Ухвала суду № 32610566, 25.07.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2013
Номер справи
820/3950/13-а
Номер документу
32610566
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2013 р.Справа № 820/3950/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Зеленського В.В.

Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Ф.Т.Р." на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2013р. по справі № 820/3950/13-а

за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ф.Т.Р."

про стягнення суми,

ВСТАНОВИЛА:

Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по справі - позивач) звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ф.Т.Р." (далі по справі - відповідач) в якому просило суд:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ф.Т.Р." на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, у сумі 19938,32 грн. та пені у розмірі 1452,36 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2013 року зазначений позов задоволено .

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ф.Т.Р." на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, у сумі 19938,32 грн. та пені у розмірі 1452,36 грн.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2013 року скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні ".

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ф.Т.Р." на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, у сумі 19938,32 грн. та пені у розмірі 1452,36 грн.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем протягом 2011 року не було виконано усі передбачені діючим законодавством заходи щодо інформування органу працевлаштування про наявність вакансій для працевлаштування саме інвалідів.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ст. 19 вищевказаного Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Аналіз вищевказаних норм закону дає підстави колегії судів дійти до висновку, про те, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, покладено обов'язок, по - перше,: виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; по - друге, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, по - третє: якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, сплатити відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.

У відповідності до Звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів, за формою № 10-ПІ за 2011 рік, копію якого надано позивачем, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства склала 107 осіб; середньооблікова чисельність інвалідів штатних працівників на підприємстві становить - 3 особи при нормативі для працевлаштування інвалідів - 4 особи.

Отже, у 2011 році відповідачем не було виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Згідно ст. 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Приписами статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону № 875-XII.

З огляду на положення вищевказаного Закону, колегія суддів дійшла висновку про те, що на підприємстві лежить обов'язок щодо подачі до державної служби зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.

У відповідності до п. 2 "Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування", затвердженого Постановою КМ України N 70 від 31.01.2007р. інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

У відповідності до листа Харківського міського центру зайнятості за №03-8524-22/13 від 30.04.2013 року, наданого на запит Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Товариством з обмеженою відповідальністю "Ф.Т.Р." (код 03961711) протягом 2011 року не було працевлаштовано жодної особи з обмеженими фізичними можливостями, відмов у працевлаштуванні особам з обмеженими фізичними можливостями за результатами направлень центру зайнятості не було. У листі зазначено, що до нього додаються Звіти за формою № 3-ПН на 2 аркушах.

Отже, до вказаного листа Харківським міським центром зайнятості додано лише два звіти відповідача за лютий та березень 2011 року, в яких у графі 15 зазначається про необхідність працевлаштування інвалідів.

Відповідно до листа Харківського міського центру зайнятості за №03-10409-22/13 від 07.06.2013 року, наданого на запит директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Ф.Т.Р." Скіданову М.О. Товариство з обмеженою відповідальністю "Ф.Т.Р."(код 03961711) надавало протягом 2011 року інформацію про наявність вільних робочих місць (Форми №3-ПН "Звіт про наявність вакансій").

Як вбачається з матеріалів справи, представником відповідача 11.06.2013 р. під час судового засідання в суді першої інстанції надано належним чином засвідченні копії звітів за формою № 3-ПН за станом на22.03.2011р.;08.04.2011р.;21.04.2011р.;01.06.2011р.; 20.07.2011р.; 29.07.2011р.; 22.08.2011р.; 15.09.2011р.18.10.2011 р., які, як стверджував представник відповідача, були надані ТОВ "Ф.Т.Р." до Харківського міського центру зайнятості (ХМЦЗ).

За результатами огляду наданих звітів суд першої інстанції зазначив про те, що не усі надані звіти містять відмітку ХМЦЗ про їх отримання , на деяких звітах зазначено: " по факсу".

Крім того, у жодному із наданих звітів у графі 15 "Окрема категорія громадян у рахунок броні, а також інваліди, пенсіонери, студенти на інші" не зазначено про необхідність працевлаштування саме інвалідів.

Отже, усе вищевикладене свідчить про те, що відповідачем протягом 2011 року не було виконано усі передбачені діючим законодавством заходи щодо інформування органу працевлаштування про наявність вакансій для працевлаштування саме інвалідів.

Колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідачем, який не повідомляв щомісяця протягом 2011 року центр зайнятості про наявність вакансій саме для інвалідів, не виконано вимоги ст.ст. 18, 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Отже, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ф.Т.Р." залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2013р. по справі № 820/3950/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Зеленський В.В.Судді(підпис) (підпис) Пянова Я.В. Чалий І.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Зеленський В.В.