Ухвала суду № 32593043, 11.07.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2013
Номер справи
1717/1299/2012
Номер документу
32593043
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

Головуючий у 1-й інстанції: Феха Т.С.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"11" липня 2013 р. Справа № 1717/1299/2012

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Іваненко Т.В.,

при секретарі Зеліковій О.В. ,

за участю сторін:

позивача: ОСОБА_3;

від відповідача: не з'явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рокитнівського районного суду Рівненської області від "16" квітня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області в особі сільського голови Кричильської Валентини Семенівни, ОСОБА_7 про скасування рішень ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до Рокитнівського районного суду Рівненської області з адміністративним позовом до Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області, в особі сільського голови Кричильської Валентини Семенівни, ОСОБА_7, в якому з урахуванням змінених позовних вимог, просив скасувати рішення виконкому Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області №92 від 27 вересня 2007 року про відхилення протесту прокурора Костопільського району Рівненської області від 14 вересня 2007 року з вимогою скасування рішення Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 87 від 31 серпня 2007 року «Про погодження кандидатури на заміщення посади головного лікаря Злазненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини», стягнути з відповідача 117377,00 гривень втраченого заробітку за період з 31.08.2007 року по 25.06.2012 року, 10000,00 гривень моральної шкоди та 7000,00 гривень судових витрат.

На обґрунтування позовних вимог зазначав, що з метою працевлаштування на посаду головного лікаря Злазненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини 20 липня 2007 року звернувся до відділу охорони здоров'я Костопільської районної державної адміністрації. В зв'язку з тим, що для працевлаштування на дану посаду необхідним було отримати погодження сільського голови, він звернувся із заявою до сільського голови Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області Кричильської В.С. Однак, сільський голова Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області Кричильська В.С. такого погодження не надала, а винесла дане питання на засідання виконавчого комітету Злазненської сільської ради, який рішенням № 87 від 31 серпня 2007 року відмовив у наданні погодження його кандидатури на посаду головного лікаря Злазненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

Не погоджуючись із рішенням виконавчого комітету №87 ОСОБА_3 звернувся до прокуратури Костопільського району Рівненської області за захистом своїх прав, в зв'язку з чим прокурором Костопільського району Рівненської області було внесено протест на рішення Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 87 від 31 серпня 2007 року. Однак, рішенням виконавчого комітету Злазненської сільської ради Костопільського району №92 від 27 вересня 2007 року протест прокурора Костопільського району Рівненської області було відхилено. 17 травня 2008 року прокурором Костопільського району Рівненської області був поданий до Костопільського районного суду Рівненської області адміністративний позов із вимогою про скасування вказаного рішення Злазненської сільської ради №92 від 27 вересня 2007 року про відхилення протесту прокурора Костопільського району від 14 вересня 2007 року про скасування рішення сільської ради № 87 від 31 серпня 2007 року «Про погодження кандидатури на заміщення посади головного лікаря Злазненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини». Проте в ході розгляду справи ОСОБА_3 було відмовлено у залученні його до участі у даній справі в якості третьої особи, а в подальшому прокурор від позову відмовився.

Позивач вважає, що рішенням Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області №87 від 31 серпня 2007 року йому було відмовлено у працевлаштуванні безпідставно, оскільки не було взято до уваги його кваліфікацію, досвід роботи, чим порушено його право на працю. Крім того, відмова у працевлаштуванні позбавила його засобів для прожиття, призвела до моральних страждань, поставила його сім'ю на межу виживання та змусила шукати альтернативні джерела заробітку.

Постановою Рокитнівського районного суду Рівненської області від 16 квітня 2013 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково.

Скасовано рішення виконавчого комітету Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 92 від 27 вересня 2007 року про відхилення протесту прокурора Костопільського району Рівненської області від 14 вересня 2007 року з вимогою скасувати рішення виконавчого комітету Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 87 від 31 серпня 2007 року «Про погодження кандидатури на заміщення посади головного лікаря Злазненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини».

В решті позовних вимог - відмовлено.

Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповного з"ясування обставин справи, просить вказану постанову скасувати та ухвалити нову про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

В судовому засіданні позивач підтримав доводи апеляційної скарги.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про день, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Правовідносини, що склались, регулюються нормами Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Основами законодавства України про охорону здоров'я" № 2801-XII від 19.11.1992 (із змінами та доповненнями).

Згідно з підпунктом 1 пункту "а" частини першої статті 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Статтею 60 цього Закону передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема, на підприємства, установи та організації, в тому числі заклади охорони здоров'я.

