ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 липня 2013 р. Справа № 902/481/13
Провадження № 12/902/35/13
за позовом: Дочірнього підприємства "Калинівкаводоканал" Комунального підприємства "Вінницяоблводоканал" (22400, селище Калинівка друга Калинівського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 36657927)
до: Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниці, західно-територіальне комунально-експлуатаційне управління Міністерства оборони України (21000, вул. Червоноармійська, 87, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 08320218)
до: Військової частини А-1119 (22403, м. Калинівка-3 Калинівського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 07666794)
про стягнення 152 883,36 грн.
Суд:
Головуючий суддя Кожухар М.С.
Судді Банасько О. О.
Маслій І.В.
Секретар судового засідання Матущак О. В.
Представники:
позивача: Линник Л.Г., Торішня Н.М. -за дорученням
відповідача 1: Ткачук О.С., Кавальська Л.В.- за дорученням
відповідача 2: не з"явився
ВСТАНОВИВ :
Дочірнє підприємство "Калинівкаводоканал" Комунального підприємства "Вінницяоблводоканал" звернулось до господарського суду Вінницької області з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниці західно-територіального комунально-експлуатаційного управління Міністерства оборони України та до Військової частини А-1119 про стягнення 152 883,36 грн. за понаднормативний скид стоків в міську каналізаційну мережу.
Ухвалою суду від 02.04.2013р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 25.04.2013р.
24.04.2013р. на адресу суду від першого відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, оскільки в міську каналізаційну мережу м. Калинівка спадають стічні води не тільки з в/ч А 1119. З житлових будинків, які розташовані на території даної військової частини з мешканцями даних будинків ДП «Калинівкаводоканал» укладені договори, а також завод РМЗ проводить скид стічних вод в каналізаційну мережу в/ч А 1119. Відповідно до рахунку №9 від 29 січня 2013року, виставленого ДП «Калинівкаводоканал» КЕВ м. Вінниця за скид понаднормативних забруднень в сумі 93 386,88грн. згідно правил приймання стічних вод у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України п.7.8 відсутній акт відбору контрольних проб стічних вод, а також даний відбір був здійснений без представників військової частини та КЕВ м. Вінниця. Відповідно до Договору №4 від 01.02.13, укладеного між ДП «Калинівкаводоканал» та КЕВ м. Вінниця, про надання послуг з водопостачання та водовідведення, КЕВ м.Вінниця умови даного договору виконала. За скид стічних вод в каналізаційну мережу КЕВ м. Вінниця відповідно вищеназваному договору перераховано ДП «Калинівкаводоканал» 190314,17грн.
Ухвалою суду від 25.04.2013р. розгляд справи відкладено на 13.06.2013р.
Ухвалою суду від 13.06.2013р. розгляд справи відкладено на 18.06.2013р.
Під час перерви в судовому засіданні 18.06.2013 р. суддею Кожухар М.С. подано заяву на ім'я голови суду щодо створення судової колегії для розгляду даної справи.
Розпорядженням керівника апарату господарського суду Вінницької області від 18.06.2013 року за вказаною заявою створено колегію для розгляду даної справи у складі головуючого судді Кожухар М.С., суддів: Банаська О.О. та Маслій І.В.
Ухвалою від 19.06.2013р. судова колегія прийняла до провадження дану справу та призначила її до розгляду на 18.07.2013р.
В судове засідання 18.07.2013р. з»явились представники позивача та першого відповідача.
Другий відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, відзиву на позов та витребуваних документів не надав. Про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, що стверджується поштовим повідомленням про вручення йому рекомендованої кореспонденції 27.06.2013 р. за № 2240310533740.
Відсутність представника другого відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
За таких обставин, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Заслухавши пояснення представників позивача та першого відповідача та дослідивши наявні матеріали справи, суд встановив наступне.
