копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2013 р. Справа № 818/4136/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Кіптенко Н.Г.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/4136/13-a
за позовом Державного підприємства "Конотопський авіаремонтний завод "Авіакон"
до Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство "Конотопський авіаремонтний завод "Авіакон" (далі по тексту - позивач, ДП "Конотопський авіаремонтний завод "Авіакон") звернулось до суду з позовом до Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі по тексту - відповідач, ВД СОВ ФСС з тимчасової втрати працездатності), в якому просить суд:
- скасувати рішення Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 06.03.2013 р. №39 про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 6817,78 грн. та застосування штрафу у розмірі 3408,89 грн.
- стягнути понесені судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 13 березня 2013 року позивачу надійшло рішення Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 06.03.2013 р. №39 про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, згідно якого позивача зобов'язано повернути Фонду неправомірно використані кошти в сумі 6817,78 грн. та сплатити штраф в розмірі 3408,89 грн.
Позивач не погоджується з рішенням, враховуючи наступне.
Відповідач, посилаючись на ч.2 ст.47, ч.1 ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закон) та п.1.4. Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової працездатності від 25.02.2009 р. №12 (далі - Порядок) стверджує про зайве витрачання коштів на санаторно-курортне лікування в розмірі 6453,30 грн.
Проте, відповідачем не прийнято до уваги, що працівники ДП «АВІАКОН» ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проходили лікування у санаторно-курортних закладах, профіль яких співпадає із рекомендаціями, зазначеними у медичних довідках.
Так, профіль лікування санаторію ПП «КУРОРТИ ПРИАЗОВ'Я» є лікування захворювань органів опори та руху, що повністю відповідає профілю санаторію зазначеного у медичній довідці, виданої ОСОБА_4
Профілем санаторію ПП «ЯРИНА», санаторій «КОНВАЛІЯ» є лікування урологічних захворювань, що повністю відповідає рекомендаціям, зазначеним у медичній довідці виданої ОСОБА_5
Вищенаведені Закон та Порядок вимагають дотримання лікування за профілем лікування, який був повністю дотриманий ДП «АВІАКОН» під час виділення путівок своїм працівникам.
Також, позивач не погоджується із висновками про безпідставне витрачання з боку підприємства коштів в розмірі 364,48 грн. виплачених за листком непрацездатності ОСОБА_6 Відсутність підпису та печатки головного лікаря на даному листі не позбавляє працівника права на отримання соціальної допомоги, а свідчить лише про порушення порядку заповнення листка непрацездатності, що не тягне за собою втрати права на соціальний захист.
Отже, позивач приходить до висновку, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог.
Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Виконавчою дирекцією Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено документальну перевірку повноти отримання фінансування та законності витрачання коштів бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в ДП «АВІАКОН» за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2012 р. (а.с. 5)
За підсумками проведеної перевірки Виконавчою дирекцією Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності складено акт перевірки №05-10-12/10 від 15.02.2013 р. (а.с. 5-12).
06.03.2013 р. на підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем прийнято рішення №39 про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасової втратою працездатності в сумі 10226,67 грн., з яких: 6817,78 грн. - повернути як неправомірно використані, 3408,89 грн. - штраф (а.с. 4).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходить з правомірності нарахування Виконавчою дирекцією Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності страхових коштів та нарахування фінансових санкцій.
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З матеріалів справи встановлено, що підставою прийняття оскаржуваного рішення є висновок відповідача, про те, що комісією із загальнообов'язкового державного соціального страхування підприємства на підставі особистої заяви та наданої медичної довідки ф. № 070/о прийнято рішення про надання працівнику ОСОБА_4 санаторно-курортної путівки № 002669 в санаторій ПП «Курорти Приазов'я» за профілем лікування, що не відповідає профілю лікування вказаному в медичній довідці ф. № 070/о.
Також, комісією із загальнообов'язкового державного соціального страхування на підставі особистої заяви та наданої медичної довідки ф. № 070/о було прийнято рішення про надання працівнику ОСОБА_5 санаторно-курортної путівки № 013426 в ПП «Ярина» Санаторій «Конвалія» за профілем лікування, що не відповідає профілю лікування вказаному в медичній довівши ф. № 070/О.
Суд погоджується із такими висновками відповідача, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратам та зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснення контроль за використанням цих коштів.
Згідно статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межи асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умови визначених правлінням Фонду.
Надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань.
Умови отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, сплаченого за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, визначені Порядком отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду від 25 лютого 2009 р. № 12 (далі - Порядок № 12).
Згідно з ч. 3 статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням», рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією із соціального страхування на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форми № 070/о, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.1999 року №302 «Про затвердження форм облікової статистичне документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)»).
