ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2013 р. Справа № 909/599/13
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О.В.
при секретарі судового засідання Мартиненко І. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: заступника Тернопільського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, вул. Новий Світ, 41, а/с 7, м.Тернопіль, 46000, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46000, в особі Скала-Подільської сільської ради Борщівського району Тернопільської області, 48720, Тернопільська область, Борщівський район, смт. Скала-Подільська,
до відповідача: державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76000,
про стягнення коштів в розмірі 42 796, 63 грн. в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства,
за участю представників сторін:
від прокуратури: представник Кітраль С.І., посвідчення № 013214 від 26.11.2012,
від позивача та відповідача: представники не з'явились,
встановив:
Заступником Тернопільського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в особі Скала-Подільської сільської ради заявлений позов до державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про стягнення коштів в розмірі 42 796, 63 грн. в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що проведеною Тернопільською прокуратурою з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері перевіркою із залученням фахівців Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в урочищі "Бурдяківці" Кам'янець-Подільського лісництва Шепетівського військового лісгоспу виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме встановлено порушення у кварталі 1 виділі 1 площа 12,5 га Кам'янець-Подільської лісогосподарської дільниці при проведенні вибіркової санітарної рубки згідно дозволу - лісорубного квитка 02 ЛКБ №264611 від 10.08.2012, виданого Шепетівському військовому лісгоспу. Зазначає, що перевіркою було здійснено контрольний перелік пнів зрізаних дерев загальною кількістю 242 пня та обраховано 22 дерева, призначених в рубку, та не зрізаних (недоруб). Після камерального обрахування лісосіки та пнів зрізаних дерев встановлено, що зрубано 13 дерев породи модрина більше, ніж зазначено у дозвільних документах. Представниками Державної екологічної інспекції у Тернопільській області відповідно до додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 №665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" розраховано розмір збитків, заподіяних лісу внаслідок незаконної порубки дерев, у сумі 42796,63 грн. Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст.40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.107 Лісового кодексу України, ст.1172 ЦК України.
Відповідач заявлений позов не визнав, в запереченні на позовну заяву №674 від 18.06.2013 вказав, що акт від 08.04.2013, який складено Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області, вважає незаконним, а дії неправомірними, виходячи з того, що відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства державні інспектори зобов'язані ознайомлювати керівника суб'єкта господарювання, або його заступника, або уповноважену ним особу з результатами державного нагляду (контролю) в строки, передбачені законом. Посилається на те, що всупереч вимогам законодавства на адресу підприємства даний акт не надсилався, будь-яких претензій до підприємства щодо стягнення збитків не надходило. Вказує на порушення вимог п.1.2, п.3.7. даного Порядку, оскільки в акті перевірки не зазначено типу перевірки, номера та дати наказу, на підставі якого проводилась перевірка, дати закінчення перевірки, не відображена інформація, пов'язана з проведенням інструментально-лабораторного контролю (відбір проб та вимірювання безпосередньо на об'єкті перевірки) та не здійснено будь-яких посилань на акт відбору проб та протоколи вимірювань. Не погоджується із здійсненим розрахунком шкоди, оскільки в ньому не вказано, по якій шкалі переведено з діаметра пня на висоту дерева для визначення різниці між відведеними деревами в рубку та фактично зрізаними, а також не зроблено заміри з модельних дерев біля шийки кореня та на висоті 1,3d для визначення шкали збіжитості.
Аналогічні пояснення представники сторін дали в судовому засіданні.
Представником відповідача подавалось клопотання №705 від 27.06.2013 про зупинення провадження у справі до вирішення адміністративної справи №809/1890/13-а за позовом ДП "Івано-Франківський військовий лісокомбінат" до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправними дій та скасування акту перевірки від 08.04.2013, у задоволенні якого ухвалою суду від 04.06.2013 відмовлено.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до ст.43 ГПК України, суд встановив наступне.
Як вбачається з листа Державної екологічної інспекції України у Тернопільській області №2-1/2191/1464 від 23.04.2013, на виконання доручення Тернопільської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері від 04.04.2013 №25/1/701 вих13 Держекоінспекцією проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в урочищі "Бурдяківці" Кам'янець-Подільської лісогосподарської дільниці Шепетівського військового лісництва ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат". Як зазначено у запереченні на позов ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат" від 18.06.2013 №674, Шепетівське військове лісництво є структурним підрозділом ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат", який здійснює свою господарську діяльність на підставі Положення про підрозділ і не є юридичною особою. Юридичною особою є ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат", що підтверджується витягом з ЄДРЮОФОП №16748276 від 03.07.2013.
