Постанова № 32533480, 03.07.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2013
Номер справи
821/1980/13-а
Номер документу
32533480
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" липня 2013 р. 15 год.04 хв.Справа № 821/1980/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача Дембовського В.І., представника відповідача Познякової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Новокаховське управління комунального господарства" до Державної податкової інспекції у м. Новій Каховці Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень,

встановив:

Комунальне підприємство "Новокаховське управління комунального господарства" (позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Новій Каховці Херсонської області ДПС про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0008001502, № 0008011502, № 0008021502 від 04.12.2012, якими застосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку на додану вартість. Позивач посилається на відсутність акту перевірки № 889/153/36227223 від 19.10.2012, на підставі якого прийняті податкові повідомлення-рішення. Позивачу було невідомо про проведення перевірки. З моменту набрання чинності Податкового кодексу України, з 01.01.2011 комунальне підприємство в повному обсязі сплачує податок на додану вартість, а тому взагалі неможливий факт порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість.

Представник позивача прибув в судове засідання, просить задовольнити позов.

Державна податкова інспекція у м. Новій Каховці Херсонської області Державної податкової служби (відповідач) проти позову заперечує, мотивуючи тим під час перевірки встановлено, що КП "Новокаховське управління комунального господарства" несвоєчасно сплачувало суму самостійно визначених у податкових деклараціях податкових зобов'язань, внаслідок чого згідно до п.126.1 ст.126 ПК України до позивача правомірно застосовано штрафні санкції. У платників податків відсутнє право погашати податкові зобов'язання, що мають більш пізні граничні терміни сплати, за наявності в нього непогашених сум податкових зобов'язань з більш ранніми термінами сплати та накопичувати таким чином борг за період, що пройшов. В картці особового рахунку позивача по податку на додану вартість вже рахувався податковий борг, тому всі наступні чергові платежі сум податкових зобов'язань зараховуються в погашення податкового боргу.

Представник відповідача прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом, визнається податковим обов'язком платника (п.п. 36.1 ст. 36 ПКУ). Податковий обов'язок є безумовним та виникає у платника за кожним податком та збором (п.п. 36.2, 36.3 ст. 36 ПКУ). Так, податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими Податковий кодекс пов'язує сплату ним податку (п. 37.2 ст.37), а виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст.38 ПКУ).

Законом "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 (в період до 01.01.11) визначалось, що зазначений Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. Пунктом 4.1 ст. 4, пп. 5.3.1 ст. 5 Закону № 2181 було встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, і зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп. 4.1.4 ст. 4 Закону № 2181 для подання податкової декларації (податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця). У разі якщо платник податків не сплачує самостійно визначену суму податкового зобов'язання у терміни, визначені статтею 5 зазначеного Закону, така сума визнається сумою боргу, а платник податків несе відповідальність у вигляді застосування штрафу відповідно до загального терміну затримки згідно з підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 та нарахування пені згідно з підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 зазначеного Закону від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

З 01.01.11 Податковим кодексом України (ст.ст. 16, 54, 57, 203) встановлено аналогічні правила сплати задекларованих самостійно податкових зобов'язань. Згідно п.126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу. Ці штрафні санкції застосовуються незалежно від фінансового стану платника податків, наявності обґрунтованих причин та об'єктивних обставин для несвоєчасної сплати податку.

Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій.

ДПІ у м. Новій Каховці була проведена камеральна перевірка своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість КП "Новокаховське управління комунального господарства" за період січень 2010 року - березень 2012 року, за наслідками якої складено акт перевірки № 889/153/36227223 від 19.10.2012, яким встановлено порушення граничного строку сплати сум грошового зобов'язання з податку на додану вартість.

З доданого до акту перевірки розрахунку штрафних санкцій вбачається, що позивач несвоєчасно сплачував податок на додану вартість, задекларований по деклараціях січня 2010 року - лютого 2012 року. В додатку до акту зафіксовано конкретні підстави застосування штрафних санкцій, терміни та суми несвоєчасно сплачених платежів, реквізити податкової декларації, кількість днів затримки, розмір ставки штрафу

За наслідками перевірки Державною податковою інспекцією у м. Новій Каховці Херсонської області ДПС прийняті податкові повідомлення-рішення від 04 грудня 2012 року:

- № 0008001502 про застосування 194167,37 грн. штрафу (20%) за затримку на 357 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 970836 грн. 83 коп.,

- № 0008011502 про застосування штрафу в сумі 31521 грн. 80 коп. (10%) за затримку на 29 календарних днів сплати грошового зобов'язання в розмірі 315218 грн.,

- № 0008021502 про застосування штрафу в сумі 6 грн. за затримку на 4 календарних дні сплати грошового зобов'язання в розмірі 97800 грн. 60 коп.

Позивач не заперечує тієї обставини, що при наявності несплаченого податкового боргу, ним погашались поточні зобов'язання в термін, встановлений законодавством.

Про затримку у сплаті грошових зобов'язань свідчать особові рахунки позивача із податку на додану вартість, ведення яких здійснював відповідач.

Суд вважає, що штрафні санкції, передбачені ст. 126.1 ст. 126 ПКУ, до позивача застосовані правомірно.

За змістом п. 7.7 ст. 7 Закону України від 21.12.00 № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. З метою забезпечення виконання вказаного обов'язку платника податків, п.87.9 ст.87 ПКУ встановлює, що у разі наявності у платника податків податкового боргу, органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Оскільки на момент сплати узгоджених податкових зобов'язань позивач мав борг перед бюджетом, то на підставі пп. 7.7 ст. 7 Закону України № 2181 та п. 87.9 ст. 87 ПКУ перераховані гроші були зараховані в обліковій картці платника податку у порядку календарної черговості настання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань. ДПІ у м. Херсоні, приймаючи рішення про застосування штрафних санкцій на підставі статті 126 ПКУ за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань, діяла відповідно до норм податкового законодавства.

За таких обставин суд вважає, що відповідач правомірно визначив кількість днів затримки, суму затримки та розмір штрафних санкцій за спірними податковими повідомленнями-рішеннями, а тому підстави для їх скасування відсутні. При прийнятті податкового повідомлення-рішення податковою інспекцією не порушено вимог чинного законодавства та не перевищено своєї компетенції. Акт камеральної перевірки був надісланий платнику поштою з повідомленням про вручення 22.10.12, що підтверджено відбитком пошти на поштовому конверті, але від отримання рекомендованого листа позивач відмовився. Отже, посилання позивача на неотримання акту перевірки суд до уваги не приймає, оскільки таке неотримання сталось з вини самого платника. Крім того, у платника податків було достатньо часу для звернення до ДПІ із запитом про повторне надіслання акту перевірки. Але таким правом позивач не скористався.

Позов задоволенню не підлягає. Судові витрати відносяться на позивача. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Відмовити Комунальному підприємству "Новокаховське управління комунального господарства" в задоволенні позову про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у м. Новій Каховці Херсонської області Державної податкової служби від 04.12.2012 № 0008001502, № 0008011502, № 0008021502.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 липня 2013 р.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8.2.1