ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18.07.2013 Справа № 920/482/13За позовом: Виконавчого комітету Сумської міської ради, м. Суми
до відповідача Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Суми
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради, м. Суми
про визнання недійсним рішення
СУДДЯ В.Л.КОТЕЛЬНИЦЬКА
Представники сторін:
від позивача - Г.І. Ювченко (довіреність № 212/02.02.02-17 від 29.01.2013)
від відповідача - В.І.Гребеник (довіреність № 7 від 21.03.2013 року)
від третьої особи - не прибув
За участю секретаря судового засідання - І.М.Мелащенко
Суть спору: позивач, згідно поданого позову, просить суд визнати недійсним рішення адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.12.2012 № 106 по справі № 02-06/68-2012 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а також стягнути з відповідача на свою користь витрати по сплаті судового збору.
Відповідач у поданому до суду відзиві на позовну заяву проти вимог позивача заперечує, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, а прийняте ним рішення - таким, що прийняте у відповідності з вимогами діючого законодавства.
Судовою ухвалою від 09.04.2013 було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, КП «Сумижитло» Сумської міської ради.
Третя особа, КП «Сумижитло» Сумської міської ради, надала до суду відзив б/н від 16.05.2013 на позовну заяву, в якому позовні вимоги підтримує в повному обсязі, та вважає що рішення адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.12.2013 №106 по справі №02-06/68-2012 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції має бути визнано судом недійсним.
Задовольнивши клопотання відповідача про витребування доказів у справі, судовими ухвалами від 11.04.2013, 25.04.2013, 03.06.2013 суд витребовував від Управління обліку, розподілу та приватизації житла Сумської міської ради інформацію щодо житлових будинків, які передані на баланс КП «Сумижитло» Сумської міської ради щодо загальної кількості квартир та частки приватизованих квартир та про перелік будинків, у яких 100 відсотків квартир приватизовані.
До господарського суду надійшла відповідь № 3763/02.02.02-15 від 25.06.2010 Управління обліку, розподілу та приватизації житла Сумської міської ради, з якої вбачається, що витребувана інформація не може бути надана вказаним Управлінням через її відсутність, за таких обставин справа розглядається на наявними в ній матеріалами.
Відповідачем були подані до суду додаткові пояснення № 01-24/2265 від 17.07.2013 на підтвердження правомірності прийнятого ним рішення.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 106 від 29.12.2012 по справі №02-06/68-2012 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції», було визнано дії виконавчого комітету Сумської міської ради, які полягають у прийнятті рішення від 16.10.2012 № 611 «Про визначення комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми», яким КП «Сумижитло» визначене виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та надано згоду на виконання КП «Сумижитло» послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми без проведення конкурсу по визначенню виконавців вищезазначених послуг, порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50 та частиною 1 статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які призвели до недопущення конкуренції на стадії визначення виконавців житлово-комунальних послуг; зобов'язано виконавчий комітет Сумської міської ради у двомісячний строк припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення, шляхом скасування рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 611 від 16.102012 «Про визначення комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою буди комунальної власності територіальної громади міста Суми», яким КП «Сумижитло» визначене виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та надано згоду на виконання КП «Сумижитло» послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми без проведення конкурсу по визначенню виконавців вищезазначених послуг.
Позивач з прийнятим рішенням не погодився та оскаржив його до господарського суду.
Так, позовні вимоги щодо визнання вищевказаного рішення адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України недійсним обґрунтовані тим, що рішення Сумської міської ради від 16.10.2012 № 611 «Про визначення комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми», яким КП «Сумижитло» визначене виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та надано згоду на виконання КП «Сумижитло» послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми не суперечить положенням Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
ТОВ «СКС Консалд» надавало споживачам м. Суми послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, право на надання яких вибороло за результатами конкурсу, проведеного у 2008 році виконавчим комітетом Сумської міської ради, на підставі договору на надання комунального замовлення на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 1 жовтня 2008 року №92, укладеного з Управлінням житлової політики, комунального господарства та благоустрою Сумської міської ради та договорів «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», укладених із споживачами».
Рішенням господарського суду Сумської області від 25 липня 2012 року по справі № 5021/727/12, яке залишено без змін згідно постанови Харківського апеляційного господарського суду від 3 жовтня 2012 року по вищевказаній справі розірвано договір № 92 від 1 жовтня 2010 року на надання комунального замовлення на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладений між Управлінням житлової політики, комунального господарства та благоустрою Сумської міської ради та ТОВ «СКС Консалд».