Згідно акта перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 08.04.2013 інспекторами з ОНПС Тернопільської області в присутності головного лісничого ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат", інженера лісового господарства Шепетівського військового лісгоспу, старшого майстра лісу П ЛГ дільниці, майстра лісу обходу №16 проведена перевірка Шепетівського військового лісництва ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат"; представлені такі документи як перелік дерев лісосіки №5633, план санітарно-оздоровчих заходів у лісах Шепетівського військового лісгоспу Кам'янець-Подільської лісогосподарської дільниці по Тернопільській області на 2012 рік, лісорубний квиток серії 02 ЛКБ №264611 від 10.08.2012 на проведення санітарних вибіркових рубок. В акті зазначено, що натурною перевіркою здійснено, зокрема, контрольний перелік пнів зрізаних дерев в кварталі 1 виділ 1 площа 12,5га (вибіркова санітарна рубка 2012р.) лісонасаджень Шепетівського військового лісгоспу Кам'янець-Подільської лісогосподарської дільниці і обліковано 19 пнів модрини; на пнях зрізаних дерев проставлено клеймо у вигляді зірочки з цифрою "4" у середині клейма чорного кольору. В акті відображено, що заміри пнів зрізаних дерев проведено вимірювальною рулеткою, свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки від 07.03.2013 №191-Ф. Акт підписаний всіма вказаними особами без зауважень. До акту додана польова перелікова відомість пнів зрізаних дерев, в якій вказана кількість і діаметр зрізаних дерев по породах, в тому числі і дерев породи модрина в кількості 19 штук. В переліку дерев лісосіки №5633 відображено кількість і діаметр дерев, призначених до рубки, зокрема, породи модрина в кількості 11 штук.
З порівняльної таблиці призначених в рубку та зрубаних дерев породи модрина по вказаній вибірковій санітарній рубці, який складеній старшим інспектором з ОНПС Тернопільської області, вбачається, що 13 дерев породи модрина зрубано більше дозвільних документів, відповідно до чого проведено розрахунок на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 №665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" та визначено розмір збитків, заподіяних лісу внаслідок незаконної порубки дерев, в сумі 42 796,63 грн.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.
Положеннями ст. 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Статтею 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог щодо раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; збереження територій та об'єктів природо-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні.
Як передбачено ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законом.
Згідно ст.1 Лісового кодексу України ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Статтею 19 Лісового кодексу України визначено, що постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку.
Відповідно до ст. 63 Лісового кодексу України ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 64 зазначено Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані, зокрема, здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
Положеннями ч. 1 ст. 69 цього ж Кодексу визначено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Відповідно до ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 105 цього ж Кодексу порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Положеннями ст. 107 цього ж Кодексу встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Згідно з приписами п. б) ч. 1 ст. 20 Закону державний контроль за використанням і охороною лісів належить до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях, яким відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 454/2011, є Державна екологічна інспекція України.
Суд вважає, що факт порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме здійснення відповідачем незаконної рубки дерев, підтверджується вказаними доказами, в тому числі актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 08.04.2013. Процедура проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів врегульована Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2009 за N 18/16034 (надалі "Порядок"). Відповідно до п.1.4. Порядку акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Посилання відповідача на допущені, на його думку, під час перевірки порушення не позбавляють вказаний акт доказової сили. Як передбачено п.4.13. Порядку, за результатами проведеної планової або позапланової перевірки, в тому числі спільно з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається уніфікований акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, що містить перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), залежно від ресурсу, що перевірявся. Згадані уніфіковані акти не передбачають наявності вказівки на тип перевірки як обов'язкового реквізиту акта. Не впливає на достовірність відображених в акті обставин і дотримання вимог п.4.20 Порядку щодо надання одного примірника акту суб'єкту господарювання, що перевіряється.
