Постанова № 32584240, 23.07.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2013
Номер справи
813/3701/13-а
Номер документу
32584240
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 липня 2013 року № 813/3701/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравчука В.М.,

за участі секретаря судового засідання Чижук М.М.,

представника позивача Шарана Р.П.,

розглянувши справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова мережа "Барвінок" до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 29.04.2013 р. № 000039221,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова мережа "Барвінок" (надалі - ТзОВ «ТМ «Барвінок» звернулося до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові Державної податкової служби (надалі - Відповідач 1) та Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби (надалі - Відповідач 2) про зобов'язання Відповідача 1 розглянути заперечення на акт перевірки № 248/34-00/35621418 та скасування податкового повідомлення-рішення Відповідача 2 від 29.04.2013 р. № 000039221 (надалі - Рішення). Зазначеним рішенням позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб на 17226,27 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 5326,59 грн.

В частині вимог до Відповідача 1 позивач від позову відмовився і провадження було закрито ухвалою суду від 18.06.2013р.

В обгрунтування позовних вимог до Відповідача 2, позивач покликається на те, що 10.05.2012 р. ТзОВ «ТМ «Барвінок» придбало торговий комплекс по вул. Б.Хмельницького у м. Калуш Івано-Франківської області, який знаходиться на земельній ділянці площею 0,267 га, яка перебуває в користуванні продавця на підставі договору оренди землі від 12.06.2009 р.

Товариство звернулося до Калуської міської ради з заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Такий проект згодом було затверджено рішенням Калуської міської ради від 18.12.2012р. № 1695. У п. 5 цього Рішення зазначено, що з дня закінчення дії попереднього договору оренди земельної ділянки і до дня державної реєстрації нового договору землекористувач сплачує за окремою угодою Калуській міській раді втрати від недоотримання коштів за фактичне користування земельною ділянкою у розмірі орендної плати згідно розрахунку нормативної грошової оцінки та діючих ставок орендної плати. З урахуванням абз. 3 ст. 7 Закону України «Про оренду землі» позивач вважає, що Товариство зобов'язане сплачувати витрати від недоотримання коштів за фактичне користування земельною ділянкою в розмірі орендної плати починаючи з травня 2012 року до моменту укладення договору оренди землі. Окрім того, позивач, як землекористувач, зобов'язаний сплачувати земельний податок або орендну плату.

Позивач зазначає, що здійснив всі дії для укладення договору оренди землі, який є підставою для сплати орендної плати за землю. Ситуація, коли Товариство зобов'язують сплачувати за використання землі одночасно і земельний податок і відшкодування за фактичне користування земельною ділянкою є порушенням прав товариства і суперечить п. 1 ст. 96 Земельного кодексу України. Позивач звертає увагу також на те, що в акті перевірки помилково зазначено площу земельної ділянки - 3650,6 кв.м. замість 2670 кв.м., що призвело до невірного розрахунку земельного податку.

Відповідач 2 в судове засідання не з'явився, заперечень проти позову не надав.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

29.05.2012 р. № 189 Товариство звернулось до Калуської міської ради з заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою по вул. Б. Хмельницького, 50 у м. Калуші.

Рішенням Калуської міської ради від 03.07.2012 р. № 1373 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою, що посвідчує право оренди земельної ділянки Товариству на вул. Б. Хмельницького, 50 для обслуговування викупленого торгового комплексу загальною площею 0,2670 га.

Рішенням Калуської міської ради від 18.12.2012 р. № 1695 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки Товариству (п. 2); надано цю земельну ділянку в оренду терміном на 5 років (п. 3); зобов'язано Товариство в місячний термін укласти договір оренди земельної ділянки та подати його на державну реєстрацію (п. 4) та встановлено, що з дня закінчення дії попереднього договору оренди земельної ділянки і до дня державної реєстрації нового договору землекористувач сплачує за окремою угодою Калуській міській раді втрати від недоотримання коштів за фактичне користування земельною ділянкою у розмірі орендної плати згідно розрахунку нормативної грошової оцінки та діючих ставок орендної плати (п. 5).

У квітні 2013 року Відповідачем № 1 проведено перевірку за наслідками якої складено акт від 16.04.2013 р. № 248/34-00/35621418, яким встановлено порушення п.п. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49, п. 152.9 ст. 159, п. 269.1 ст. 269, п.п. 270.1.1. п. 270.1. ст. 270, пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271, п. 274.1 ст. 274, п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу. За наслідками перевірки Відповідачем № 2 винесено податкове повідомлення-рішення від 29.04.2013 р. № 000039221, яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб на 17226,27 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 5326,59 грн. (в т.ч. 1020 грн. за неподання податкової декларації з плати за землю).

