Постанова № 32585919, 16.07.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2013
Номер справи
805/7802/13-а
Номер документу
32585919
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2013 р. Справа №805/7802/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 09 год. 30 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Зінченка О.В.,

при секретарі судового засідання Ковиліній А.А.,

за участю:

прокурора – не з’явився,

представника позивача – не з’явився,

представника відповідача – не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради про стягнення штрафу у сумі 5 100,00 грн.,-

в с т а н о в и в :

30 травня 2013 року прокурор міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (далі – позивач, ДП «НЕК «Укренерго» в особі ВП «Держенергонагляд у Донбаському регіоні») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради (далі – відповідач, КП «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради) про стягнення штрафу у розмірі 5 100,00 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 30 березня 2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за результатами проведеного заходу з державного нагляду на енергетичних об’єктах комунального підприємства «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради було видано припис № 02/12-04-091/7, яким останнього зобов’язано виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з теплопостачання, термін виконання найбільш тривалого заходу – до 02 липня 2012 року. Припис отримано і підписано директором КП «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради Будьонною без заперечень і скріплено печаткою відповідача.

Актом перевірки (протоколом) № 02/12-04-426/51 від 27 листопада 2012 року державний інспектор з енергетичного нагляду встановила факт невиконання відповідачем пунктів 5, 6, 9, 10, 12, 14, 17, 20, 24, 26, 28 припису № 02/12-04-091/7 від 30 березня 2012 року, строк виконання якого закінчився. Припис не оскаржувався та є чинним.

На підставі акту перевірки (протоколу) № 02/12-04-426/51 від 27 листопада 2012 року, за ухилення від виконання припису Держенергонагляду № 02/12-04-091/7 від 30 березня 2012 року, постановою № 02/12-02-232 від 30 листопада 2012 року, накладено на Комунальне підприємство «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради штраф у сумі 5 100,00 грн. Постанову про накладення штрафу отримано відповідачем 04 грудня 2012 року. Відповідач у встановлений законодавством строк штраф не сплатив, доказів сплати накладеного штрафу в інспекцію Держенергонагляду у Донецькій області не надав.

У зв’язку із зазначеним прокурор звернувся до суду із вимогами про стягнення суми штрафу в судовому порядку.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2013 року відкрито провадження у справі. (арк. справи 1)

За результатами повторного автоматичного розподілу, адміністративна справа на підставі розпорядження № 178 від 20 червня 2013 року передана судді Зінченко О.В. у зв’язку із перебуванням судді Троянової О.В. на лікарняному з 04 червня 2013 року (арк. справи 27).

Ухвалою суду від 21 червня 2013 року адміністративну справу 805/7802/13-а прийнято до провадження (арк. справи 28).

Прокурор та представники сторін до судового засідання не з’явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належним чином.

12 липня 2013 року від позивача через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника, в якому зазначено, що позивач підтримує позовні вимоги та просить задовольнити їх у повному обсязі (арк. справи 34).

Від прокурора та відповідача будь-яких клопотань чи заяв на момент розгляду справи не надходило.

Відповідно до частини 2 статті 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які не прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача та прокурора, на підставі наявних у справі доказів.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Прокурор міста Донецька у відповідності до статті 121 Конституції України та статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» звернувся до суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради про стягнення штрафу у сумі 5 100,00 грн.

Відповідно до пункту 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання визначені Законом України «Про теплопостачання». Згідно зі статтею 2 цього Закону ним врегульовані відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, транспортуванням, постачанням і використанням теплової енергії, державним наглядом (контролем) у сфері теплопостачання, експлуатацією теплоенергетичного обладнання та виконанням робіт на об'єктах у сфері теплопостачання суб'єктами господарської діяльності незалежно від форми власності. Як встановлено статтею 6 Закону України «Про теплопостачання» державна політика у сфері теплопостачання базується, зокрема, на принципах забезпечення енергетичної безпеки держави; додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання; встановлення відповідальності суб'єктів теплопостачання за порушення законодавства у сфері теплопостачання.

Згідно з Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно до пункту 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року, завданнями та функціями державного енергетичного нагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії; дотриманням споживачами електричної енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії (активної, реактивної, теплової); вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання; проведенням суб'єктами електроенергетики та суб'єктами відносин у сфері теплопостачання робіт, пов'язаних із забезпеченням дотримання встановлених режимів постачання і споживання енергії.