Відповідно до п. 5.3.9. Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.04.2008 року №189, лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров'я надає висновки або рекомендації про необхідність видачі застрахованим особам довідки для отримання путівки в санаторно-курортний заклад за формою «070/о.
Отже, медична довідка видається закладом охорони здоров'я і засвідчує право застрахованої особи на отримання соціальної послуги із санаторно-курортного лікування певного профілю на визначених лікувальною установою курортах, зазначені терміни та пори року. Право визначення профілю та курорту (курортів) для отримання застрахованою особою санаторно-курортного лікування надано лікарсько-консультативній комісії закладу охорони здоров'я.
Відповідно до Порядку N 12 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України визначено, що путівка є документом, який надає застрахованій особі і члену її сім'ї право на отримання відповідних послуг у зазначеному в путівці санаторно-курортному закладі протягом указаного в ній терміну. На путівці зазначається профіль лікування та відповідний перелік послуг, що входять до вартості путівки, умови проживання та в обов'язковому порядку проставляється відповідна відмітка "Оплачено за кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності" .
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до накладної №0043 від 03.08.2011 року ДП «АВІАКОН» була надана путівка за № 002669 в санаторій ПП «Курорти Приазов'я» за профілем лікування - система кровообігу. Отримана путівка страхувальником надана застрахованій особі відповідно до медичної довідки форми № 070/о за профілем лікування - органів опори та руху.
Також, відповідно до накладної № 0066 від 08.09.2011 року ДП «АВІАКОН» була надана путівка за № 013426 в ПП «Ярина» Санаторій «Конвалія» за профілем лікування - органів дихання. Отримана путівка страхувальником надана застрахованій особі відповідно до медичної довідки форми № 070/о за профілем лікування - урологічні захворювання.
Таким чином, суд приходить до висновку, що прийняте позивачем рішення щодо виділення путівок до вищезазначених санаторіїв не відповідає призначеному лікарсько-консультаційною комісією профілю санаторно-курортного лікування, викладеного у медичній довідці.
Згідно з п. 6.1 Порядку № 12 комісії із соціального страхування підприємств здійснюють, зокрема, контроль за використанням путівок та звітністю по путівках.
Відповідно до 6.2. Порядку № 12 сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього Порядку, у тому числі не використані, не приймається до заліку
Отже, суд погоджується із висновками відповідача щодо безпідставності надання працівникам Державного підприємства "Конотопський авіаремонтний завод "Авіакон" путівок, які не відповідали їх профілю захворювання.
Також, з матеріалів справи встановлено, що в лікарняному листі №251072 виданому ОСОБА_7, яка знаходилася на лікуванні в стаціонарі в м.Суми з 16.07.2012 року по 24.07.2012 року відсутній підпис та печатка головного лікаря (а.с. 67).
В обґрунтування правомірності своїх дій Державне підприємство "Конотопський авіаремонтний завод "Авіакон" посилається на ту обставину, що відсутність підпису та печатки головного лікаря на даному листі не позбавляє працівника права на отримання соціальної допомоги, а свідчить лише про порушення порядку заповнення листка непрацездатності, що не тягне за собою втрати права на соціальний захист
Проте, суд не погоджується із таким висновком позивача, виходячи з наступного.
Згідно ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" встановлені страхові випадки, умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 35 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом.
Порядок видачі та заповнення листків непрацездатності встановлений Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності від 03.11.2004 року за № 532/274/136-ос/1406 та Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 за №455.
Відповідно до вимог п.3.1.,п.3.1.1. Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності Затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 за № 25, (далі - Положення №25), Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Таким чином, суд зазначає, що відповідно до Положення № 25 на комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства покладені обов'язки внутрішнього контролю за правильністю призначення, нарахування і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам, за правильністю видачі документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.
Отже, саме комісія приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення і передає його роботодавцю для проведення виплат, перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг, а тому, у разі виявлення листків непрацездатності, виданих або заповнених з порушенням Інструкції № 455, Інструкції № 532, комісія із соціального страхування Державного підприємства "Конотопський авіаремонтний завод "Авіакон" мала прийняти рішення про повернення таких листків непрацездатності до лікувально - профілактичних закладів, якими вони були видані, для внесення відповідних доповнень та виправлень, і тільки після усунення зазначених порушень приймати рішення про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності на підставі правильно виданих та заповнених листків непрацездатності.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення прийняте на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, визначений Конституцією та законами України, а тому підстави для визнання протиправним та скасування зазначеного рішення відсутні.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Конотопський авіаремонтний завод "Авіакон" до Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
З оригіналом згідно
Суддя О.А. Прилипчук
Повний текст постанови виготовлено 22.07.2013 року.