ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
УХВАЛА
іменем України
"12" червня 2013 р. Справа № 0670/8349/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
Малахової Н.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" березня 2013 р. у справі за позовом державного підприємства "Білокоровицьке лісове господарство " до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішень ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13 березня 2013 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області (далі-УПФ) від 26.11.2012 року № 1021 в частині застосування штрафної санкції зі збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 19768,64грн. Визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області від 26.11.2012 року № 1022 в частині застосування штрафної санкції з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 118750,89 грн. Відшкодовано з державного бюджету сплачений судовий збір.
Апелянт в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що державне підприємство "Білокоровицьке лісове господарство" (далі-Підприємство) звернулося до суду із позовом, в якому просило визнати протиправними та скасувати видані управлінням Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області рішення №1021 від 26.11.2012 р. про визначення додаткового зобов'язання зі збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 16267,77 грн. та застосування штрафної санкції в розмірі 38812,16 грн. і №1022 від 26.11.2012 р. про визначення додаткового зобов'язання з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 39987,27 грн. та застосування штрафної санкції в сумі 138744,52 грн. При розгляді справи позивач змінив позовні вимоги і просив визнати протиправними та скасувати вказані рішення від 26.11.2012 р. за №1021 - в частині застосування штрафної санкції зі збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 19768,64 грн., за №1022 - в частині застосування штрафної санкції з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 118750,89 грн.
Суд встановив, що рішення про застосування штрафних санкцій прийнято УПФ на підставі акту перевірки №31 від 31.08.2012 року ( а.с.9-31), складеного за результатами перевірки питань правильності нарахування, обчислення та сплати Підприємством єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2010 р. по 31.07.2012 року. За змістом акту перевірки - протягом 2011 р. Підприємство здійснювало нарахування на заробітну плату за працюючих пенсіонерів-інвалідів у розмірі 8,41%, а необхідно було нарахувати в розмірі 37,3 %, так як довідки, по яким проводилося нарахування заробітної плати, виявилися недостовірними, що підтверджується довідками обласної МСЕК №2. У результаті донараховано єдиний внесок за працюючих інвалідів в розмірі 37,3% на суму 39987,27 грн., а саме: ОСОБА_3 - на суму 6550,79 грн., ОСОБА_4 - на суму 6738,62 грн., ОСОБА_5 - на суму 7264,04 грн., ОСОБА_6 - на суму 6876,18 грн., ОСОБА_7 - на суму 3149,61 грн., ОСОБА_8 - на суму 4753,15 грн. та ОСОБА_9 - на суму 4654,88 грн.
Пенсійним органом зроблено висновок, що протягом 2010 року Підприємство здійснювало нарахування на заробітну плату за працюючих пенсіонерів-інвалідів в розмірі 4 відсотки, а необхідно було нараховувати в розмірі 33,2 відсотки, так як довідки по яким проводилось нарахування заробітної плати виявилися недостовірними, що підтверджується довідками Житомирської обласної МСЕК № 2. В результаті донараховано страховий внесок за працюючих інвалідів в розмірі 4 відсотки на суму 16267,77 грн., з яких ОСОБА_3 - на суму 6362,62 грн., ОСОБА_4 - на суму 3212,30 грн., ОСОБА_5 - на суму 554,41 грн., ОСОБА_6 - на суму 2661,66 грн., ОСОБА_7 - на суму 2984,94 грн. та ОСОБА_9 - на суму 491,84 грн. Відповідно, за результатами та на підставі акту перевірки УПФ 26.11.2012 р. було видано оскаржувані рішення.
Суд вірно визначив характер спірних правовідносин та правильно зазначив, що для розрахунку штрафу кількість місяців розраховується починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми внесків, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким страхувальником акту перевірки від органу Пенсійного фонду в якому було зазначено такі донараховані суми збору. Вказане передбачено приписами пп.9.3.4 п.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. N21-1, за якими у випадку донарахування органом Пенсійного фонду сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Із змісту вказаної норми слідує, що якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованих (своєчасно не обчислених) та не сплачених страхових внесків, то за кожне таке донарахування накладається штраф у порядку та у розмірах, визначених вказаним пунктом. Цією ж нормою передбачено, що підставою для прийняття відповідного рішення в такому випадку є акт перевірки страхувальника органом Пенсійного фонду України. Останнім таку перевірку Підприємства було проведено 31.08.2012 р., про що складено акт №31.
При розгляді справи з'ясовано, що згідно відомостей про щомісячні суми заробітної плати, що були нараховані у 2010 році на користь працівників-інвалідів, та з врахуванням зазначених вимог закону, позивач вірно розрахував суму штрафних санкцій, що мали б бути застосовані до нього. Ця сума складає 19043,52 грн. (а.с.64), а 19768,64 грн. фінансової санкції нараховані неправомірно.
Щодо правомірності розрахованої фінансової санкції за рішенням від 26.11.2012 р. №1022, то суд з'ясував, що при прийнятті рішення №1022 від 26.11.2012 року УПФ керувалося п. 3 ч. 11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" і застосувало до Підприємства штрафну санкцію в розмірі 138744,52 грн.
У відповідності до пп. 7.2.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. N21-5 визначено, що за донарахування органом Пенсійного фонду своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску. Для розрахунку зазначеного штрафу кількість звітних періодів розраховується, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми єдиного внеску, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким платником від органу Пенсійного фонду акта перевірки в якому зазначено такі донараховані суми внесків.
Згідно відомостей про щомісячні суми заробітної плати, що були нараховані у 2011 році на користь працівників-інвалідів, та з врахуванням зазначених законодавчих вимог, позивач вірно розрахував суму штрафних санкцій, що мали б бути застосовані до нього. Ця сума складає 39987,26 грн. Відтак, фінансова санкція у розмірі 118750,89 грн. нарахована неправомірно.
Пенсійним органом, у відповідності до приписів ч.2 ст.71 КАС України, не доведено правомірності прийнятих ним рішень та не представлено доказів на спростування вищевикладеного.
Суд дослідив представлені докази, надав їм належну правову оцінку, з'ясував обставини, що мають значення для справи, та зробив обґрунтований висновок про відсутність підстав для задоволення позову.
Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" березня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік Н.М. Малахова
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Державне підприємство "Білокоровицьке лісове господарство " вул.Гагаріна, 1,смт.Нові Білокоровичі,Олевський район, Житомирська область,11055
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області вул. Свято-Миколаївська, 31,м. Олевськ,Житомирська область,11001