Як встановлено судом першої інстанції в ході розгляду справи, уточнивши позовні вимоги, позивач ОСОБА_3 просить скасувати рішення виконавчого комітету Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 92 від 27 вересня 2007 року про відхилення протесту прокурора Костопільського району Рівненської області від 14 вересня 2007 року з вимогою скасування рішення виконавчого комітету Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 87 від 31 серпня 2007 року «Про погодження кандидатури на заміщення посади головного лікаря Злазненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини» (а не рішення Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області, як вказано у позовній заяві).

Згідно рішення виконавчого комітету Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 87 від 31 серпня 2007 року вирішено не надавати погодження на заміщення вакантної посади головного лікаря Злазненської лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини гр. ОСОБА_3

Як вбачається із протесту прокурора Костопільського району Рівненської області від 14 вересня 2007 року прокурор Костопільського району Рівненської області вимагав рішення Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 87 від 31 серпня 2007 року «Про погодження кандидатури на заміщення посади головного лікаря Злазненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини» скасувати. Винести дане питання на повторний розгляд, який провести з обов'язковою участю ОСОБА_3

Рішенням виконавчого комітету Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 92 від 27 вересня 2007 року протест прокурора Костопільського району Рівненської області на рішення виконавчого комітету Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 87 від 31 серпня 2007 року «Про погодження кандидатури на заміщення посади головного лікаря Злазненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини» відхилено. Рішення виконавчого комітету сільської ради № 87 від 31 серпня 2007 року залишено в силі.

Як вбачається із запиту відділу охорони здоров'я Костопільської районної державної адміністрації №402 від 28 жовтня 2004 року та рішення Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області №192 від 22 грудня 2004 року Злазненська сільська рада Костопільського району Рівненської області вирішила делегувати відділу охорони здоров'я Костопільської районної державної адміністрації повноваження управління амбулаторією та ФАП (прийом на роботу і звільнення медичних працівників, контроль за роботою медичних працівників, відзначення і накладення стягнень тощо), за погодженням сільської ради.

Слід зазначити, що відповідно до Конституції України (пункт 15 частини першої статті 92, частина третя статті 141, стаття 146) засади місцевого самоврядування, питання формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування, зокрема статус виконавчих органів ради та їх повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації, визначаються законом. До того ж в тексті Конституції України вживаються як словосполучення "виконавчий орган ради", так і "виконавчі органи ради" (частини друга і третя статті 141).

Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських рад є їх виконавчі комітети, а також відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (частина перша статті 11).

Виконавчий комітет є виконавчим органом загальної компетенції сільської, селищної, міської ради. Він утворюється радою на строк її повноважень у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, який очолює виконавчий комітет, його заступника (заступників) з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. До складу виконавчого комітету за посадою також входить секретар відповідної ради. Основною формою роботи виконавчого комітету є його засідання, а формою правового акта - рішення. Виконавчий комітет є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади (статті 51, 52, 53 Закону).

Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є її виконавчими органами галузевої та функціональної компетенції, підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, а також сільському, селищному, міському голові. Керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради призначаються на посаду і звільняються з посади сільським, селищним, міським головою одноособово (стаття 54 Закону).

У сільських, селищних, міських (районного значення) радах, де обсяг виконавчої діяльності не потребує створення відділів та управлінь, до складу виконавчого комітету можуть входити, можуть входити інші особи, зокрема керівники тих підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад. Вони також призначаються на посади та звільняються з посад сільським, селищним, міським головою одноособово (пункт 10 частини третьої статті 42 Закону).

Утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск, утворення інших виконавчих органів ради та затвердження їх структури в цілому, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання, обрання секретаря ради віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Проте ці питання вирішуються ними за поданням сільського, селищного, міського голови (пункти 3, 4, 5, 6 частини першої статті 26, пункти 4, 5, 6 частини третьої статті 42 Закону).

Отже, чинний Закон визначає сільського, селищного, міського голову як посадову особу, яка очолює не тільки виконавчий комітет, а й всю систему виконавчих органів відповідної ради, керівники яких несуть перед головою персональну відповідальність, що узгоджується з частиною другою статті 141 Конституції України.

Відповідно до п. 10 ч. З ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський голова призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів.

Отже, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що погодження кандидатури на заміщення посади головного лікаря Злазненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини віднесено Законом до компетенції сільського голови Злазненської сільської ради (в силу приписів п. 10 ч. З ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), проте Законом не заборонено сільському голові внести вказане питання на обговорення виконкому сільської ради.

До такого висновку колегія суддів дійшла з огляду на приписи статті 16 "Основ законодавства України про охорону здоров'я" від 19.11.1992 №2801-XII з якої слідує, що керівником закладу охорони здоров'я незалежно від форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров'я здійснюються відповідно до законодавства. Керівники державних, комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту.