Згідно з пунктом 1 рішення Сумської міської ради від 25 травня 2011 року №516-МР «Про передачу об'єктів житлового фонду комунальної власності територіальної громади міста Суми в господарське відання та на баланс комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради» об'єкти житлового фонду комунальної власності територіальної громади міста Суми було передано в господарське відання та на баланс КП «Сумижитло».
У зв'язку із розірванням договору № 92 від 1 жовтня 2010 року на надання комунального замовлення на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладений між Управлінням житлової політики, комунального господарства та благоустрою Сумської міської ради та ТОВ «СКС Консалд», виконавчий комітет Сумської міської ради без проведення конкурсу з визначення виконавців житлово-комунальних послуг, за результатами розгляду звернення КП «Сумижитло» пунктами 1 та 2 рішення від 16 жовтня 2012 року № 611 «Про визначення комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми» визначив КП «Сумижитло» виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків для мешканців житлових будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми, які обслуговувались ТОВ «СКС Консалд», а також надав КП «Сумижитло» згоду на виконання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій комунальної власності територіальної громади міста Суми власними силами як виконавцю послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків (рішення набрало чинності 1 листопада 2012 року).
Згідно з пунктом 3 Рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 22 листопада 2005 року № 622 «Про визначення виконавців послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по житловому фонду м. Суми» виконавцями послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання) та з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначаються суб'єкти господарювання, предметом діяльності яких є надання таких послуг, на конкурсних засадах з укладанням договорів згідно з вимогами статтей 21, 25, 26, 28, 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до пункту 4.1 цього ж рішення рекомендовано власникам та балансоутримувачам житлових будинків інших форм власності визначати виконавців послуг, що вказані в пункті 2 цього рішення, та укладати угоди щодо надання таких послуг з відповідними виконавцями, які можуть забезпечити виконання обов'язків, визначених частиною другою статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
11 грудня 2012 року виконавчим комітетом Сумської міської ради було прийнято рішенням № 742 «Про визнання рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 22 листопада 2005 року № 622 «Про визначення виконавців послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по житловому фонду м. Суми» таким, що втратило чинність»
Таким чином, рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 16 жовтня 2012 року № 611 «Про визначення комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми» було прийняте у період дії рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 22 листопада 2005 року № 622 «Про визначення виконавців послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по житловому фонду м. Суми».
Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг регулюється:
- Законом України «Про житлово-комунальні послуги»;
- Порядком проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 631 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг» (надалі - Порядок проведення конкурсу);
- Порядком визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженим наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 25 квітня 2005 року № 60, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 травня 2005 року за № 541/10821 (надалі - Порядок визначення виконавця);
- іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 1.1 Порядку визначення виконавця, органами місцевого самоврядування, власниками житлових будинків визначаються виконавці таких житлово-комунальних послуг:
- з управління будинком, спорудою або групою будинків;
- з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій;
- з ремонту приміщень, будинків, споруд, передбачених пунктом 4 частини першої статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»;
- з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення.
Згідно з пунктом 1.4 Порядку визначення виконавця, виконавець житлово-комунальних послуг визначається органами місцевого самоврядування, крім випадків коли власник (власники) житлових будинків бажає (бажають) визначити виконавця житлово-комунальних послуг самостійно.
Пунктом 2.2. Порядку визначення виконавця передбачено, що з виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків укладається договір на надання послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків згідно з вимогами статей 21, 23, 24, 25, 26, 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Разом з цим, відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
Суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій конкурують між собою лише на стадії проведення конкурсу з визначення виконавців відповідних послуг, тобто до вступу на ринок.
Стаття 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлює порядок застосування конкурсних засад при наданні житлово-комунальних послуг та укладанні договорів. Зокрема, частиною третьою цієї статті визначено, що організатором конкурсу є власник чи балансоутримувач або уповноважена ним особа. Організатор конкурсу зобов'язаний оприлюднити конкурсні умови. Конкурсні умови мають містити:
1) перелік житлово-комунальних послуг, на надання яких оголошено конкурс;
2) вимоги до учасників конкурсу;
3) вимоги до обсягів надання житлово-комунальних послуг;
4) вимоги до якості виконання з урахуванням діючих стандартів, нормативів, норм і правил;
5) термін, на який укладається договір, та підстави його розірвання;
6) інформацію про об'єкт конкурсу щодо надання житлово-комунальної послуги.