До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи: головна організація – Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії; державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях); державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області (Держенергонагляд у Донбаському регіоні) діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», що є позивачем у справі, та є його відокремленим підрозділом, що створений 20 лютого 2006 року (арк. справи 20).

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є юридичною особою, зареєстроване Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 10 серпня 1998 року (арк. справи 19), діє на підставі статуту, затвердженого у новій редакції наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21 лютого 2012 року (арк. справи 15-18).

Відповідач – Комунальне підприємство «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Горлівської міської ради 18 листопада 2008 року за адресою: 84617, Донецька область, м. Горлівка, Центрально-Міський район, вул. Баранова, буд. 4, ідентифікаційний код 36178136 (арк. справи 14).

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Згідно до частини 5 статті 9 цього Закону Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.

Крім того, підпунктом 4 пункту 13 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії передбачено, що Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням.

Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності (пункт 15 Положення).

Відповідно до пункту 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Приписом є обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

За результатами проведеної перевірки з енергетичного нагляду на енергетичних об’єктах КП «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду у Донецькій області 30 березня 2012 року складено та видано припис № 02/12-04-091/7, яким відповідача зобов’язано виконати заходи з усунення виявлених порушення діючого законодавства України з теплопостачання, строк виконання найбільш тривалого заходу встановлено до 02 липня 2012 року (арк. справи 7-8).

Припис № 02/12-04-091/7 від 30 березня 2012 року про усунення порушень законодавства України з використання теплової енергії відповідачем оскаржено не було та будь-яких доказів щодо його скасування, визнання протиправним, тощо, відповідачем суду не надано.

27 листопада 2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання КП «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, в результаті якої встановлено ухилення відповідачем від виконання вимог припису від 30 березня 2012 року № 02/12-04-091/7, про що складено акт перевірки № 02/12-04-426/51 від 27 листопада 2012 року (арк. справи 9-10).

Відповідно до статті 14 Закону України «Про теплопостачання» державний нагляд (контроль) у сфері теплопостачання здійснює центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України «Про теплопостачання» уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Норма аналогічного змісту міститься у пункті 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року. Пунктом 3 цього Положення встановлено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії уповноважені накладати штрафи.

Пунктами 7-11 цього Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформлюється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою Держенергонагляду.

Відповідно до абзацу 1 пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання – у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

Частиною 9 статті 31 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що у разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку. Аналогічну норму містить абзац 2 пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Інспекція Держенергонагляду у Донецькій області 30 листопада 2012 року винесено постанову № 02/12-02-232, якою до відповідача за невиконання припису Держенергонагляду № 02/12-04-091/7 від 30 березня 2012 року накладено штраф в розмірі 5 100 гривень (арк. справи 11).

Постанову про накладення штрафу відповідачу надіслано супровідним листом № 15-29/2680 від 30 листопада 2012 року та отримано відповідачем 04 грудня 2012 року, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. справи 13).

Згідно пункту 11 Положенням про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312, рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Згідно з частиною 8 статті 31 Закону України «Про теплопостачання» та пункт 10 Положення, затвердженого постановою кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року, суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання.

Частиною 9 статті 31 Закону України «Про теплопостачання» та частиною 2 пункту 10 Положення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року передбачено, що у разі несплати штрафу у зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Відповідачем будь-яких доказів щодо скасування вищезазначеної постанови не надано до суду, так само і доказів того, що визначена сума штрафу підприємством сплачена.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради про стягнення штрафу у сумі 5 100,00 грн. є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 183-3, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради про стягнення штрафу у сумі 5 100,00 грн., – задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради (ідентифікаційний код 36178136, адреса: 84617, Донецька область, м. Горлівка, Центрально-Міський район, вул. Баранова, буд. 4) до Державного бюджету України (п/р 31117106700018 УДК у м. Горлівка ГУ ДКУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686448, одержувач: Державний бюджет м. Горлівки) штрафу у сумі 5 100 (п’ять тисяч сто) грн. 00 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 16 липня 2013 року.

Постанова у повному обсязі складена 22 липня 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Зінченко О.В.