Дата документу: 16.01.2012
Справа № 2-2655/11
Номер провадження 2/818/466/2012
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2012 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Крамаренко І.А.
при секретарі - Корягіній Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 400,00грн., зазначивши наступне.
Старшим інспектором підрозділу по охороні навколишнього природного середовища УДСО при ГУМВС України в Запорізькій області капітаном міліції Богурським Є.Є. виявлено, що 06.10.2010 гр. ОСОБА_1 зніс одне дерево, діаметр якого складає 30 см. до стадії припинення росту на прилеглій території до будинку по АДРЕСА_2. Роботи проводились без дозволу (ордеру) на знесення зелених насаджень, що є порушенням п.3 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах». За фактом порушення природоохоронного законодавства складено протокол про адміністративне правопорушення від 06.10.2010 року
№ 012269. 25.10.2010 відносно гр. ОСОБА_1 за ст. 153 КУпАП винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності шляхом накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу розміром 34 грн.
00 коп.
Результатом такої протиправної поведінки та порушення природоохоронного законодавства України стало спричинення державі шкоди у розмірі 400 грн. 00 коп. Розрахунок шкоди здійснено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року № 559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів»(далі -Постанова КМУ № 559 від 08.04.1999 року).
У зв'язку з чим просить стягнути з відповідача зазначену суму грошових коштів та судові витрати.
У судове засідання представник позивача не з'явилася, надала суду заяву, згідно якої підтримала позовні вимоги, просить суд задовольнити їх та розглядати справу у відсутність представника позивача.
Відповідач у судове засідання не з'явився, заперечень суду не надав, про день і час слухання справи повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив, у зв'язку з чим, на підставі ст. 224 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Згідно заяви представник позивача не заперечує проти вирішення справи у порядку заочного розгляду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх у сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у зв'язку з наступним.
Так судом встановлено, що старшим інспектором підрозділу по охороні навколишнього природного середовища УДСО при ГУМВС України в Запорізькій області капітаном міліції Богурським Є.Є. виявлено, що 06.10.2010 гр. ОСОБА_1 зніс одне дерево, діаметр якого складає 30 см. до стадії припинення росту на прилеглій території до будинку по АДРЕСА_2. Роботи проводились без дозволу (ордеру) на знесення зелених насаджень, що є порушенням п.3 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах». За фактом порушення природоохоронного законодавства складено протокол про адміністративне правопорушення від 06.10.2010 року № 012269. 25.10.2010 відносно гр. ОСОБА_1 за ст. 153 КУпАП винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності шляхом накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу розміром 34 грн.
00 коп.
Результатом такої протиправної поведінки та порушення природоохоронного законодавства України стало спричинення державі шкоди у розмірі 400 грн. 00 коп. Розрахунок шкоди здійснено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року № 559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів»(далі -Постанова КМУ № 559 від 08.04.1999 року).
Державна екологічна інспекція в Запорізькій області (далі - Інспекція) в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території.
Статтею 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»передбачено, що охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження у межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв.
Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 2-4 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1045 від 01.08.2006 року видалення зелених насаджень здійснюється у разі: реалізації генерального плану розвитку населеного пункту; реконструкції або капітального ремонту об'єкта благоустрою; та ін.
Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (управління з питань екології Запорізької міської ради) на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної або фізичної особи про видалення зелених насаджень.
Відповідно до п. а) ч. 1 ст. 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»до основних принципів охорони навколишнього природного середовища віднесено пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності.
Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»встановлено:
- ч. 1 - Порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
- ч. 4 -Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
- ч. 5 -Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення.
Відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 року № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за
№ 120/13387, Державна екологічна інспекція у Запорізькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції. Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів; за додержанням умов виданих дозволів, лімітів, квот на спеціальне природокористування. Інспекція має право уживати в установленому законом порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до п.п. 27 п. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»від 21.01.1993 року № 7-93 Державна екологічна інспекція в Запорізькій області звільнена від сплати держмита.
На підставі вищевикладеного та дослідивши повно і всебічно всі обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Державної екологічної інспекції у Запорізькій області.
Крім того, враховуючи вимоги ст. 88 ЦПК України, суд вважає, що з відповідача підлягає стягненню сума судових витрат, а саме: судовий збір у розмірі 51,00 грн. та витрати на ІТЗ розгляду справи у розмірі 120,00 грн.
Керуючись ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», ст.ст. 3, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.п. 2-4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1045 від 01.08.2006 року, Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року № 559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів», ст.ст. 10, 60, 88, 212-215, 224-226 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, який проживає за адресою: 69000, АДРЕСА_3; зареєстрований за адресою: 69000, АДРЕСА_1, шкоду, завдану державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 400 грн. 00 коп. (чотириста грн. 00 коп.) на користь держави (одержувач: місцевий бюджет Жовтневого району м. Запоріжжя, р/р 33110331700003, банк одержувача ГУДКУ в Запорізької області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677124, код платежу 24062100).
Стягнути з ОСОБА_1, який проживає за адресою: 69000, АДРЕСА_3; зареєстрований за адресою: 69000, АДРЕСА_1, судовий збір у сумі 51,00 (п'ятдесят одна гривня 00 коп.) грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 120,00 (сто двадцять гривень 00коп.) грн. в доход держави.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі у 10-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя І.А. Крамаренко