Постанова № 32595088, 18.07.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2013
Номер справи
820/4587/13-а
Номер документу
32595088
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"18" липня 2013 р. № 820/4587/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,

за участі секретаря - Браварець К.В.,

за участі : представника позивача - Слюсар С.С . (довіреність №3 від 02.01.13р.),

представника відповідача - Горбонос В.В. (довіреність №06.1/01-09/128 від 05.06.2013р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НАРГУС" до Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області, Головного управління державної казначейської служби України по Харківській області, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві, Харківської митниці Міндоходів про стягнення суми,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд стягнути з Державного бюджету через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Київ та через Головне управління Державної казначейської служби України у Харківської області надмірно сплачені ТОВ „Наргус" суми митних платежів на товар, що ввозиться на територію України суб'єктами підприємницької діяльності у розмірі 147491.33 грн., з врахуванням податку на додану вартість, стягнути на користь ТОВ „Наргус" судовий збір у розмірі 1475,87грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив , що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.11.2013 року рішення Харківської митниці про відмову у прийнятті митної декларації та про визначення коду товару визнано незаконним та скасовано їх, через що ТОВ „Наргус" (ЕДРПОУ 22628517) було надмірно сплачено суму митних платежів з врахуванням ПДВ, на товар, що ввозиться на територію України, а саме 147 491,33 грн. Позивач звертався до Харківської митниці з заявами про повернення надмірно сплачених сум, але відповідачем неправомірно залишено зазначені заяви без задоволення. Посилаючись на вказані обставини, позивач у судовому засіданні підтримав позов та просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.

Відповідач - Харківська митниця Міндоходів, у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на доводи та обґрунтування, які зазначені у письмових запереченнях на адміністративний позов.

Відповідач - Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві, у судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи. Через канцелярію суду 01.07.2013 р. надав письмове заперечення на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених в запереченні.

Відповідач - Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області, у судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи. Через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Відповідач - Головне управління державної казначейської служби України по Харківській області, у судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи. Заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду не надав. Враховуючи те, що відповідач повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, суд вирішив розглядати справу за відсутності відповідача за наявними доказами у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача та відповідача, встановив наступне

Судом встановлено, що згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, яке міститься в матеріалах справи (а.с.39) - ТОВ "Наргус" зареєстровано Виконавчим комітетом Харківської міської ради 21.04.1994 року.

10.07.2012р. при митному оформленні товару ТОВ «Наргус» для митного оформлення товару було подано вантажну митну декларацію № 807100000/2012/428166 від 10.07.2012р. , в якій зазначено код згідно УКТЗЕД 8420109000 (графа ВМД 33), заявлена митна вартість 2 459 789, 52 грн. (графа ВМД 42), ставка ввізного мита - 0% - 0,00 грн., ПДВ - 20% - 491 957,90 грн. (графа ВМД 47).

В результаті перевірки документів поданих для підтвердження коду товару відділом митних платежів винесено рішення про визначення коду товару № КТ-807-0585-2012 від 24.07.2012р. , в зв'язку з чим товар повинен бути оподаткований за ставкою ввізного мита 5%,

26.07.2012р. Харківською обласною митницею було відмовлено в прийнятті митної декларації ВМД №807100000/2012/428166 від 10.07.2012 р., що оформлене карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №807100000/2/01646 від 26.07.2012 року.

ТОВ „Наргус" згідно до вимог ст. 260 МК України 11.07.2012 року, для митного оформлення та контролю в режимі ІМ-40 було надано тимчасову ВМД №807100000/2012/428533 на товар „Безсольвентний ламінатор марки „NEXUS ЕVO", в якій зазначено код згідно УКТЗЕД 8420103000 (графа ВМД 33), заявлена митна вартість 2 458 188, 85 грн. (графа ВМД 42), ставка ввізного мита - 5% - 122 909,44 грн., ПДВ - 20% - 516 219,66 грн. (графа ВМД 47).

Відповідно до вищезазначеної тимчасової декларації позивачем сплачено митних платежів з врахуванням ПДВ у розмірі 147491,33 грн., з яких ввізне мито у розмірі 122 909,44 грн. та податок на додану вартість у розмірі 24 581,89 грн. (20% від суми ввізного мита).

Не погоджуючись з рішеннями про визначення коду товару та про відмову в прийнятті митної декларації ТОВ „Наргус" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом.

