ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 червня 2013 р. (10:59) Справа №801/5256/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Пакет Т.В.,
при секретарі судового засідання - Мельниковій А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сімферопольського міського центру зайнятості до Підприємства об'єднання громадян (релігійної організації, профспілки) «Афаліна» про стягнення штрафу.
Обставини справи: Сімферопольській міський центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Підприємства об'єднання громадян (релігійної організації, профспілки) «Афаліна» (далі - відповідач) про стягнення штрафу у розмірі 14504,74 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем у порушення п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» не надано до Сімферопольського міського центру зайнятості звітності за формою 4-ПН «Звіт про фактичне вивільнення працівників».
У судовому засіданні представник позивача Третьякова О.Г. підтримала адміністративний позов у повному обсязі та просила його задовольнити з підстав, викладених у позові.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_1 проти задоволення позову заперечувала та пояснила, що оскільки вона відповідно до наказу №89-а від 30.12.2011 року була поновлена на роботі до закінчення 10-ти денного строку для подання звітності, то звіт по формі 4-ПН до центру зайнятості відповідачем не подавався.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. № 1533 (далі - Закон №1533) встановлено, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із Законом та статутом Фонду.
Згідно ч.6 ст.10 Закону № 1533 функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та цього Закону. Керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, входить до складу правління Фонду.
Відповідно до ч.2 ст. 21 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-ІУ (далі Закон № 5067) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах є юридичними особами публічного права.
Указом Президента України від 16.01.2013 р. № 19/2013 затверджене Положення про Державну службу зайнятості України (далі - Положення).
Відповідно до ст. 3 зазначеного Указу від 16.01.2013 р. № 19/2013 Державна служба зайнятості України є правонаступником відповідних органів державної служби зайнятості.
Основними завданнями Служби є, зокрема, здійснення контролю за використанням роботодавцями та безробітними коштів Фонду (п.п.11 п. 3 Положення).
Згідно п.п. 25,28,29,30 п. 4 Положення Служба відповідно до покладених на неї завдань виконує функції виконавчої дирекції Фонду, забезпечує організацію діяльності правління Фонду; представляє інтереси Фонду в судових та інших органах, у відносинах з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами організаціями, громадськими об'єднаннями з питань соціального захисту, а також з органами соціального страхування на випадок безробіття іноземних держав, міжнародними організаціями, діяльність яких пов'язана із захистом соціальних прав людини; проводить у встановленому порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, в тому числі шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників; здійснює контроль за використанням коштів Фонду, застосовує в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладає адміністративні штрафи
П.п. 8 п. 6 Положення передбачено, що служба з метою організації своєї діяльності має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою, а також несплачені у добровільному порядку штрафи, накладені відповідно до Закону України "Про зайнятість населення"
Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку зі застосуванням Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у судовому порядку, визначена також ст. 39 Закону № 1533.
Отже, Сімферопольський міський центр зайнятості є суб'єктом владних повноважень, на який на даний час покладені функції, в тому числі звернення до суду з вимогами про стягнення відповідно до законів коштів Фонду, виплачених особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним, у тому числі затрат на професійне навчання безробітних.
Частиною 4 ст.18 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року №803-ХІІ, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що у складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форми власності.
Правовий статус Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість (далі - Інспекція) визначений Положенням про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 р. № 47 (далі - Положення №47).
Відповідно до п.8 „г" Положення №47 Інспекція має право застосовувати економічні санки підприємств, установ і організацій усіх форм власності за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України «Про зайнятість населення».
Відповідно до п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 803-ХІІ (чинному на момент виникнення спірних правовідносин) при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
Вказана інформація подається в службу зайнятості у вигляді форм статистичної звітності, які затверджені Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.05 року №420.
У разі неподання або порушення строків подання зазначених даних державною службою зайнятості стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнених працівників.
