ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
Головуючий у 1-й інстанції: Зозуля Д.П.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
УХВАЛА
іменем України
"22" липня 2013 р. Справа № 817/425/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Одемчука Є.В.
Шевчук С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "20" березня 2013 р. у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" до Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 20 березня 2013 року визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби форми "Ш" №0003461543 від 26.09.2012 року.
В апеляційній скарзі ДПІ у м.Рівному Рівненської області ДПС, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати вказану постанову та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження, за правилами встановленими ст. 197 КАС України.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Встановлено, що ДПІ у м. Рівному Рівненської області ДПС проведено перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності ТОВ "Рівненський МЖК", за наслідками якої складено акт від 11.09. 2012 р. № 239 "Про своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності" від 11.09. 2012 р. №239, що містить висновок про порушення ТОВ "Рівненський МЖК" п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України від 02.12. 2010 р. № 2755-VI (із змінами та доповненнями) - затримку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання нарахованого згідно податкової декларації з плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності) за 2010 р. від 27.01. 2010 р. № 2890, а саме: на 710 днів по строку сплати 30.07.2010р., фактично сплачено 09.07.2012р. на суму 552,05 грн.; на 679 днів по строку сплати 30.08.2010р., фактично сплачено 09.07.2012р. на суму 1588,47 грн.; на 680 днів по строку сплати 30.08.2010р., фактично сплачено 10.07.2012р. на суму 514,58 грн.; на 700 днів по строку сплати 30.08.2010р., фактично сплачено 30.07.2012р. на суму 38000,00 грн.; на 704 днів по строку сплати 30.08.2010р., фактично сплачено 03.08.2012р. на суму 1028,42 грн.; на 698 днів по строку сплати 30.09.2010р., фактично сплачено 28.08.2012р. на суму 41131,47 грн.; на 666 днів по строку сплати 01.11.2010р., фактично сплачено 28.08.2012р. на суму 35902,01 грн.; на 668 днів по строку сплати 01.11.2010р., фактично сплачено 30.08.2012р. на суму 5229,46 грн.; на 639 днів по строку сплати 30.11.2010р., фактично сплачено 30.08.2012р. на суму 10193,92 грн.; на 647 днів по строку сплати 30.11.2010р., фактично сплачено 07.09.2012р. на суму 514,58 грн.
На підставі вказаного акту ДПІ у м. Рівному Рівненської області ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 26.09.2012 року № 0003461543, яким ТОВ "Рівненський МЖК" за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб визначеного п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України від 02.12. 2010 р. № 2755-VI (із змінами та доповненнями) та на підставі ст. 126 Податкового кодексу України від 02.12. 2010 р. № 2755-VI (із змінами та доповненнями) за затримку на 710 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 134654,96 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 26930,99 грн. за платежем орендна плата з юридичних осіб.
Спірні правовідносини, щодо сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності регулюються Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення таких правовідносин).
Положеннями ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Відповідно до пп. 7.1.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.
Згідно з п. 3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01. 2004 р. № 22, реквізит "призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "призначення платежу".
Із наведеного слідує, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому, суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням пп. 16.5.2 п. 16.5 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
Тому, самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
Отже, чинним законодавством України (на час виникнення спірних правовідносин) не передбачено застосування спеціальних заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань у порядку календарної черговості їх виникнення. У вказаних випадках до платника податків вживаються передбачені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заходи примусового стягнення податкового боргу, а також застосовуються штрафні санкції за порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань.
Статтею 13 Закону України "Про плату за землю" від 03.07. 1992 р. № 2535-ХІІ (із змінами та доповненнями) визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, що перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про плату за землю", платник податків має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, в тому числі й за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця, наступного за звітним.
Згідно з ст.17 Закону України "Про плату за землю", податкове зобов'язання з орендної плати за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий (податковий (звітний)) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
У відповідності до поданих декларацій за 2010 рік ТОВ "Рівненський МЖК" задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у наступних розмірах:
- декларацією від 27.01.2010 року за 2010 рік ТОВ "Рівненський МЖК" задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за червень у розмірі 41131,47 грн., за липень у розмірі 41131,47 грн., за серпень у розмірі 41131,47 грн., за вересень у розмірі 41131,47 грн., за жовтень у розмірі 41131,47 грн. (а.с. 15-19).
- уточнюючою декларацію від 15.03.2010 року за 2010 рік ТОВ "Рівненський МЖК" задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за червень у розмірі 39591,66 грн., за липень у розмірі 39591,66 грн., за серпень у розмірі 39591,66 грн., за вересень у розмірі 39591,66 грн., за жовтень у розмірі 39591,66 грн.. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень за червень у розмірі 1539,80 грн., за липень у розмірі 1539,80 грн., за серпень у розмірі 1539,80 грн., за вересень у розмірі 1539,80 грн., за жовтень у розмірі 1539,80 грн. (а.с. 20-25).
- уточнюючою декларацію від 26.07.2010 року за 2010 рік ТОВ "Рівненський МЖК" задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за червень у розмірі 35623,73 грн., за липень у розмірі 33014,41 грн., за серпень у розмірі 33014,41 грн., за вересень у розмірі 33014,41 грн., за жовтень у розмірі 33014,41 грн.. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень за червень у розмірі 186,52 грн., за липень у розмірі 2795,84 грн., за серпень у розмірі 2795,84 грн., за вересень у розмірі 2795,84 грн., за жовтень у розмірі 2795,84 грн. (а.с. 26-32).
Податковим органом уточнюючі декларації за 2010 рік від 15.03.2010 року та 26.07.2010 року проведено у зменшення наявного податкового боргу, а не у зменшення податкових зобов'язань, що спричинило викривлення показників суми погашення податкових зобов'язань. Як наслідок суми задекларованих показників не збігаються з сумами фактично сплачених сум податкових зобов'язань ТОВ "Рівненський МЖК" у відповідності до акту перевірки від 11.09.2012 року № 239.
Також, судом встановлено, що ТОВ "Рівненський МЖК" сплачено за червень 2010 року - жовтень 2010 року у відповідності до платіжних доручень кошти у зазначених розмірах (а.с. 33-44).
ДПІ у м. Рівному Рівненської області ДПС на виконання приписів п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України мало здійснити зарахування поточних податкових зобов'язань за 2011-2012 роки в рахунок погашення податкового боргу за 2008-2009 роки, а не червня-жовтня 2010 р. на підставі сплати у відповідності до платіжних доручень (а.с. 45-67).
Відтак, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про неправомірність та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "20" березня 2013 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик
судді: (підпис) (підпис) Є.В.Одемчук С.М. Шевчук
З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненський молодіжний жилий комплекс" вул.Д.Галицького,5,кв.1,м.Рівне,33027
3- відповідачу Державна податкова інспекція у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби вул. Відінська, 8,м.Рівне,33000