21.11.2012р. постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі №2а-9355/12/2070 задоволено адміністративний позов ТОВ "Наргус" до Харківської обласної митниці та:

- скасовано рішення Харківської обласної митниці про визначення коду товару

- скасовано рішення Харківської обласної митниці про відмову в прийнятті митної декларації ВМД 807100000/2012/428166 від 10.07.2012 р.,

- зобов'язано Харківську обласну митницю здійснити митне оформлення товару "Валковий безсольвентний ламінатор марки "NEXUS EVO" за кодом УКТ ЗЕД - 8420109000 - ставка ввізного мита - 0 %.

12.02.2013р. ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду постанову Харківського окружного адміністративного суду залишено без змін.

Згідно ст. 254 КАС України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Відповідно ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій , посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Таким чином, постанова Харківського окружного адміністративного суду по справі №2а-9355/12/2070 від 21.11.2012 року є такою, що набрала законної сили та є обов"язковою для виконання, тому суд не бере до уваги посилання відповідача - Харківської митниці Міндоходів, на не виконання цієї постанови через подання касаційної скарги .

Суд зазначає, що факт сплати позивачем суми митних платежів з врахуванням ПДВ у розмірі 147491,33 грн., з яких ввізне мито у розмірі 122 909,44 грн. та податок на додану вартість у розмірі 24 581,89 грн. не заперечується відповідачем по справі - Харківською митницею міндоходів.

Як пояснив представник позивача під час судових засідань , позивач за митне оформлення ВМД сплачував як попередню оплату , що підтверджується журналом проводок за період з 02.07.2012р. по 12.07.2012 р.

Згідного п.190.1 ст. 190 Податкового кодексу України базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу III Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.

Проведенням сплати позивачем митних платежів по тимчасовій ВМД №807100000/2012/428533 підтверджується відтиском штампів у графі С тимчасової ВМД митного органу - перевірено / сплачено.

Відповідно до пункту 1.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого спільним Наказом Міністерства фінансів України та Державної митної служби України 24.01.2006 року за № 25/44 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 січня 2006 року за № 64/11938, надміру сплачені митні та інші платежі - це сума коштів, що з різних причин унесена понад розмір, установлений законодавством.

Суд зазначає, що з урахуванням постанови Харківського окружного адміністративного суду по справі №2а-9355/12/2070 від 21.11.2012 року, якою зобов"язано Харківську митницю здійснити митне оформлення товару "Валковий безсольвентний ламінатор марки "NEXUS EVO" за кодом УКТ ЗЕД - 8420109000 та ставкою ввізного мита - 0 % (що було визначено позивачем у поданій спочатку ВМД № 807100000/2012/428166 від 10.07.2012р.), позивач надмірно сплатив кошти у розмірі, через що не приймає посилання відповідача - Харківської митниці на те, що ці кошти не є надмірною сплатою.

Статтею 43 Податкового кодексу України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, а саме:

Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Ст. 301 Митного кодексу України передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

Помилково зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.

Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб митного органу, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо митну декларацію змінено або визнано недійсною та у разі , якщо платником податків подано митному органу документи, які підтверджують наявність у нього на день подання митному органу митної декларації для митного оформлення права на звільнення від сплати митних платежів.

Повернення не здійснюється:

-якщо сума митних платежів, що підлягає поверненню, не перевищує 20 гривень;

- в інших випадках, встановлених Податковим кодексом України.

Відповідно до п. 3.4. Порядку від 24.01.2006 року № 25/44 повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 N 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за N 1097/14364.

Згідно п.2 розділу І Порядку, що затверджений наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. N 618 визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами.

Цей Порядок розроблено відповідно до частини другої статті 45 Бюджетного кодексу України та статей 43, 102 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Згідно п.5,6,7 розділу ІІІ Порядку від 20 липня 2007 р. N 618 супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України, Реєстр висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, підготовлений відповідно до пункту 5 Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за N 1095/14362 (далі - Реєстр висновків про повернення), Висновок про повернення з оригіналом заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України, підписаний начальником (заступником начальника) Відділу та зареєстрований у журналі реєстрації висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Журнал реєстрації висновків про повернення коштів з Держбюджету), форма якого наведена в додатку 3 до цього Порядку, разом з документом, у якому відображаються результати перевірки, подаються керівнику (заступнику керівника) митного органу для прийняття остаточного рішення про повернення коштів.

Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).

Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.

Копія Висновку про повернення, оригінал заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України та документ, у якому відображаються результати перевірки заяви платника, залишаються у Відділі для контролю.

Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.