16.02.2012р. між Дочірнім підприємством "Калинівкаводоканал" Комунального підприємства "Вінницяоблводоканал" (Підприємство) та Квартирно-експлуатаційним відділом м. Вінниці (Замовник) укладено договір № 4 про закупівлю послуг з розподілу води, відповідно до якого, Підприємство зобов'язується надавати Замовнику послуги з водопостачання та водовідведення на об'єкти, що вказані в дислокації (Додаток № 1), на підставі опитувальних листів та виданих технічних умов (ТУ) з визначеним добовим лімітом: водопостачання 210 м.куб/добу, водовідведення 280 м.куб/добу та річним водопостачанням 11 900м.куб/рік, водовідведенням 31 789 м.куб/рік. Замовник зобов'язується скидати господарсько-побутові, виробничі та інші стоки, якість яких відповідає встановленим та погодженим з підприємством допустимим величинам показників (ДВП) (додаток № 1).
Відповідно до п. 1.2. Договору, Замовник зобов'язується вносити плату за згадані послуги на умовах, які визначені цим Договором, за тарифами, що регулюються у встановленому законодавством порядку (п. 5.1.).
Даний договір, згідно ст. 634 Цивільного Кодексу України, є договором приєднання (п. 1.4. Договору).
Відповідно до п. 3.1. Договору, Сторони (Підприємство і Замовник) встановлюють границю відповідальності за стан і експлуатацію водопровідних і каналізаційних мереж, передбаченої "Актом розмежування балансової належності" (Додаток № 4), який є невід'ємною частиною цього договору.
Відповідно до п. 5.3. Договору, після отримання рахунку, Замовник на протязі 3-х банківських днів проводить оплату шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Підприємства, що вказаний в цьому Договорі. У випадку зміни банківських реквізитів Підприємство повідомляє Замовника у 3-х денний термін.
3амовник зобов'язаний провести оплату (доплату) грошовими коштами за надані послуги по водопостачанню та водовідведенню за попередній період згідно рахунку (п. 5.4. Договору).
Згідно п. 5.8. Договору, послуги водопостачання і водовідведення, додаткові обсяги води за пропускною здатністю (п. 3.3. "Правил (№ 190 від 27.06.2008р), за перевищення лімітів, встановлених згідно ТУ, штрафи за перевищення ДВП сплачуються Замовником згідно пред'явлених рахунків за тарифами, що діяли в період їх нарахування 27.06.2008р.), перевищення лімітів встановлених згідно ТУ перевищення ДВП штрафи сплачуються Замовником згідно пред'явлених рахунків за тарифами, що діяли в період їх нарахування.
Відповідно до п.п. 6.1.2., 6.1.3. Договору, Підприємство зобов"язано утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування мереж, що знаходяться на балансі Підприємства, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у термін не більше п"яти діб. Розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги Замовника і проводити відповідні перерахунки розміру плати за послуги з водопостачання та водовідведення в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості.
Підприємство в будь-який час має право перевірити достовірність Звіту про використану воду та водовідведення, а також відповідність водокористування "Правилам технічної експлуатації", (Правилам користування №190 від 27.06.2008р.), технічним умовам, нормам водоспоживання нормативу ДВП (Додаток №3), перевірити виконання виданих приписів, тощо. В разі виявлення порушень Замовником цих правил, а також в разі виявлення недостовірності звіту чи порушення цілісності пломб, невідповідності водокористування технічним умовам, невиконання отриманих приписів, тощо, водокористування Замовника вважається самовільним, складається відповідний акт і проводиться перерахунок об'ємів водоспоживання та водовідведення за пропускною здатністю труби вводу з моменту останньої перевірки, але не більше ніж за календарний місяць ( п. 3.3. (Правил № 190 від 27.0б.2008р.). Перерахунки за данні порушення не проводяться (п. 6.1.7. Договору).
Замовник зобов'язаний в будь-який час допускати працівників Підприємства для проведення перевірок до зовнішніх та внутрішніх мереж, приладів обліку. В разі коли Замовник чи представник Замовника не допускає представника Підприємства для проведення перевірки Підприємство розцінює це як приховування порушень і проводить перерахунок об'ємів водопостачання та водовідведення згідно цього Договору (п. 6.1.8. Договору).
В разі скидання Замовником стічних вод з перевищенням ДВП якості плата проводиться по підвищеному тарифу на протязі 3-х банківських днів з моменту отримання рахунку (п. 6.1.12. Договору).
