Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2013 р. Справа №805/7036/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Дочірнього підприємства товариства з обмеженою відповідальністю корпорація "Донбасмонтажспецстрой" "Будівельне управління "Механомонтаж" № 217
до Управління пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області
про визнання дій неправомірними та скасування рішень
Дочірнє підприємство товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація "Донбасмонтажспецстрой" "Будівельне управління "Механомонтаж" № 217 звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області про визнання неправомірними дій щодо зарахування сплачених підприємством коштів в рахунок погашення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад - грудень 2012 року, січень -лютий 2013 року без врахування визначеного в платіжних дорученнях призначення платежу та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахувнаня) або несвоєчасну сплату (неперерахування) внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 153 від 4 березня 2013 року та № 392 від 18 квітня 2013 року.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що застосування штрафних санкцій та нарахування пені стало наслідком відображення відповідачем погашення недоїмки за єдиним внеском без врахування визначеного в платіжних дорученнях на перерахування коштів призначення платежу. Посилаючись на положення статті 134 Господарського кодексу України ст. 319 Цивільного кодексу України, ст. 17 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" позивач зауважував на протиправності зарахування сплачених ним коштів без врахування визначеного в них призначення платежу.
До судового засідання позивач уповноваженого представника не направив, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за відсутності представника підприємства.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, у якості підстави незгоди із позовом визначив положення пункту 10 розділу 6 Постанови правління Пенсійного фонду України № 21-5 від 27 вересня 2010 року, яким передбачено, що за рахунок сум що находять від платника єдиного внеску погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені в порядку календарної черговості їх виникнення.
16 липня 2013 року представником відповідача через канцелярію суду надано клопотання про розгляд справи за відсутності представника Управління пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області.
На підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд –
ВСТАНОВИВ:
Позивач – Дочірнє підприємство товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація "Донбасмонтажспецстрой" "Будівельне управління "Механомонтаж" № 217 є юридичною особою, зареєстровано Амвросіївською районною державною адміністрацією Донецької області 26 лютого 2008 року, номер запису про державну реєстрацію 1 236 102 0000 000553, обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за кодом 35651683. Як платник єдиного внеску позивач зареєстрований та обліковується в Управлінні пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області (відповідач у справі).
4 березня 2013 року відповідачем прийнято рішення № 153 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до підприємства позивача застосовано штраф в сумі 11 424 ,24 грн. та нараховано пеню в сумі 2 741,82 грн. за період з 21 січня 2013 року по 14 лютого 2013 року (арк. справи 22). Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку до рішення № 153 від 14 березня 2013 року штрафні санкції та пеня нараховані внаслідок зарахування в рахунок погашення єдиного соціального внеску за грудень 2012 року коштів в сумі 114 242,42 грн. сплачених відповідачем 14 лютого 2013 року із прострочкою сплати 24 дні. (арк. справи 23).
18 квітня 2013 року відповідачем прийнято рішення № 392 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до підприємства позивача застосовано штраф в сумі 38 057,50 грн. та нараховано пеню в сумі 7 966,78 грн. за період з 20 лютого 2013 року по 28 лютого 2013 року, 11 березня 2013 року, 13 березня 2013 року, 19 березня 2013 року, 28 березня 2013 року, 8 квітня 2013 року та з 20 березня 2013 року по 8 квітня 2013 року, 11 квітня 2013 року та 17 квітня 2013 року (арк. справи 24). Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку до рішення № 392 від 18 квітня 2013 року штрафні санкції та пеня нараховані внаслідок зарахування в рахунок погашення єдиного соціального внеску за січень 2013 року коштів в сумі 10 000,00 грн. сплачених 28 лютого 2013 року із прострочкою сплати 8 днів, в сумі 513,85 грн. сплачених 11 березня 2013 року із прострочкою сплати 19 днів, в сумі 10 000,00 грн. сплачених 13 березня 2013 року із прострочкою сплати 21 день, в сумі 47 000,00 грн. сплачених 19 березня 2013 року із прострочкою сплати 27 днів, в сумі 10 000,00 грн. сплачених 28 березня 2013 року із прострочкою сплати 36 днів, в сумі 668,90 грн. сплачених 8 квітня 2013 року із прострочкою сплати 47 днів та в рахунок погашення єдиного соціального внеску за лютий 2013 року коштів в сумі 273 212,16 грн. сплачених 8 квітня 2013 року із прострочкою сплати 19 днів, в сумі 248,52 грн. сплачених 11 квітня 2013 року із прострочкою сплати 22 дні та в сумі 28 931,47 грн. сплачених 17 квітня 2013 року із прострочкою сплати 28 днів (арк. справи 25).