30 жовтня 2012 р. Інспекцією по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення центру зайнятості АР Крим проведена планова перевірка Підприємства об'єднання громадян (релігійної організації, профспілки) «Афаліна», в ході якої встановлений факт порушення підприємством вимог пункту 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення» № 803, а саме: 25.12.2011 р. на підставі наказу № 88 від 10.10.2011 р. звільнена ОСОБА_1 з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 КЗпП України (у зв'язку зі скороченням штату). Звіт за формою 4-ПН (план) про заплановане вивільнення ОСОБА_1 на адресу центру зайнятості відповідачем надано належним чином, але інформацію про фактичне вивільнення працівника, звітність за формою № 4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівників» у порушення п.5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» до Сімферопольського міського центру зайнятості не надано, про що складено акт №85 перевірки додержання законодавства підприємствами, установами та організаціями законодавства України про зайнятість населення (а.с.5).
На підставі вказаного акту Інспекцією по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення 30 жовтня 2012 р. винесено рішення № 85/ш про накладення штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення, яким до відповідача застосовані економічні санкції у вигляді штрафу у розмірі річної заробітної плати за вивільненого працівника в сумі 14504,74 грн., яке було отримано директором Підприємства об'єднання громадян (релігійної організації, профспілки) «Афаліна» Шарій Т.І. 29.11.2012 року (а.с.4).
До теперішнього часу штраф відповідачем у добровільному порядку не сплачений, дія рішення № 85/ш від 30 жовтня 2012 року у порядку, передбаченому Положенням про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, не скасована.
У ході досудового врегулювання спору на адресу відповідача 11.02.2013 р. була направлена претензія, у відповідь на яку відповідачем на адресу Сімферопольського міського центру зайнятості 25.03.2013 р. були направлені заперечення, відповідно до яких Підприємство об'єднання громадян (релігійної організації, профспілки) «Афаліна» свою відмову уплати штрафу обґрунтовує тим, що вивільнений робітник ОСОБА_1 була поновлена на роботі на посаді головного бухгалтера, на якій працювала і до звільнення на підставі наказу 89-а від 30.12.2011 г. та продовжує працювати на цьому підприємстві по теперішній час. Оскільки звіт про фактичне вивільнення необхідно подати до центру зайнятості у 10 денний строк з дня вивільнення, а ОСОБА_1 була поновлена на роботі до закінчення вищевказаного терміну, тому підприємство не було зобов'язано подавати цей звіт.
Однак суд не може погодитися з вищевказаним твердженням відповідача, оскільки закон не містить відповідного застереження про звільнення від відповідальності за неподання або порушення строків подання списків фактично вивільнених працівників у разі їх поновлення на роботі.
Судом встановлено, що наказом відповідача №88 від 10 жовтня 2011 року у зв'язку зі скороченням штату на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП звільнено головного бухгалтера ОСОБА_1 з 25 грудня 2011 року (а.с.9).
Наказом відповідача №89-а від 30 грудня 2011 року скасовано наказ №88 від 10 жовтня 2011 року (а.с.10).
Разом з тим суд зазначає, що звільнена робітник ОСОБА_1 звернулася до Сімферопольського міського центру зайнятості 27.12.2011 року та на підставі її заяви 03.01.2012 року їй надано статус безробітного. Знята ОСОБА_1 з обліку на підставі п.п.13 п.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», у зв'язку з невідвідуванням безробітним центру зайнятості без поважної причини більше 30 календарних днів.
Про факт свого поновлення на роботі ні ОСОБА_1 ні Підприємство об'єднання громадян (релігійної організації, профспілки) «Афаліна» позивача не повідомили, та про це останньому стало відомо лише у ході проведення перевірки 30 жовтня 2012 року.
Відповідно до положень ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів оскарження та скасування у встановленому законом порядку рішення №85/ш від 30 жовтня 2012 року про накладення штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення у сумі 14504,74 грн.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги являються обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Під час судового засідання, яке відбулось 21 червня 2013 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Повний текст постанови складено 26 червня 2013 року.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 69-71, 158, 159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Підприємства об'єднання громадян (релігійної організації, профспілки) «Афаліна» (ідентифікаційний код 321685056) на користь Сімферопольського міського центру зайнятості (95000, м. Сімферополь, вул. О.Невського, 7а, р/р 37171305900002 в ГУ ДКСУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824-26, ЄДРПОУ 20708706) штраф у сумі 14504 (чотирнадцять тисяч п'ятсот чотири) грн. 74 коп.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.В.Пакет