Положення частини 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачають, що виконавчі комітети міських рад приймають рішення у межах своїх повноважень.
При цьому, згідно із частиною другою статті 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, визначає орган місцевого самоврядування. Положенням пункту 1.6 Порядку визначення виконавця передбачено, що у разі, якщо органом місцевого самоврядування житлово-комунальні послуги включено до переліку послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, виконавці таких послуг визначаються за конкурсом.
У відповідності до частини 5 статті 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції», органи місцевого самоврядування повинні обрати найкращу пропозицію за якісними та ціновими критеріями для мешканців міста, у випадку, якщо власники житлового фонду не виразили бажання визначити виконавця житлово-комунальних послуг самостійно.
На вимогу голови тервідділення (лист від 2 листопада 2012 року № 01-26/2990) щодо причин прийняття рішення, яким КП «Сумижитло» визначене виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та надано згоду на виконання КП «Сумижитло» послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без проведення конкурсу при тому, що рішенням виконавчого комітету від 22 листопада 2005 року № 622 «Про визначення виконавців послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по житловому фонду м. Суми» запроваджено конкурсні засади при визначенні виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків у житлових будинках комунальної власності територіальної громади міста Суми виконавчий комітет Сумської міської ради у листі від 3 грудня 2012 року №7519/02.02.02-14 пояснень не надав.
Пунктом 2 Рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 16 жовтня 2012 року №611 «Про визначення комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми» надано згоду на виконання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій комунальної власності територіальної громади міста суми власними силами комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради як виконавцю послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків.
Таким чином, виконавчий комітет Сумської міської ради при визначенні виконавця послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та наданні згоди на виконання КП «Сумижитло», послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без проведення конкурсу створив ситуацію, коли суб'єкти господарювання, які мають можливість надавати вищезазначені послуги, не змогли вступити у конкурентну боротьбу за право їх виконувати, тобто дії виконавчого комітету Сумської міської ради призвели до недопущення конкуренції між потенційними виконавцями послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Згідно з частиною першою статті 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» конкурс проводиться не раніше ніж через 30 днів з дня оприлюднення офіційної інформації про нього. Офіційна інформація повинна включати відомості про місце і час проведення конкурсу (тендеру), назву та адресу установи, прізвище та посаду, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з умовами виконання житлово-комунальних послуг.
Разом з цим, у ході розгляду справи на вимогу голови тервідділення (лист від 2 листопада 2012 року № 01-26/2990) виконавчим комітетом Сумської міської ради листом від 3 грудня 2012 року № 7519/02.02.02-14 надано копії наступних документів:
- листа КП «Сумижитло» від 3 жовтня 2012 року № 5513, яким КП «Сумижитло» надало розрахунки тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для розгляду та подальшого їх затвердження.
- листа КП «Сумижитло» від 4 жовтня 2012 року № 5369, в якому КП «Сумижитло» звертається проханням вирішити питання про необхідність визначення комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою споруд щодо житлових будинків, які знаходились на обслуговуванні СКС «Консалд».
Будь-яких документів, що підтверджували б дотримання виконавчим комітетом Сумської міської ради конкурсних засад при визначенні виконавця послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків у житлових будинках , які знаходилися на обслуговуванні ТОВ «СКС Консалд», Позивачем не було надано.
Згідно із частиною 2 статті 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції» органи місцевого самоврядування зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.
Так, відповідно до Положення про порядок погодження з органами Антимонопольного комітету України рішень органів влади, органів адміністративно-господарського управління та контролю, органів місцевого самоврядування щодо демонополізації економіки, розвитку конкуренції та антимонопольного регулювання, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 1 квітня 1994 року № 4-р (із змінами), та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 квітня 1994 року за № 78/287, рішення, які можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції підлягають погодженню органами Антимонопольного комітету України.
Рішення органу місцевого самоврядування, яким визначаються умови проведення конкурсу, є нормативно-правовим актом, який може вплинути на економічну конкуренцію, й відтак проект такого рішення підлягає погодженню з відповідним територіальним відділенням Комітету (пункт 3 Оглядового листа ВГСУ від 22.10.2008 № 01-8/634 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням конкурентного законодавства»).
