ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2013 року м. ПолтаваСправа №816/3366/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Петрової Л.М.,
при секретарі - Сировні Я.А.,
за участю:
відповідача - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_4 про повернення коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям,
В С Т А Н О В И В:
10 червня 2013 року Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_4 про повернення коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 5113,32 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що відповідач як одинока мати у період з 01 липня 1997 року по 30 листопада 2012 року отримувала щомісячну допомогу на сина ОСОБА_2 З метою отримання державної допомоги у зв'язку з втратою годувальника позивач звернулась до районного суду із заявою про встановлення факту батьківства померлого в ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 стосовно її сина. Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області встановлено, що померлий при житті був батьком та годувальником її сина. У зв'язку з вищенаведеним, встановлено, що отримувати вказані кошти ОСОБА_4 не вправі, так як за період їх виплати одинокою матір'ю не була, та свідомо це приховувала, у зв'язку з цим виникла переплата у розмірі 5113,32 грн. Позивач інформував відповідача про виниклу переплату, однак, зазначені кошти добровільно не повернуті.
Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надіслав до суду заяву про проведення судового засідання 16 липня 2013 року без участі представника /а.с. 43/.
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе проводити розгляд справи за даної явки та наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши пояснення відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Механізм надання тимчасової державної допомоги на дитину одиноким матерям визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27 грудня 2001 року (далі Порядок №1751) та Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Відповідно до статті 181 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Згідно абзацу 2 пункту 33 Порядку право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Пунктом 35 Порядку визначено перелік документів, що подаються для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу праці та соціального захисту населення.
Судом встановлено, що 13 жовтня 1997 року ОСОБА_4 звернулась із заявою встановленого зразка про призначення соціальної допомоги, а саме допомоги на дітей одиноким матерям на сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 народження /а.с.6/.
У подальшому відповідач за призначенням даного виду допомоги зверталась періодично: кожних шість місяців /а.с. 6-29/. У даних заявах відповідачем вказано лише особисті дані та дані стосовно дитини.
На підставі вищевказаних документів та керуючись положеннями Порядку, позивачем призначено ОСОБА_4 державну допомогу на дитину як одинокій матері та виплачувалась щомісячно за період з липня 1997 року по листопад 2012 року. Розмір виплаченої та отриманої допомоги відповідачем у судовому засіданні не заперечувався.
Також, судом з'ясовано, що з метою отримання державної допомоги у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_4 звернулась до Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 04 липня 2012 року встановлено факт батьківства ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, відносно сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
На підставі зазначеного рішення позивач вважає, що відповідач свідомо подала неправдиві відомості щодо надання їй державної допомоги, у результаті чого їй здійснено переплату у розмірі 5113,32 грн. У зв'язку з цим, позивач просить повернути дані кошти на рахунок УПСЗН Глобинської РДА як надмірно виплачені.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам, суд виходить з наступного.
Згідно абзацу 4 пункту 33 зазначеного Порядку визначено, що жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, право на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, яка є батьком її дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Відповідно до пункту 48 Порядку органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Пунктом 49 Порядку передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Враховуючи вище наведене, суд погоджується з вимогами позивача лише в частині повернення надмірно виплачених ОСОБА_3 коштів, як державної соціальної допомоги з наступних підстав.
Так, рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука встановлено факт проживання ОСОБА_4 та ОСОБА_3 однією сім'єю з 1992 року у незареєстрованих шлюбних відносинах, а з 21 квітня 1998 року у шлюбних відносинах.
Тобто, рішенням суду встановлено, що померлий при житті виховував та був годувальником сина відповідача.
Тому, на виплату соціальної допомоги на дитину як одинокій матері з дня народження сина ОСОБА_2, ОСОБА_4 права не мала.
Проте, згідно із чинним законодавством таке законне право на отримання соціальної допомоги з боку держави у неї виникло з моменту смерті її співмешканця та батька їх спільної дитини - ОСОБА_3, тобто з ІНФОРМАЦІЯ_3.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що кошти виплачені, як соціальна допомога одинокій матері з 01 липня 1997 року по 31 грудня 2006 року та період з 01 вересня 2012 року по 30 листопада 2012 року у розмірі 5113,32 грн. підлягають поверненню ОСОБА_4 позивачу, як отримані без наявного на те права.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо стягнення коштів у сумі 5113,32 грн. суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_4 про повернення коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області кошти державної допомоги одиноким матерям за період з 01 липня 1997 року по 31 грудня 2006 року та з 01 вересня 2012 року по 30 листопада 2012 року у сумі 5113,32 грн. /п'ять тисяч сто тринадцять гривень тридцять дві копійки/ на р/р 35416021003181, код 03195122, МФО 831019, банк одержувача ГУДКСУ у Полтавській області (призначення платежу - повернення допомоги).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 22 липня 2013 року.
Суддя Л.М. Петрова