При передачі водопровідної та каналізаційної мережі іншій організації Замовник зобов'язаний надати Підприємству двосторонній акт прийому - передачі чи інші відповідні документи, оформлений у встановленому порядку в термін не пізніше 10 днів з дня їх підписання, а також сповістити нового власника про необхідність оформитись Абонентом у відділі збуту послуг Підприємства не пізніше 7-ми днів з моменту набуття права власності (п. 7.1. Договору).
Підприємство не несе відповідальність за якість води в мережах Замовника після границь розподілу (п. 7.5. Договору).
Згідно з п. 7.7. Договору, Підприємство має право в будь-який час проводити лабораторний контроль за якістю стічних вод Замовника. В разі виявлення перевищення ДВП їх якості Замовник сплачує за них згідно п. 6.9. цього Договору.
Замовник не має права без письмового дозволу Підприємства відпускати воду чи приймати стоки субабонентів, а також отримувати воду з мереж субабонентів (п. 7.8. Договору).
Даний Договір укладається на строк до 31.12.2012 року, діє з моменту його підписання сторонами та до моменту його розірвання, але залишається чинним до дати повної сплати заборгованості за послуги з водопостачання та водовідведення відповідно умов договору та згідно чинного законодавства України (п. 8.1. Договору).
01.02.2013р. між Дочірнім підприємством "Калинівкаводоканал" Комунального підприємства "Вінницяоблводоканал" (Підприємство) та Квартирно-експлуатаційним відділом м. Вінниці (Замовник) укладено договір № 4 для надання послуг з водопостачання та водовідведення, відповідно до якого, Підприємство зобов'язується надавати Замовнику послуги з водопостачання та водовідведення на об'єкти, що вказані в дислокації (Додаток № 1). Замовник зобов'язується скидати господарсько-побутові, виробничі та інші стоки, якість яких відповідає встановленим та погодженим з підприємством допустимим величинам показників (ДВП) (додаток № 1).
Відповідно до п. 1.2. Договору, Замовник зобов'язується вносити плату за згадані послуги на умовах, які визначені цим Договором, за тарифами, що регулюються у встановленому законодавством порядку (п. 5.1.).
Відповідно до п. 3.1. Договору, Сторони (Підприємство і Замовник) встановлюють границю відповідальності за стан і експлуатацію водопровідних і каналізаційних мереж, передбаченої "Актом розмежування балансової належності" (Додаток № 4), який є невід'ємною частиною цього договору.
Відповідно до п. 5.3. Договору, після отримання рахунку, Замовник на протязі 3-х банківських днів проводить оплату шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Підприємства, що вказаний в цьому Договорі. У випадку зміни банківських реквізитів Підприємство повідомляє Замовника у 3-х денний термін.
3амовник зобов'язаний провести оплату (доплату) грошовими коштами за надані послуги по водопостачанню та водовідведенню за попередній період згідно рахунку (п. 5.4. Договору).
Згідно п. 5.8. Договору, послуги водопостачання і водовідведення, додаткові обсяги води за пропускною здатністю (п. 3.3. "Правил (№ 190 від 27.06.2008р), перевищення лімітів встановлених згідно ТУ, перевищення ДВП штрафи сплачуються Замовником згідно пред'явлених рахунків за тарифами, що діяли в період їх нарахування 27.06.2008р.), перевищення лімітів встановлених згідно ТУ. перевищення ДВП штрафи сплачуються Замовником згідно пред'явлених рахунків за тарифами, що діяли в період їх нарахування.
Відповідно до п.п. 6.1.2., 6.1.3. Договору, Підприємство зобов"язане утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування мереж, що знаходяться на балансі Підприємства, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у термін не більше п"яти діб. Розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги Замовника і проводити відповідні перерахунки розміру плати за послуги з водопостачання та водовідведення в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості.
Підприємство в будь-який час має право перевірити достовірність Звіту про використану воду та водовідведення, а також відповідність водокористування "Правилам технічної експлуатації", (Правилам користування №190 від 27.06.2008р.), технічним умовам, нормам водоспоживання нормативу ДВП (Додаток №3), перевірити виконання виданих приписів, тощо. В разі виявлення порушень Замовником цих правил, а також в разі виявлення недостовірності звіту чи порушення цілісності пломб, невідповідності водокористування технічним умовам, невиконання отриманих приписів, тощо, водокористування Замовника вважається самовільним, складається відповідний акт і проводиться перерахунок об'ємів водоспоживання та водовідведення за пропускною здатністю труби вводу з моменту останньої перевірки, але не більше ніж за календарний місяць ( п. 3.3. (Правил № 190 від 27.0б.2008р.). Перерахунки за дані порушення не проводяться (п. 6.1.7. Договору).