Вирішуючи спір, Суд виходить з наступного.

Правовідносини сторін спору регулюються Податковим кодексом України (надалі - ПК України), Земельним кодексом України (надалі - ЗК України), Законом «Про оренду землі» від 06.10.1998 р.

Відповідно до пп. 269.1.1 ст. 269 ПК України платниками податку є, зокрема, землекористувачі. Об'єктами оподаткування є, зокрема, земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (пп. 270.1.1 ст. 270 ПК України).

Умови переходу права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду визначені у ст. 120 ЗК України. У ній передбачено, що якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

В абз. 3 ст. 7 Закону «Про оренду землі» передбачено, що до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

Таким чином, право на користування земельною ділянкою площею 0,267 га по вул. Б. Хмельницького, 50 у м. Калуші виникло у ТзОВ «ТМ «Барвінок» в силу закону у зв'язку із придбанням права власності на будівлю торгового комплексу. Відтак, Товариство є платником земельного податку.

Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (пп. 271.1.1 ст. 271 ПК України). Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу (п. 274.1 ПК України).

Листом від 26.03.2013 р. Управління Держкомземагентства у Калуському районі Івано-Франківської області було повдіомлено Калуську ОДПІ, що нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки по вул. Б.Хмельницького, де розміщена будівля ТзОВ «ТМ «Барвінок», в 2012, 2013 роках становить 733,17 грн.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п. 287.1 ст. 287 ПК України землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права користування земельною ділянкою. У п. 287. 6 цієї статті зазначено, що при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Оскільки право власності на будівлю торгового комплексу зареєстроване в день укладення договору, тобто 10.05.2012р., то саме з цього дня у Товариства виник обов'язок сплати податку на землю.

Покликання позивача на те, що Товариство зобов'язують сплачувати за використання землі одночасно і земельний податок і відшкодування за фактичне користування земельною ділянкою, Суд відхиляє, оскільки правовідносини в частині сплати земельного податку та орендної плати регулюються законами, які мають вищу юридичну силу, а не рішеннями органів місцевого самоврядування. Відтак, Суд дійшов висновку, що п. 5 Рішення Калуської міської ради від 18.12.2012 р. № 1695 не може вважатися підставою для звільнення позивача, як землекористувача, від сплати земельного податку, встановленого законом.

Відтак, оскаржуване податкове-повідомлення рішення грунтується на правильному застосуванні норм матеріального права. Водночас, під час визначення суми грошового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій мала місце помилка щодо площі, а саме зазначено площу земельної ділянки - 3650,6 кв.м. замість 2670 кв.м., що призвело до невірного розрахунку земельного податку. З урахуванням того, що Відповідачем 2 було надано Суду розрахунок сум податку за земельну ділянку площею 2670 кв.м (12598,96 грн.), Суд вважає за можливе визнати протиправним та скасувати оскаржуване рішення в частині збільшення суми грошового зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб на суму 4627,31 грн. (17226,27 грн. - 12598,96 грн.). Помилка у площі земельної ділянки вплинула також на обчислення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 25% за ст. 123 ПК України, які повинні становити 3149,74 грн. (12598,96 грн. х 25%). Оскаржуваним рішенням ці санкцій визначені у розмірі 4306,59 грн. Окремо застосовано штрафну санкцію у розмірі 1020 грн. на підставі ст. 120 ПК України за неподання декларації. Відтак, неправомірно застосовано штрафна санкція у розмірі 1156,85 грн. (4306,59 грн. - 3149,74) і в цій частині податкове повідомлення-рішення є протиправним і підлягає скасуванню.

В іншій частині підстави для задоволення позову відсутні.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 225,55 грн. З урахуванням вимог ст. 94 КАС України, судові витрати підлягають відшкодуванню позивачеві пропорційно до суми задоволених вимог. Загальна сума позовних вимог 22552,86 грн., задоволено вимог на суму 5784,16 грн., (4627,31 грн. + 1156,85 грн.), тобто ~25,65%. З урахуванням наведеного, позивачеві слід відшкодувати з Державного бюджету України судові витрати у розмірі 57,85 гривень (225,55 грн. х 25,65%).

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби від 29 квітня 2013 р. № 000039221 в частині збільшення суми грошового зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб на суму 4627 (чотири тисяч шістсот двадцять сім) гривень 31 (тридцять одну) копійку та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1156,85 (одна тисяча сто п'ятдесят шість) гривень 85 (вісмідесят п'ять) копійок.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова мережа" Барвінок" судові витрати в розмірі 57 (п'ятдесят сім) гривень 85 (вісімдесят п'ять) копійок.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено 25 липня 2013 р.

Головуючий суддя Кравчук В.М.