Разом з тим, Сумське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України не погоджувало рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 11 грудня 2012 року № 742 «Про визнання рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 22 листопада 2005 року № 622 «Про визначення виконавців послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по житловому фонду м. Суми» таким, що втратило чинність» чи рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 16 жовтня 2012 року № 611 «Про визначення комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми»
Таким чином, прийняття рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 11 грудня 2012 року № 742 та рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 16 жовтня 2012 року № 611 «Про визначення комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми» було здійснено з порушенням встановленого порядку погодження з органами Антимонопольного комітету України.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав, визначених статтею 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції» для визнання недійсним рішення адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 106 від 29.12.2012 по справі №02-06/68-2012 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» в частині визнання дій виконавчого комітету Сумської міської ради, які полягають у прийнятті рішення від 16.10.2012 № 611 «Про визначення комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми», яким КП «Сумижитло» визначене виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та надано згоду на виконання КП «Сумижитло» послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми без проведення конкурсу по визначенню виконавців вищезазначених послуг, порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50 та частиною 1 статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які призвели до недопущення конкуренції на стадії визначення виконавців житлово-комунальних послуг.
Разом з цим, суд погоджується з твердженням позивача щодо того, що запропоновані адміністративною колегією вимоги щодо шляхів припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції не можуть бути виконані виконавчим комітетом Сумської міської ради, оскільки, відповідно до рішення Конституційного суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009 (пункт 5) органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Відповідно до пункту 2 рішення адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29 грудня 2012 року № 106 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» виконавчий комітет Сумської міської ради було зобов'язано у двомісячний строк припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення, шляхом скасування рішення від 16 жовтня 2012 року № 611 «Про визначення комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми», яким КП «Сумижитло» визначене виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та надано згоду на виконання КП «Сумижитло» послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми без проведення конкурсу по визначенню виконавців вищезазначених послуг.
Відповідно до пункту 5 рішення Конституційного суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп-2009 у справі № 1- 9/2009 рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду. Рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав, визначених статтею 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції» для визнання недійсним рішення адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 106 від 29.12.2012 по справі №02-06/68-2012 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» в частині зобов'язання виконавчого комітету Сумської міської ради у двомісячний строк припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення, шляхом скасування рішення від 16 жовтня 2012 року № 611 «Про визначення комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми», яким КП «Сумижитло» визначене виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та надано згоду на виконання КП «Сумижитло» послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми без проведення конкурсу по визначенню виконавців вищезазначених послуг.
Щодо вимоги позивача про відшкодування позивачу за рахунок відповідача витрат по сплаті судового збору, суд зазначає наступне.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» встановлені пільги щодо сплати судового збору. Так, пунктом 12 частини 1 зазначеної статті Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення у справах, що вирішуються на підставі законодавства про захист економічної конкуренції та законодавства про здійснення державних закупівель звільняються від сплати судового збору.
В той же час, відповідно до частини 4 статті 49 Господарського процесуального кодексу України стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує мито за рахунок другої сторони і в тому разі, коли друга сторона звільнена від сплати судового збору.
На підставі наведеного, відповідно ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України підлягають відшкодуванню позивачеві за рахунок відповідача витрати по сплаті судового збору в розмірі 573 грн. 50 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85, 87 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати недійсним пункт 2 рішення адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 106 від 29.12.2012 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» в частині зобов'язання виконавчого комітету Сумської міської ради у двомісячний строк припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення, шляхом скасування рішення від 16 жовтня 2012 року № 611 «Про визначення комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми», яким КП «Сумижитло» визначене виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків та надано згоду на виконання КП «Сумижитло» послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків комунальної власності територіальної громади міста Суми без проведення конкурсу по визначенню виконавців вищезазначених послуг.
3. В іншій частині позову - відмовити.
4. Стягнути з Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (40024, м. Суми, вул. Харківська, 30/1; код ЄДРПОУ 21119343) на користь виконавчого комітету Сумської міської ради (40030, м. Суми, майдан Незалежності, 2; код ЄДРПОУ 04057942) 573 грн. 50 коп. витрат по сплаті судового збору.
5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 23.07.2013.
Суддя В.Л. Котельницька