Замовник зобов'язаний в будь-який час допускати працівників Підприємства для проведення перевірок до зовнішніх та внутрішніх мереж, приладів обліку. В разі коли Замовник чи представник Замовника не допускає представника Підприємства для проведення перевірки. Підприємство розцінює це як приховування порушень і проводить перерахунок об'ємів водопостачання та водовідведення згідно цього Договору (п. 6.1.8. Договору).
В разі скидання Замовником стічних вод з перевищенням ДВП якості плата проводиться по підвищеному тарифу на протязі 3-х банківських днів з моменту отримання рахунку (п. 6.1.12. Договору).
При передачі водопровідної та каналізаційної мережі іншій організації Замовник зобов'язаний надати Підприємству двосторонній акт прийому - передачі чи інші відповідні документи, оформлений у-встановленому порядку в термін не пізніше 10 днів з дня їх підписання, а також сповістити нового власника про необхідність оформитись Абонентом у відділі збуту послуг Підприємства не пізніше 7-ми днів з моменту набуття права власності (п. 7.1. Договору).
Підприємство не несе відповідальність за якість води в мережах Замовника після границь розподілу (п. 7.5. Договору).
Згідно з п. 7.7. Договору, Підприємство має право в будь-який час проводити лабораторний контроль за якістю стічних вод Замовника. В разі виявлення перевищення ДВП їх якості Замовник сплачує за них згідно п. 6.9. цього Договору.
Даний Договір укладається на строк до 31.12.2013 року, діє з моменту його підписання сторонами та до моменту його розірвання, але залишається чинним до дати повної сплати заборгованості за послуги з водопостачання та водовідведення відповідно умов договору та згідно чинного законодавства України (п. 8.1. Договору).
Вказані договори укладені КЕВ м. Вінниці в інтересах військвої частини А1119, яка є Користувачем, тобто Абонентом каналізаційної системи.
25.01.2013р. працівниками ДП «Калинівкаводоканал» були відібрані проби стічних вод у каналізаційній системі в/ч А1119, про що складено акт відбору проб стічних вод.
Протоколом дослідження проб на предмет якості стічних вод зафіксовано, що за результатами хімічних аналізів виявлено перевищення рівня забруднюючих речовин, а саме: по вмісту аміаку - 25,68 мг/дм3 (перевищення в 1,3 рази, при нормі 20,0), по вмісту заліза - 11,2 мг/дм3 (перевищення в 5,6 рази при нормі 2,0), про що зазначено у протоколі дослідження якості стічних вод № 12.
29.01.2013р. позивач виставив першому відповідачу рахунок № 9 на загальну суму 93 386,88 грн. за скид понаднормативних забруднень.
11.02.2013р. працівниками ДП «Калинівкаводоканал» в присутності представника Абонента - в/ч А1119 були відібрані проби стічної води на каналізаційному випуску №1 від військового містечка № 2 загальна від КНС, про що складено акт відбору проб стічних вод.
28.02.2013р. працівниками ДП «Калинівкаводоканал» в присутності представника Абонента послуг-в/ч А1119 були відібрані проби стічної води в/ч А1119, про що складено акт відбору проб стічних вод. За результатами хімічних аналізів останіх виявлено перевищення рівня забруднюючих речовин, а саме: по вмісту амонію в 3,4 рази, про що зазначено у протоколі дослідження якості стічних вод № 15 (а.с. 127).
07.03.2013р. позивач виставив першому відповідачу рахунок № 13 на загальну суму 59496,48 грн. за скид понаднормативних забруднень систем каналізації.
29.01.2013р. та 07.03.2013р. позивач направив на адреси відповідачів листи № 30, № 76 з виставленими рахунками.