Як встановлено судом першої інстанції та не спростовано позивачем, що питання про надання погодження на заміщення посади головного лікаря Злазненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини ОСОБА_7 було винесено на засідання виконавчого комітету сільської ради в зв'язку із відсутністю письмової заяви ОСОБА_3 про надання такого погодження.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та не заперечувалось позивачем, до сільської ради не надходило будь-яких клопотань від відділу охорони здоров'я Костопільської районної державної адміністрації щодо надання погодження на заміщення посади головного лікаря Злазненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини ОСОБА_3

Як вбачається із матеріалів справи при вирішенні питання щодо погодження кандидатури на заміщення посади головного лікаря Злазненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини відповідачам не враховувалися питання наявності у ОСОБА_3 професії лікаря, стажу роботи, наявності конкретних посилань на непрофесійність ОСОБА_3, як лікаря, неспроможність ним виконувати обо і'язки головного лікаря амбулаторії загальної практики сімейної медицини. При розгляді даного питання не враховано, що ОСОБА_3 проходив професійне навчання в Тернопільському державному медичному університеті ім. І.Я. Горбачовського та він є лікарем-спеціалістом за спеціальністю «Загальна практика-сімейна медицина».

З огляду на залишення відповідачам поза увагою даних обставин, прокурором Костопільського району Рівненської області 14 вересня 2007 року було внесено протест з вимогою скасувати рішення виконавчого комітету Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 87 від 31 серпня 2007 року.

Відповідно до вимог ч. 1, ч. 2 ст. 21 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 09.07.2007 року) протест на акт, що суперечить закону, на незаконні рішення чи дії посадової особи приносить прокурор. У протесті ставиться питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом.

При розгляді протесту прокурора Костопільського району Рівненської області від 14 вересня 2007 року відповідачем не було взято до уваги обставини, викладені у протесті.

Зважаючи на те, що рішення виконавчого комітету Злазненської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 92 від 27 вересня 2007 року було ухвалено без з'ясування обставини, викладених у протесті, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог позивача в частині щодо скасування вказаного рішення № 92 від 27 вересня 2007 року, оскільки встановлено, що таке рішення прийнято без з'ясування обставин на які вказував прокурор.

Обґрунтовано, на думку колегії суду, відмовив суд першої інстанції в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача надати погодження на працевлаштування ОСОБА_3 на посаду головного лікаря Злазненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини, оскільки призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров'я здійснюються відповідно до законодавства уповноваженим на те органом, тому суд не може перебирати на себе повноваження органу чи посадової особи місцевого самоврядування.

Колегія суддів звертає увагу також на те, що позивачем не надано будь-яких доказів щодо наявності у нього переважного права щодо прийняття на вказану посаду (останній не є молодим спеціалістом), а його посилання на ту обставину, що він перебував на обліку в центрі зайнятості як такий, що шукає роботу, не може бути взято до уваги, оскільки зміст державної гарантії зайнятості та сприяння громадянам з боку державної служби зайнятості у підборі підходящої роботи і працевлаштуванні, не гарантує ні самого підбору, ні працевлаштування. Та й сам підбір і працевлаштування державна служба зайнятості здійснює не тільки відповідно до покликання, здібностей, професійної підготовки, освіти працівника, але і з урахуванням суспільних потреб. При цьому доказів щодо направлення позивача службою зайнятості на вказану посаду суду не надано.

З огляду на вказане та з урахуванням того, що позивач ОСОБА_3 не перебував у трудових відносинах із відповідачем, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що підстав для стягнення із відповідача на користь позивача 117377,00 грн. втраченого заробітку за період з 31 серпня 2007 року по 25 червня 2012 року немає.

Правильно, на думку колегії суддів, відмовив суд першої інстанції в задоволенні позову в частині стягнення з відповідача моральної шкоди в сумі 10000 грн., оскільки позивач не довів, що оскаржуваним рішенням відповідача, яким відхилено протест прокурора, йому заподіяно моральну шкоду в зазначеній сумі.

Не довів позивач також і заявлені судові витрати.

Згідно зі ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Рокитнівського районного суду Рівненської області від "16" квітня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Л.В. Кузьменко

судді: (підпис) (підпис) Л.О. Зарудяна Т.В. Іваненко

З оригіналом згідно: суддя _______ Л.В. Кузьменко

Повний текст cудового рішення виготовлено "15" липня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу Злазненська сільська рада Костопільського району Рівненської області в особі сільського голови Кричильської Валентини Семенівни с.Злазне,Костопільський район, Рівненська область,35040 ОСОБА_7 АДРЕСА_2