Відповідно до п.4.15. Порядку до акта перевірки додаються (за наявності) порівняльні таблиці, графіки, схеми, оформлені належним чином, підписані та надані посадовими особами суб'єкта господарювання, що перевіряється. В акті перевірки також зазначається інформація, пов'язана з проведенням інструментально-лабораторного контролю (відбір проб та вимірювання безпосередньо на об'єкті перевірки), та зазначаються посилання на акти відбору проб та протоколи вимірювань. Вказані вимоги при складанні акта від 08.04.2013 дотримані, і посилання відповідача на відсутність вказаної інформації в акті є безпідставним.
В п.4.19 Порядку зазначено, що в останній день перевірки два примірники акта перевірки підписуються державними інспекторами, які проводили перевірку, і всіма членами комісії (якщо перевірка проводилася комісією), керівником або уповноваженою особою суб'єкта господарювання. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта перевірки. Як вбачається з акта перевірки від 08.04.2013, даний акт, в тому числі польова перелікова відомість, підписані уповноваженими представниками відповідача без зауважень.
При визначені розміру шкоди слід застосовувати постанову КМУ №665 від 23.07.2008 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу", в тому числі додаток 1 даної постанови, в якому визначено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту. Дані такси встановлені відповідно до діаметру дерев у корі біля шийки кореня. Заперечення відповідача щодо невірного розрахунку розміру шкоди не обґрунтовані посиланням на відповідні норми чинного законодавства і не відповідають положенням даної постанови КМУ.
При здійсненні перевірки розрахунку розміру шкоди судом встановлено, що використані при розрахунку дані щодо зрубаних дерев не відповідають даним акту від 08.04.2013. А тому судом здійснено перерахунок шкоди, наведений у таблиці.
Діаметр пня біля шийки кореняВідведені у рубку дереваФактично обліковані зрубані дереваДіаметр дерева у корі біля шийки кореня,см (за таксами)Кількість незаконно зрубаних деревОцінка шкоди за одне деревоРозмір шкоди за незаконне вирубування дерев (грн.)1611 2421 2821 323- 34-230,1=34114491449361- 4022 42-138,1=4212266226644-342,1=4632688806448-146,1=5013109310952-2за 1см вище 50 -105 грн.23319663854-1 13529352956-1 13739373960-2 24159831870-1 152095209Всього1119 42321
Відповідно до даної таблиці розмір шкоди становить 42321 грн.
Згідно з Порядком проведення індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008, індексація такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, проводиться починаючи з 01.01.2009 за формулою Ні = Нп х І / 100, де Ні - проіндексований розмір такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу у поточному році, гривень з копійками (з округленням до двох десяткових знаків) за одну одиницю; Нп - проіндексований розмір такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу у попередньому році, гривень з копійками (з округленням до двох десяткових знаків) за одну одиницю; І - індекс споживчих цін (індекс інфляції) за попередній рік, відсотків. У разі коли індекс споживчих цін (індекс інфляції) за попередній рік не перевищує 100 відсотків, індексація такс не проводиться.
Розмір шкоди із застосуванням індексації становить 66513,71грн. (42321грн.х1,223х1,123х1,094х1,046).
Оскільки заявлено позовні вимоги про стягнення шкоди в сумі 42796,64 грн., то позов підлягає задоволенню в межах заявленої суми в повному обсязі.
Статтею 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Згідно п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Відповідно до ст.49 ГПК судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст.8, 124 Конституції України, ст.ст. 43, 49, ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов заступника Тернопільського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, в особі Скала-Подільської сільської ради Борщівського району Тернопільської області до державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" про стягнення коштів в розмірі 42 796, 63 грн. в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства.
Стягнути з державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" на користь Скала-Подільської сільської ради Борщівського району Тернопільської області 42 796, 63 грн. (сорок дві тисячі сімсот дев'яносто шість гривень шістдесят три копійки) шкоди, завданої лісовим ресурсам, з них: 12838,99 грн. (30%) - в дохід спеціального фонду Державного бюджету України; 21398,31грн. (50%) в дохід спеціального фонду Скала-Подільської сільської ради Борщівського району Тернопільської області, 8559,33 грн.(20%) в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради.
Стягнути з державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" в дохід Державного бюджету України 1 720,50 грн. (одну тисячу сімсот двадцять гривень п'ятдесят копійок) судового збору.
Накази видати стягувачеві після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 22.07.13
Суддя Малєєва О. В.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
______ Малєєва О. В. 22.07.13