ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" липня 2013 р. м. Київ К/800/10513/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Моторного О.А.
при секретарі Браславській А.В.
за участю представника прокуратури - Клюге Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області та Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби
на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2013
та постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12.12.2012
у справі № 2а/1270/8980/2012
за позовом Приватного акціонерного товариства «Луганський патронний завод»
до 1. Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Луганську Державної податкової служби,
2. Управління Державної казначейської служби України в м. Луганську Луганської області
за участю Прокуратури м. Луганська
про відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Луганський патронний завод» звернулось до суду, з урахуванням збільшення позовних вимог, з позовом про відшкодування з Державного бюджету бюджетної заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 14 435 311 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 12.12.2012, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2013, позов задоволено; стягнуто з Державного бюджету України на користь ПАТ «Луганський патронний завод» суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 14 435 311 грн.
В касаційних скаргах відповідачі просять скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій; прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачем до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції в м. Луганську було подано декларації з податку на додану вартість за січень - грудень 2009 року та січень 2010 року із заявами про відшкодування з державного бюджету податку на додану вартість на рахунок платника у банку.
Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією в м. Луганську проводились перевірки позивача:
- у період з 19.04 по 21.04.2010 - невиїзна документальна з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку за січень, лютий, березень 2009 року, яка виникла в рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в грудні 2008 року, та січні, лютому 2009 року, за результатами якої складено акт за № 289/23-616/32201889 від 21.04.2010;
- 21.04.2010 - невиїзна документальна з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку за червень 2009 року, яка виникла в рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в квітні - травні 2009 року, за результатами якої складено акт за № 293/23-616/ 32201889 від 21.04.2010;
- 21.04.2010 - невиїзна документальна з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку за липень 2009 року, яка виникла в рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в червні 2009 року, за результатами якої складено акт за № 290/23-616/ 32201889 від 21.04.2010;
- у період з 05.07 по 14.09.2010 - планова виїзна документальна з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 по 31.03.2010, за результатами якої складено акт за № 693/23-616/ 32201889 від 17.09.2010;
- 21.04.2010 - невиїзна документальна з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку за серпень, вересень, жовтень 2009 року, яка виникла у рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось з 01.08 по 30.09.2009, за результатами якої складено акт за № 292/23-616/ 32201889 від 21.04.2010;
- 21.04.2010 - невиїзна документальна з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку за листопад 2009 року, яка виникла у рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в у вересні та жовтні 2009 року, за результатами якої складено акт за № 287/23-616/ 32201889 від 21.04.2010;
- 21.04.2010 - невиїзна документальна з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку за грудень 2009 року, яка виникла у рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у червні, вересні та листопаді 2009 року, за результатами якої складено акт за № 288/23-616/ 32201889 від 21.04.2010.
На підставі результатів вказаних перевірок Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією в м. Луганську були прийняті податкові повідомлення-рішення:
- № 000342360/0 від 30.04.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1 604 105 грн.
- № 000302360/0 від 30.04.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 32 367 грн.
- № 000362360/0 від 30.04.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 458 196 грн.
- № 0000792360/0 від 17.09.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 3 330 000 грн.
- № 000322360/0 від 30.04.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1 059 555 грн.
- № 000352360/0 від 30.04.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 441 906 грн.
- № 0000332360/0 від 30.04.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 7 259 040 грн.
Постановами Луганського окружного адміністративного суду:
- від 29.06.2010 у справі № 2а-3835/10/1270, яка набрала чинності відповідно до ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.09.2010, скасовано податкове повідомлення-рішення Ленінської МДПІ № 000342360/0 від 30.04.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1 604 105 грн.;
- від 24.06.2010 у справі № 2а-3870/10/1270, яка набрала чинності відповідно до ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.09.2010, скасовано податкове повідомлення-рішення Ленінської МДПІ № 000302360/0 від 30.04.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 32 367 грн.;
- від 24.06.2010 у справі № 2а-3834/10/1270, яка набрала чинності згідно з ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.09.2010, скасовано податкове повідомлення-рішення Ленінської МДПІ № 000362360/0 від 30.04.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 458 196 грн.;
- від 15.07.2010 у справі № 2а-3871/10/1270, яка набрала чинності відповідно до ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.11.2011, скасовано податкове повідомлення-рішення Ленінської МДПІ № 000322360/0 від 30.04.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1 059 555 грн.;
- від 24.06.2010 у справі № 2а-3836/10/1270, яка набрала чинності згідно з ухвалою Вищого адміністративного суду України № К/9991/2491/11 від 24.01. 2012, скасовано податкове повідомлення-рішення Ленінської МДПІ № 000352360/0 від 30.04.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 441 906,00 грн.;
- від 21.06.2010 у справі № 2а-3872/10/1270, яка набрала чинності згідно з ухвалою Вищого адміністративного суду № К/9991/2492/11 від 06.11.2012, скасовано податкове повідомлення-рішення Ленінської МДПІ № 0000332360/0 від 30.04.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 7 259 040 грн.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 18.08.2011 у справі № 2а-7432/10/1270 (К/9991/27403/11) скасовано податкове повідомлення-рішення Ленінської МДПІ № 0000792360/0 від 17.09.2010 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 3 330 000 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу (пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 цього Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з п. п. 200.2, 200.3 ст. 200 зазначеного Кодексу при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом; при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п. 200.4 ст. 200 ПК України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з п. 200.6 ст. 200 ПК України встановлено, що платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Відповідно до п. п. 200.7, 200.8, 200.9 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації; до декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України; форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом державної податкової служби.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних; за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки; орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету; на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п. п. 200.10, 200.11, 200.12, 200.13 ПК України)
Згідно з п. 200.14 ст. 200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Відповідно до вимог п. 200.15 ст. 200 ПК України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Податкові повідомлення-рішення органу державної податкової служби, якими позивачу було зменшено суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, скасовано судовими рішеннями, що набрали чинності. Тобто, відсутність з боку позивача порушень норм податкового законодавства, правильність формування позивачем сум бюджетного відшкодування ПДВ, відсутність підстав для зменшення сум бюджетного відшкодування встановлено в судовому порядку, що згідно положень ст. 72 КАС України є обставиною для звільнення від доказування.
За встановлення в судовому порядку правильності визначення позивачем сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в спірному періоді та неправомірного зменшення відповідачем бюджетного відшкодування на суму 14 435 311 грн., суди попередніх інстанцій правильно визначили про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи викладене, відсутність порушень норм матеріального та процесуального права, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позовних вимог є вірним, а касаційні скарги відповідачів - необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційні скарги Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області та Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби залишити без задоволення.
Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2013 та постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12.12.2012 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)В.В. Кошіль Судді(підпис)І.В. Борисенко (підпис)О.А. Моторний