Правомірність прийнятих рішень та відповідність вимогам чинного законодавства порядку відображення в особовій картці погашення недоїмки з єдиного соціального внеску є спірними питаннями справи.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулюються нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі за текстом Закон № 2464).
Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування являє собою консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Позивач як платник єдиного внеску, зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, про що зазначено у пункті 1 частини 2 статті 6 вищевказаного Закону.
Як вбачається з пункту 1 частини 1 статті 7 Закону № 2464 для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до частини 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина 12 статті 9 Закону № 2464).
У разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду днем сплати єдиного внеску є день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду (пункт 1 частини 10 статті 9 Закону № 2464).
Згідно із визначеним позивачем призначенням платежу у платіжних дорученнях, копії яких наявні в матеріалах справи, вбачається, що в рахунок погашення єдиного соціального внеску за листопад 2012 року позивач перерахував кошти в сумі 7441,77 грн. за платіжним дорученням № 7 від 16 січня 2013 року, в сумі 448,29 грн. за платіжним дорученням № 8 від 16 січня 2013 року, в сумі 103000,00 грн. за платіжним дорученням №51 від 8 лютого 2013 року. Документи, які б підтверджували спрямування відповідачем коштів за наведеними платіжними дорученнями всупереч визначеному позивачем призначення платежу в матеріалах справи відсутні.
В рахунок погашення єдиного соціального внеску за грудень 2012 року позивач перерахував кошти в сумі 6157,26 грн. за платіжним дорученням № 37 від 30 січня 2013 року, в сумі 370,92 грн. за платіжним дорученням № 34 від 30 січня 2013 року, в сумі 141 225,33 грн. за платіжним дорученням №57 від 13 лютого 2013 року (дата виконання 14 лютого 2013 року). Згідно розрахунку штрафних санкцій та пені до рішення № 153 від 14 березня 2013 року сплачені наведеним платіжним дорученням кошти в сумі 114 242,42 грн. спрямовані на погашення єдиного внеску за грудень 2012 року у відповідності із визначеним призначенням платежу.
В рахунок погашення єдиного соціального внеску за січень 2013року позивач перерахував кошти в сумі 10 000,00 грн. за платіжним дорученням № 85 від 28 лютого 2013 року, в сумі 513,85 грн. за платіжним дорученням № 92 від 7 березня 2013 року (дата виконання 11 березня 2013 року), в сумі 10 000,00 грн. за платіжним дорученням №116 від 28 березня 2013 року, в сумі 47 000,00 грн. за платіжним дорученням №106 від 19 березня 2013 року, в сумі 10 000,00 грн. за платіжним дорученням №98 від 13 березня 2013 року. Згідно розрахунку штрафних санкцій та пені до рішення № 392 від 18 квітня 2013 року кошти за платіжним дорученням № 85 від 28 лютого 2013 року, № 92 від 7 березня 2013 року, № 98 від 13 березня 2013 року, № 106 від 19 березня 2013 року, № 116 від 28 березня 2013 року спрямовані на погашення єдиного внеску за січень 2013 року у відповідності із визначеним призначенням платежу.