Перший відповідач у відповіді на лист позивача № 30 від 29.01.2013р. зазначив, що проби були взяті за відсутності представника підприємства, до листа не додано акта відбору контрольних проб з підписом представника Підприємства та запропонував взяття проб провести відповідно до процедури.
Станом на день подання позову та розгляду справи у суді виставлені позивачем рахунки не оплачені.
Наведене стверджується матеріалами справи та поясненнями представників сторін.
Заслухавши пояснення, що надані учасниками процесу у судовому засіданні, дослідивши і оцінивши докази по справі, суд дійшов такого висновку.
Статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно зі статтею 193 Господарського кодексу України (далі -ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
В силу ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння заміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, що передбачено ст. 525 ЦК України.
Відповідно до п.п. 1.1. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (далі - Правила № 190), затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року N 190, правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (далі - Правила) визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України. Ці Правила є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Відповідно до п. 1.4. Правил № 190, приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 N 37, зареєстрованих у Мін'юсті 26.04.2002 за N 403/6691, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.
Відповідно до п. 2.1. Правил № 190, договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги".
Істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначаються відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (п. 2.2. Правил № 190).
Відповідно до п. 1.2. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (далі - Правила № 37), затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 р. N 37, правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).
На підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких встановлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію (п. 1.5. Правил № 37).
Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п. 1.6. Правил № 37).
Згідно з п. 1.7. Правил № 37, водоканали встановлюють кожному конкретному Підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України.
Пунктом. 2.1. Правил № 37 визначено, що водоканали, окрім іншого, мають право: розробляти, погоджувати та представляти на затвердження виконавчим органам рад місцеві Правила приймання стічних вод підприємств, а також зміни і доповнення до них; контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод Підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання.
Згідно з п. 2.3. Правил № 37, Підприємства мають право: користуватися послугами міської каналізації з приймання, відведення і очищення стічних вод після виконання ними вимог щодо приєднання абонентів до комунальної або відомчої каналізації відповідно до Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.94 N 65 та зареєстрованих Мін'юстом України 22.07.94 за N 165/374, та укладеного договору на послуги водовідведення; перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах свого Підприємства, виконані Водоканалом, та оскаржувати їх; звертатися до господарського суду з оскарженням неправомірно (на їх погляд) виставлених рахунків та вимагати проведення аналізу стічних вод підприємства.
Відповідно до п. 2.4. Правил № 37, Підприємства, зокрема, зобов'язані: виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Підприємства зобов'язані здійснювати контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації. Перелік забруднень, на наявність яких провадиться аналіз, та періодичність контролю встановлюються Водоканалом (1-й абз. п. 7.1. Правил № 37).
Згідно п. 7.5. Правил № 37, Водоканал здійснює контроль за витратою та якістю стічних вод, що скидають Підприємства.
Відповідно до п. 7.8. Правил № 37, з метою контролю якості стічних вод Підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента. У разі неявки уповноваженого представника Підприємства або при його відмові підписати акт останній підписується представниками Водоканалу із зазначенням прізвища представника абонента, який відмовився підписати акт.
При відмові Підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника Водоканалу на територію Підприємства (більш ніж 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб з боку представників Підприємства, Водоканал виставляє Підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк = 5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинене дане порушення (п. 7.9. Правил № 37).
При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві) (п. 7.10. Правил № 37).
Відповідно до п. 1.1. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція), затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року N 37, Дану Інструкцію розроблено відповідно до положень Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Водного кодексу України, Основних напрямів державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки, затверджених Постановою Верховної Ради України від 5 березня 1998 року N 188/98-ВР, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 року N 303 "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору" із змінами і доповненнями (далі - Порядок).
Інструкція встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства) (п. 1.2. Інструкції).
Відповідно до ч.1 п. 3.6. Інструкції, період, за який стягується плата за скид Підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, установленим разовим аналізом, визначається згідно з місцевими Правилами приймання, але не більше трьох календарних місяців (місяця, у якому відібрана проба, та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Підприємством за цей період з даного об'єкта.
Відповідно до п. 4.1 Інструкції, плата за скид стічних вод Підприємств у системи каналізації населених пунктів вноситься Підприємствами згідно з розрахунками Водоканалів та виставленими ними рахунками на розрахункові рахунки Водоканалів у порядку та в терміни, передбачені договором. У разі прострочення платежів з Підприємств стягується пеня згідно з умовами договору.
