ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 травня 2013 р. Справа №801/4055/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Кисельової О.М., при секретарі судового засідання Сидельовій М.В.,
за участю представників: позивача - Шульги О.А.,
відповідача - Ніколаішвілі В.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь"
до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
про визнання протиправною та скасування постанови,
ПОСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" звернулося до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.11.2012 № 330-КР-1-Е.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувану постанову відповідачем прийнято необґрунтовано, оскільки інформація про призначення на посаду головного бухгалтера Публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" - ОСОБА_4 була розміщена на сайті Національної комісії та опублікована позивачем в Відомостях Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 24.10.2012.
Вважає, що відповідачем при прийнятті постанови про накладення санкції застосовано завищену санкцію з посиланням на порушення пп.1.7 п.1 розділу 17 Правил розгляду справ про правопорушення вимог чинного законодавства.
Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягала з підстав викладених у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, пояснивши, що 18.10.2012 року у ПАТ "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" відбулися зміни у складі посадових осіб емітента, в зв'язку з чим, позивач повинен був протягом 19.10.2012 року, але не пізніше 10 години 22.10.2012 року, розмістити особливу інформацію про зміни у складі посадових осіб емітента у стрічці новин Загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії про ринок цінних паперів. Позивачем зазначену інформацію було розміщено лише 24.10.2012 року о 07 годині 58 хвилин, в зв'язку з чим порушено термін, у якій емітент повинен опублікувати зазначену інформацію. Таким чином, особлива інформація, яка опублікована з порушенням терміну встановленому чинним законодавством вважається не опублікованою, отже, постанову про накладення штрафних санкцій винесено на законних підставах.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Кримським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.11.2012 року було складено акт №350-КР-1-Е у відношенні позивача, яким встановлено нерозміщення ПАТ "Міжнародний аеропорт "Сімферополь у стрічці новин Загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії про ринок цінних паперів особливої інформації з відомостями про призначення головного бухгалтера ОСОБА_4 відповідно до терміну, встановленому п. 1 глави 3 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 №1591, а саме: 18.10.2012 року у ПАТ "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" відбулися зміни у складі посадових осіб емітента, в зв'язку з чим, позивач повинен був протягом 19.10.2012 року, але не пізніше 10 години 22.10.2012 року, розмістити особливу інформацію про зміни у складі посадових осіб емітента у стрічці новин Загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії про ринок цінних паперів.
Повідомлення про зміни було розміщено 24.10.2012 року о 07 годині 58 хвилин, таким чином, позивачем порушено вимоги ст.. 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та вищевказаного Положення.
На підставі зазначеного акту відповідачем 26.11.2012 року винесено постанову №330-КР-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 1700,00 грн. (а.с.12)
Як вбачається з матеріалів справи рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України від 28.02.2013 №302 постанову про накладення санації за порушення на ринку цінних паперів від 26.11.2012 №330-КР-1-Е залишено без змін, скаргу ПАТ "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" - без задоволення.
Перевіряючи обґрунтованість винесення відповідачем оскаржуваної постанови, судом встановлено наступне.
Публічне акціонерне товариство "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" (ЄДРПОУ 01130621) зареєстровано, як юридична особа 04.02.2008 Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: площа Аеропорту, буд. 15, смт. Аерофлотський, м. Сімферополь, АР Крим, 95491, про що свідчить довідка з Єдиного реєстру підприємств та організацій України. (а.с.9)
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку врегульовані Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 № 3480-ІУ (далі - Закон №3480-ІУ).
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону №3480-ІУ фондовий ринок (ринок цінних паперів) - сукупність учасників фондового ринку та правовідносин між ними щодо розміщення, обігу та обліку цінних паперів і похідних (деривативів).
У відповідності до частини 2 статті 2 Закону № 3480-ІУ учасниками фондового ринку є емітенти або особи, що видали неемісійні цінні папери, інвестори в цінні папери, інституційні інвестори, професійні учасники фондового ринку, об'єднання професійних учасників фондового ринку, у тому числі саморегулівні організації професійних учасників фондового ринку. Емітент - це юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання за ними перед їх власниками.
