Постанова № 32613716, 23.07.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2013
Номер справи
820/4841/13-а
Номер документу
32613716
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 820/4841/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2013 р. м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бідонька А.В,

при секретарі судового засідання Загребельному В.І

за участю:

представника позивача Фадєєвої О.О

представника відповідача Нежути С.М..

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Комунального підприємства " Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг" до Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області про скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Комунальне підприємство " Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області, в якому просить суд скасувати рішення за № 16 від 03.05.2013 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, за період з 26.03.2012 року по 15.02.2012 року, винесене Управлінням Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно винесено рішення № 16 від 03.05.2013 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, за період з 26.03.2012 року по 15.02.2012 року на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та нарахована пеня у розмірі 10186,59 грн. , оскільки зазначені норми втратили чинність з 01.01.2011 року згідно із Законом України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" і не діяли на дату прийняття відповідачем вказаного рішення.

Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області в письмових запереченнях наданих до суду проти позову заперечував, зазначивши, що даним підприємством було укладено договір про розстрочення сум штрафів та пені , проте за систематичне порушення, а саме не сплату чергової частки розстроченої заборгованості зі сплати штрафів та пені протягом трьох базових періодів Управлінням Пенсійного фонду України в Вовчанському районі прийнято рішення №1 від 26.03.2012 року про дострокове розірвання та повернуто суми заборгованості до картки особового рахунку підприємства. Оскільки, позивачем суму боргу було сплачено 15.02.2013 року на підставі п.2 ч.9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» УПФУ в Вовчанському районі Харківської області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 03.05.2013 року №16 в розмірі 10186,59 грн.

Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав в повному обсязі , просив позов задовольнити.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області в судове засідання прибув, просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Комунальне підприємство " Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг" зареєстроване Вовчаньскою районною державною адміністрацією Харківської області 10.11.2005 року та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області.

10.08.2009 року між УПФУ в Вовчанському районі та КП " Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг" було укладено Договір про розстрочення №3, згідно умов якого Управління надає Страхувальнику розстрочку сплати накладених штрафів та пені на суму 100114,24 з 20.10.2009 року до 20.06.2014 року , з відстрочкою першого платежу на 90 календарних днів.

За систематичне порушення, а саме не сплату чергової частки розстроченої заборгованості зі сплати штрафів та пені протягом трьох базових періодів, управлінням Пенсійного фонду України в Вовчанському районі прийнято рішення №1 від 26.03.2012 року про дострокове розірвання та повернення суми заборгованості до картки особового рахунку Підпримства.

Як зазначив представник позивача в судовому засіданні, а також не заперечувалось представником УПФ України, 15.02.2013 року Підприємство сплатило залишок боргу - 49546,18 грн., в тому числі заборгованість зі сплати фінансових санкцій -31286,15 грн. та пені - 18260,03 грн.

03.05.2013 року Пенсійним фондом України в Вовчанському районі Харківської області на підставі п.2 ч.9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» УПФУ в Вовчанському районі Харківської області було прийнято рішення №16 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальникам або органом Пенсійного фонду КП " Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг" в розмірі 10186,59 грн.

Однак суд не погоджується з прийнятим рішенням , виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( в редакції на час прийняття спірного рішення) страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно п. 6 ч. 2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла до 01 січня 2011 року), страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду..

Відповідно до ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Пунктом 2 ч. 9 ст. Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що на страхувальників за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Станом на час прийняття УПФ України в Вовчанському районі Харківської області спірного рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальникам або органом Пенсійного фонду КП " Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг" в розмірі 10186,59 грн. за період з 26.03.2012 до 15.02.2013 р., зі статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"( який набув законної сили 01.01.2011 р.), були виключені частини з першої по дев'яту, які передбачали порядок прийняття та виконання вимог Пенсійного фонду про сплату боргу зі страхових внесків.

Тобто на момент прийняття спірного рішення пункт 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» втратив чинність у зв'язку із набранням законної сили Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування".

Так, з 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно з абзацом 5 пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Абзацом 6 пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Дія вказаної норми Перехідних положень поширюється на сплату внесків із загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

До 01.01.11 року , тобто до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування", відповідальність за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та порядок її застосування регулювалися статтею 106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".

Стаття 106 цього Закону втратила чинність із 01.01.11 року та відповідно втратили чинність норми, які визначали склад правопорушення і розміри відповідальності в галузі нарахування і стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Застосування відповідачем при винесенні оскаржуваного рішення недіючої норми права суперечить засадам верховенства права, що передбачає, в першу чергу, суворе дотримання суб'єктами владних повноважень вимог чинного законодавства під час виконання останніми владних управлінських функцій при реалізації публічно-правового інтересу.

Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області при застосуванні фінансових санкцій до КП " Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг" за несвоєчасну сплату страхових внесків неправомірно винесло рішення № 16 від 03.05.2013 року на підставі п. 2 ч. 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов"зкове державне пенсійне страхування", який виключено з 01.01.2011 відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування"

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 20.11.2012 у справі №21-367а12.

Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вище наведені факти та докази наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області № 16 від 03.05.2013 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, прийняте відповідачем з порушенням чинного законодавства України та підлягає скасуванню, а позовні вимоги позивача - підлягають задоволенню.ення приймається на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність стягнення документально підтверджених судових витрат з держбюджету на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 72, 94, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Комунального підприємства " Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг" до Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області про скасування рішення - задовольнити.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області № 16 від 03.05.2013 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31217206784011, отримувач: УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, МФО 851011, банк ГУДКСУ у Харківській області) на користь Комунального підприємства " Старосалтівський комбінат житлово-комунальних послуг" ( код ЄДРПОУ 33803888 ) судовий збір у розмірі 114,70 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Суддя Бідонько А.В.

Повний текст постанови виготовлений 26.07.2013 року.