Відповідно до п. 4.2. Інструкції, плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється таким чином: 20 відсотків перераховуються Водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів; 80 відсотків залишаються у розпорядженні Водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.
В силу ст. ст. 4-3, 33 ГПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Калинівської міської ради від 13.01.2005 р. затверджено Правила приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Калинівки (а.с. 16-25,144-179).
Згідно з даними Правилами Абонентом є користувач міської каналізаційної системи.
Цими Правилами (Таблиця 1) передбачені допустимі показники (ДВП) забруднюючих речовин у стічних водах, прийнятих від підприємства м. Калинівка, зокрема, по вмісту азоту амонійного - 20 мг/л.
Відповідно до п. 5.9 Правил, відбір проводиться в будь-який час доби без попереднього повідомлення Абонента.
Пунктом 5 Порядку проведення відбору проб (Додаток № 4 до Правил) також встановлено, що відбір проб проіводиться в ьудь-який час доби без попереднього сповіщення Абонента.
Однак, згідно з пунктом 6 цього Порядку передбачено, що відбір проб проводиться робітниками Водоканалу в присутності представника Абонента.
Абонент зобов"язаний забезпечити безперешкодний підхід до місця відбору проб (п. 7 Порядку).
Відбір проб оформлюється Актом відбору проб (додаток 3 до Порядку), підписується представниками Водоканалу, представниками інших контролюючих організацій (у випадку присутності при відборі), представником Абоненита, що контролюється. Перший примірник Акта залишається у представника Водоканалу, кожному представникові вручається копія Акта (п. 9 Порядку).
У випадку неявки представника Абонента, що контролюється протягом 30 хвилин з моменту усного або письмового повідомлення про відбір проб або відмови від присутності при відборі, а також при відмові підписати внаслідок Протокол дослідження відібраної проби (додаток 4), аналіз проби, виконаний у лабораторії Водоканалу, зараховується дійсним (П. 10 Порядку).
Всупереч вимогам законодавства та умовам Договору 25.01.2013р. працівниками Водоканалу здійснено відбір проби стічних вод військової частини А1119 за відсутності представника Абонента. У акті відбору проб стічних вод від 25.01.2013р. відсутній підпис представника вказаної особи та відмітка про відмову від підписання акту.
З урахуванням наведених положень закону, встановлених обставин справи та наданих доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Дочірнього підприємства "Калинівкаводоканал" Комунального підприємства "Вінницяоблводоканал" до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниці західно-територіального комунально-експлуатаційного управління Міністерства оборони України про стягнення 93386,88 грн. за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднюючих речовин у січні 2013 р. задоволенню не підлягають.
Натомість, відбір проб стічних вод 28.02.2013 р. здійснено працівниками ДП "Каалинівкаводоканал" за участі представника Абонента-військової частини А-1119, підпис якого міститься в Акті відбору проб стічних вод від 28.02.2013 р. (а.с.51).
Аналізом відбраних згідно вказаного акту проб встановлено перевищення азоту амонійного у 3,4 рази, вміст якого становив 67,76 мг/дм3.
Відповідно до п. 2.3. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої Наказом Держбуду України від 19 лютого 2002 року N 37, нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Н ) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб.м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Виробнича собівартість очищення 1 куб.м стічних вод
визначається згідно з Порядком формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим наказом Держбуду України від 27.06.2001 N 139.
Згідно з п. 3.2 Інструкції, при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 к уб.м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп ), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз ) та коефіцієнтом кратності (К к), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Такі ж положення містять і Правила приймання стічних вод у міську мережу м. Калинівка (п.7.3, 8.2 Правил).
Відповідно до п 3.6. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, період, за який стягується плата за скид Підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, установленим разовим аналізом, визначається згідно з місцевими Правилами приймання, але не більше трьох календарних місяців (місяця, у якому відібрана проба, та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Підприємством за цей період з даного об'єкта.
Визначена позивачем у відповідності до вказаних положень законодавства плата за скид понаднормативних забруднень, виявлений відповідно до акту відбору проб від 28.02.2013 р. та протоколу досліджень якості стічних вод № 15, становить 59496,48 грн. Рахунок на сплату цієї суми надісланий обом відповідачам (а.с. 48-50,53,54).