Частина 1 статті 39 Закону № 3480-ІV визначає вимоги до розкриття інформації на фондовому ринку які повинні здійснюватися емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ч. 6 Закону № 3480-ІV строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Обов'язковість надання особливої інформації емітентами цінних паперів встановлено статтею 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок".
Пунктом 6 глави 2 розділу П Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 №1591, зареєстрованого у Мінюсті України 05.02.2007 за №97/13364, (далі - Положення №1591) встановлено, що до інформації про зміну складу посадових осіб емітента відноситься інформація про звільнення або призначення посадових осіб емітента, які вважаються такими відповідно до законодавства.
Відповідно до абзацу другого пункту 6 глави 2 розділу II Положення №1591 у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.10.2009 р. N1355 до інформації про зміну складу посадових осіб емітента належить інформація про звільнення або призначення голови та членів наглядової ради, виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізора акціонерного товариства, головного бухгалтера, а також голови та членів іншого органу товариства, якщо утворення такого органу передбачено статутом товариства. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію про зміну складу посадових осіб також у разі призначення або звільнення осіб, що виконують обов'язки посадових осіб емітента тимчасово (крім випадків, коли призначення особи виконуючою обов'язки пов'язане з відпусткою, відрядженням, хворобою посадової особи, яка безпосередньо займає відповідну посаду). Датою вчинення дії вважається дата прийняття рішення відповідним органом управління емітента щодо зміни складу посадових осіб емітента.
Тобто, головний бухгалтер є особою, відомості про зміну якого підлягають розкриттю емітентами цінних паперів у відповідності до Положення №1591.
Судом встановлено, що на посаду головного бухгалтера у Публічному акціонерному товаристві "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" 18.10.2012 року було призначено ОСОБА_4
Відповідно до пункту 16 Положення №1591 інформація вважається розкритою своєчасно, якщо вона оприлюднена, опублікована та подана (надіслана) до Комісії у формі, порядку та строки, встановлені цим Положенням.
Позивачем не заперечується, що інформацію про призначення нового головного бухгалтера розміщено у стрічці новин Загальнодоступної інформації бази даних Комісії про ринок цінних паперів 24.10.2012 року.
Пунктом 1 глави 3 розділу П Положення №1591 встановлено, що розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки: у стрічці новин - протягом одного робочого дня після дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години другого робочого дня після дати вчинення дії; в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії; подання до Комісії - протягом десяти робочих днів після дати вчинення дії.
З наведеного випливає, що ПАТ "Міжнародний аеропорт "Сімферополь", порушений строк розкриття особливої інформації.
Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до Положення про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке затверджене рішенням НКЦПФР № 215 від 31.01.2012, Управління має право накладати на юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також штрафи та інші стягнення в межах повноважень наданих Комісією.
Згідно з частиною 2 статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
У відповідності до частини 6 зазначеної статті юридична особа може бути притягнута до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів не пізніше трьох років з дня його вчинення незалежно від санкції.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 11 Закону "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи, що наведеною нормою Закону "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" за порушення, вчинене позивачем передбачено застосування фінансової санкції і без визначення мінімального розміру, то відповідачем правомірно, в межах повноважень, прийнято рішення про конкретний розмір санкції.
Що стосується доводу позову про відсутність повноважень НКЦПФР для застосування фінансових санкцій у випадку порушення строків розкриття інформації емітентами цінних паперів, оскільки, відповідно до Правил розгляду справ про правопорушення вимог чинного законодавства, вказана санкція передбачена саме за неподання інформації взагалі, то як вже зазначалося вище , статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачена фінансова відповідальність емітента за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації, зокрема, пунктом 7 статті 11 Закону національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що на позивача покладається обов'язок щодо розкриття особливої інформації у певний спосіб та строк, тому суд вважає, що неподання інформації у законодавчо встановлений граничний строк за своїм змістом є ненаданням інформації.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При винесенні оскаржуваної постанови відповідач діяв у відповідності з вищенаведеними вимогами, факт порушення позивачем вимог Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" є доведеним, накладення на позивача фінансових санкцій є правомірним, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кисельова О.М.