В рахунок погашення єдиного соціального внеску за лютий 2013 року позивач перерахував кошти в сумі 29180,00 грн. за платіжним дорученням № 140 від 17 квітня 2013 року, в сумі 248,52 грн. за платіжним дорученням № 133 від 11 квітня 2013 року, в сумі 303 000,00 грн. за платіжним дорученням №126 від 5 квітня 2013 року (дата виконання 8 квітня 2013 року). Згідно розрахунку штрафних санкцій та пені до рішення № 392 від 18 квітня 2013 року кошти в сумі 668,90 грн. сплачені платіжним дорученням №126 від 5 квітня 2013 року спрямовані в рахунок погашення єдиного соціального внеску за січень 2013 року, кошти в сумі 273 212,16 грн. за цим же платіжним дорученням, в сумі 248,52 грн. за платіжним дорученням № 133 від 11 квітня 2013 року та в сумі 28 931,47 грн. за платіжним дорученням № 140 від 17 квітня 2013 року спрямовані на погашення єдиного внеску за лютий 2013 року у відповідності із визначеним призначенням платежу.
Таким чином, наявними в матеріалах справи підтверджений факт зміни відповідачем призначення платежу визначеному в платіжному дорученні № 126 від 5 квітня 2013 року (дата виконання 8 квітня 2013 року) в при відображенні погашення недоїмки з єдиного соціального внеску за січень 2013 року в сумі 668,90 грн. Відображення погашення недоїмки за грудень - лютий 2013 року у всіх інших випадках, про які йшлося вище, здійснювалося у відповідності із визначеним позивачем призначенням платежу.
Відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону № 2464 та пункту 6.10 розділу 6 та Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289 (надалі за текстом постанови Інструкція № 21-5) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Приписами цієї статті відповідачу надано право у разі наявності в платника внеску недоїмки самостійно зараховувати кошти такого платника в рахунок погашення недоїмки, штрафних санкцій та пені в порядку календарної черговості їх виникнення.
Таким чином, врахування сплачених позивачем коштів в сумі 668,90 грн. за платіжним дорученням № 126 від 5 квітня 2013 року в рахунок погашення недоїмки за січень 2013 року відповідає положенням Закону України 2464 та Інструкції № 21-5, з огляду на що вимоги позивача в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо зарахування сум сплачених в погашення єдиного соціального внеску на соціальне страхування на листопад - грудень 2012 року, січень - лютий 2013 року не за реквізитом призначення платежу є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 11 статті 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно частини 2 статті 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464 передбачено застосування територіальним органом Пенсійного фонду до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Положення аналогічного змісту містять пункти 7.1, 7.2 та 7.5 Розділу 7 Інструкції № 21-5.
Оскільки наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями підтверджено факт несвоєчасної сплати позивачем єдиного внеску за внеску за грудень 2012 року, січень та лютий 2013 року, прийняті відповідачем рішення про застосування штрафних санкцій та пені № 153 від 4 березня 2013 року та № 392 від 18 квітня 2013 року є законними, підстави для їх скасування відсутні.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Згідно із вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, що понесла сторона, не на користь якої ухвалено судове рішення, їй не компенсуються.
З огляду вище викладене, на підставі положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та керуючись ст.ст. 2, 8 - 11, 40,69-72, 94, 122 – 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені позову Дочірнього підприємства товариства з обмеженою відповідальністю Корпорація "Донбасмонтажспецстрой" "Будівельне управління "Механомонтаж" № 217 до Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області про визнання неправомірними дій щодо зарахування сплачених підприємством коштів в рахунок погашення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад - грудень 2012 року, січень - лютий 2013 року без врахування визначеного в платіжних дорученнях призначення платежу та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (неперерахування) внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 153 від 4 березня 2013 року на суму 14 166,06 грн. та № 392 від 18 квітня 2013 року на суму 46 024,28 грн., - відмовити повністю.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 16 липня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Суддя Михайлик А.С.