При цьому слід зазначити, що плата визначена, виходячи з обсягу скинутих стічних вод лише за лютий 2013 р.
Відповідно до п. 5.8. вищезаначених Договорів № 4 від 16.02.2012 р. та № 4 від 01.02.2013 р., послуги водопостачання і водовідведення, додаткові обсяги води за пропускною здатністю (п. 3.3. "Правил (№ 190 від 27.06.2008р), перевищення лімітів встановлених згідно ТУ, перевищення ДВП штрафи сплачуються Замовником згідно пред'явлених рахунків за тарифами, що діяли в період їх нарахування, тобто - Квартирно-експлуатаційним відділом м. Вінниці.
З урахуванням наведеного, позов в частині стягнення з КЕВ м. Вінниці 59496,48 грн. за скид стоків з перевищенням нормативних показників, що виявлений у лютому 2013 р., підлягає задоволенню.
Стосовно ж позовних вимог Дочірнього підприємства "Калинівкаводоканал" Комунального підприємства "Вінницяоблводоканал" до Військової частини А-1119 про стягнення 152 883,36 грн. за скид стоків в міську каналізаційну мережу, суд дійшов висновку, що вони задоволенню не підлягають, оскільки Військова частина А-1119 не є Замовником послуг за договорами № 4 про закупівлю послуг з розподілу води від 16.02.2012р. та № 4 для надання послуг з водопостачання та водовідведення від 01.02.2013р., укладених між позивачем та першим відповідачем. Як зазначено, вище плата за скид стоків з понаднормативним забрудненням, відповідно до умов цих договорів покладається на КЕВ м. Вінниці.
Заперечення 1-го відповідача проти позову щодо скидання у каналізаційну систему забруднень іншими особами судом не приймаються, оскільки не підтверджені документально і вказана система каналізації перебуває на балансі військової частини А-1119, в інтересах якої укладено вищезазначені договори між позивачем та 1-м відповідачем.
Також на суть спору не впливають пояснення 1-го відповідача щодо оплати стоків відповідно до скинутих обсягів, оскільки, відповідно до законодавства та умов договору, плата за скид стоків з перевищеним вмістом забруднюючих речовин справляється понад плату за скид стоків з допустимими величинами показників концентрацій забруднюючих речовин.
Судові витрати зі сплати судового збору підлягають розподілу згідно з положеннями ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 115,116 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниці Західно-територіального комунально-експлуатаційного управління Міністерства оборони України (21000, вул. Червоноармійська, 87, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 08320218) задовольнити частково.
2. Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниці Західно- територіального комунально-експлуатаційного управління Міністерства оборони України (21000, вул. Червоноармійська, 87, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 08320218, р/р 35219001000114 в ГУ ДКУ у Вінницькій обл., МФО 802015) на користь Дочірнього підприємства "Калинівкаводоканал" Комунального підприємства "Вінницяоблводоканал" (22400, селище Калинівка друга Калинівського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 36657927, р/р 26004060315790 в ВФ ПАТ КБ "ПриватБанк" м. Вінниця, МФО 302689) 59 496,48 грн. (п"ятдесят дев"ять тисяч чотириста дев"яносто шість грн. 48 коп.) боргу за скид стоків з понаднормативним забрудненням та 1189,93 грн. (одну тисячу сто вісімдесят грн. 93 коп.) у відшкодування витрат на сплату судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. В позові до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниці Західно- територіального комунально-експлуатаційного управління Міністерства оборони України (21000, вул. Червоноармійська, 87, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 08320218) відмовити в частині стягнення 93 386,88 грн. боргу за скид стоків з понаднормативним забрудненням.
5. В позові до Військової частини А-1119 (22403, м. Калинівка-3 Калинівського району Вінницької області, код ЄДР 07666794) відмовити у повному обсязі.
Повне рішення складено 23 липня 2013 р.
Головуючий суддя Кожухар М.С.
Судді Банасько О.О.
Маслій І.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - відповідачу 2 (22403, м. Калинівка-3 Калинівського району Вінницької області)