Ухвала суду № 32601930, 23.07.2013, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
23.07.2013
Номер справи
5017/3583/2012
Номер документу
32601930
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

___________________________

УХВАЛА

"23" липня 2013 р.Справа № 5017/3583/2012

За заявою Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Одеської області від 26.02.2013р. по справі №5017/3583/2012

Позивач: Державна інноваційна фінансово-кредитна установа в особі Одеського регіонального відділення

Відповідач: Перший Суворовський відділ державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції;

Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області ;

За участю прокуратури м.Одеси

Про стягнення збитків

Суддя РОГА Н.В.

Представники сторін:

Представник заявника: не з'явився.

Представник позивача: Парух О.А.- довіреність №304 від 28.10.2011р.

Представник відповідача: ДВС- не з'явився.

Представник прокуратури: не з'явився.

Суть спору: Розглядається в порядку ст.121 ГПК України.

Рішенням господарського суду Одеської області від 26.02.2013р. позовні вимоги Державної інноваційної фінансово-кредитної установи в особі Одеського регіонального відділення задоволені повністю: стягнуто з Державного бюджету України за рахунок коштів Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції на користь Державної інноваційної фінансово-кредитної установи в особі Одеського регіонального відділення шкоду у сумі 395 479 грн. 66 коп. та витрати по сплаті судового збору у сумі 7 909 грн. 60 коп. Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області від відповідальності звільнено.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 09.04.2013 р. рішення господарського суду Одеської області від 26.02.2013р. змінено частково, викладено п. 3 резолютивної частини рішення господарського суду Одеської області від 26.02.2013р. в наступній редакції:

В позові до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області - відмовити повністю".

23 квітня 2013р. на виконання постанови Одеського апеляційного господарського суду від 04.01.2012 р. господарським судом Одеської області видано відповідні накази.

16 травня 2013р. за вх. № 2-155/2013 до господарського суду Одеської області надійшла заява Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Одеської області від 26 лютого 2013р. по справі № 5017/3583/2012.

В обґрунтування вищезазначеної заяви заявник посилається, на те, що відповідно до п.2 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011р. (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 30.01.2013р.) боржником визначаються розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи, та організації, рахунки яких відкриті в органах казначейства.

При цьому, згідно ст.2 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення витрат бюджету. Одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету. Одночасно бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду. За таких обставин, заявник вважає, що боржником не може бути визначено план формування фінансових ресурсів, а саме - Держаний бюджет України. Боржника необхідно визначати з урахуванням вищезазначених положень Бюджетного кодексу України та вищевказаного порядку, а саме, на думку заявника, боржником може бути визначено: орган державної влади, орган місцевого самоврядування, організація, створена органами державної влади чи місцевого самоврядування, які повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету або місцевого бюджету, або суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, та уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.

Крім того, заявник вважає, що у випадках, коли боржниками за судовими рішеннями (виконавчими листами) є районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції, з метою належного виконання судового рішення необхідно звертатися до відповідного суду для зміни способу і порядку виконання рішення (шляхом визначення боржниками за такими судовими рішеннями відповідних управлінь юстиції в області, містах Києві та Севастополі, які мають рахунки з яких можливе таке стягнення) або із заявою про роз'яснення рішення суду для унеможливлення безпідставного стягнення коштів з депозитних рахунків зазначених органів.

За таких обставин, заявник вважає, що необхідно змінити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом стягнення шкоди у розмірі 395 479 грн. 66 коп. та витрат по сплаті судового збору у сумі 7 909 грн. 60 коп. з Головного управління юстиції в Одеській області, яке має гербову печатку, є окремою юридичною особою, має відповідні рахунки в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області, стягнення з яких можливо здійснити та здійснює матеріально-технічне забезпечення Першого Суворовського відділу Державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції.

Позивач у справі - Державна інноваційна фінансово-кредитна установа в особі Одеського регіонального відділення письмових міркувань щодо заяви відповідача до суду не надала.

Розглянув матеріали справи та заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Одеської області, суд доходить до такого висновку:

Відповідно ст.121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засідання з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Відповідно до п.7.1.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №9 від 17.10.2012р. „Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" (із змінами та доповненнями) під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Наприклад, зміна способу виконання рішення можлива шляхом видозмінення зазначеної у рішенні форми (грошової чи майнової) виконання, тобто за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна в натурі або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

За таких обставин, у даному випадку у заяві Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області мова не йде про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Одеської області

Слід також зауважити, що відповідачем у справі - боржником, є саме Перший Суворовський відділ державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції , а не Головне управління юстиції в Одеській області, яке взагалі не було учасником судового процесу.

Крім того, відповідно до ст.3 Закону України „Про державну виконавчу службу" районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами, мають відповідні рахунки в органах Державного казначейства України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, гербову печатку.

Згідно ст. 2 Закону України „Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).

За приписами ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Відповідно до ст. 115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, які набрали законної сили підлягають обов'язковому виконанню.

За таких обставин, суд вважає, що заява Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Одеської області не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.86,121 ГПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Одеської області відмовити.

Суддя Рога Н. В.