В свою чергу, згідно пункту 2 статті 50 Бюджетного кодексу України Державне казначейство веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету

11.03.2013р. ТОВ „Наргус" було подано заяву до Харківської обласної митниці з проханням прийняти до митного оформлення та здійснити митне оформлення товару "Валковий безсольвентний ламінатор марки "NEXUS EVO" за кодом УКТ ЗЕД - 8420109000, а також вчинити передбачені діючим законодавством дії направлені на повернення надмірно сплаченої суми митних платежів з врахуванням ПДВ, що ввозиться на територію України (а.с.29-30).

11.04.2013р. Харківською обласною митницею надано відповідь на заяву від 11.03.2013р. в якій зазначено, що процедура внесення змін до митної декларації, її відкликання та визнання недійсною встановлена ст. 269 МКУ та Постановою КМУ від 21.05.2012р. № 450 "Питання, пов'язані із застосуванням митних декларацій".

30.04.2013р. позивачем знову було подано заяву до Харківської обласної митниці з проханням прийняти до митного оформлення та здійснити митне оформлення товару "Валковий безсольвентний ламінатор марки "NEXUS EVO" за кодом УКТ ЗЕД - 8420109000, через те, що рішенням суду скасовано рішення Харківської митниці , а також вчинити передбачені діючим законодавством дії направлені на повернення надмірно сплаченої суми ввізного мита на товар, що ввозиться на територію України в розмірі 147 491,33 грн. та зарахувати суму, як передплату за митне оформлення ВМД (а.с.32-33).

Крім того, до вищезазначеної заяви було додано довідку про відсутність заборгованості перед бюджетом від 30.04.20132р. та заяву про внесення змін до митної декларації встановленого зразка (а.с.33-34).

29.05.2013р. Харківською обласною митницею надано відповідь на заяву від 30.04.2013р. № 1083 з відмовою повернути надмірно сплачену суму митних платежів з врахуванням ПДВ, що ввозиться на територію України в зв'язку з тим, що Харківською обласною митницею направлено касаційну скаргу від 11.03.2013р. вих. 11/01-13/2634 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.11.2012р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.02.2013р. з проханням зупинити виконання вказаних рішень до закінчення розгляду справи в касаційному порядку. Також у відмові зазначено, що сума ввізного мита не є надмірно сплаченою сумою.

Під час судових засідань представником Харківської митниці не надано жодних доказів того, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 21.11.2012р. по справі №2а-9355/12/2070 не набрала законної сили або є скасованою., що сума ввізного мита, яку просить стягнути позивач, не є надмірно сплаченою сумою, не надав доказів наявності заборгованості у позивача, з відповідей Харківської обласної митниці не вбачається того, що заяви позивача мають недоліки щодо форми та змісту заяви , навпаки судом встановлено, що подані позивачем заяви відповідають вимогам діючого законодавства. Отже, судом не виявлено наявності обґрунтованих та належних підстав у Харківської обласної митниці для відмови позивачу у задоволенні його заяв про повернення надмірно сплаченої суми ввізного мита з врахування суми ПДВ у розмірі 147 491,33 грн.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "НАРГУС" до Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області, Головного управління державної казначейської служби України по Харківській області, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві, Харківської митниці Міндоходів про стягнення суми -задовольнити у повному обсязі.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Наргус" (адреса: м.Харків, вул. Академіка Проскури, буд. 1 ; код ЄДРПОУ 22628517 ) з Державного бюджету через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Київ та через Головне управління Державної казначейської служби України у Харківської області надмірно сплачені Товариством з обмеженою відповідальністю „Наргус" суми митних платежів на товар, що ввозиться на територію України суб'єктами підприємницької діяльності у загальному розмірі 147491.33 грн. (сто сорок сім тисяч чотириста дев"яносто одна гривня тридцять три копійки), з яких надмірно сплачене ввізне мито у розмірі 122 909,44 грн. (сто двадцять дві тисячі дев"ятсот дев"ять гривень сорок чотири копійки) та надмірно сплачений податок на додану вартість у розмірі 24 581,89 грн. (двадцять чотири тисячі п"ятсот вісімдесят одна гривня вісімдесят дев"ять копійок).

Стягнути з Державного бюджету (УДКСУ у Червонозаводському районі міста Харкова Харківської області, код 37999628, МФО: 851011, Банк: ГУДКСУ у Харківській області, р/р: 31217206784011) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "НАРГУС" (адреса: м.Харків, вул. Академіка Проскури, буд. 1 ; код ЄДРПОУ 22628517 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 200.16 грн. (двісті гривень шістнадцять копійок).

Постанова може бути оскаржена.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 23 липня 2013 року.

Суддя Шляхова О.М.