Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2013 р. Справа № 805/5926/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Череповського Є.В.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алекс Схід» про стягнення збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6793,75 грн., -
ВСТАНОВИВ:
25 квітня 2013 року Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алекс Схід» про стягнення збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6793,75 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 13 жовтня 2011 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Алекс Схід»та ОСОБА_1 був укладений договір №11.10.04, відповідно до якого покупцем було придбано легковий автомобіль Hyundai Santa Fe 5m 2.2 Drive за ціною 271750,00 грн. При реєстрації зазначеного автомобіля ОСОБА_1 було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 3 % від вартості автомобіля, що склало 6793,75 грн.
Крім того позивач зазначив, що ОСОБА_1 вважаючи сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування незаконною, 30 березня 2012 року звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька та Головного управління Державної казначейської служби України в Донецький області про стягнення суми примусового сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку із придбанням автомобіля, у розмірі 6793,75 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька та Головного управління Державної казначейської служби в Донецькій області про стягнення суми сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку із придбанням автомобіля, у розмірі 6793,75 грн. задоволені. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 суму сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку із придбанням автомобіля, у розмірі 6793,75 грн.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2012 року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2013року залишено без змін.
Крім того позивач зазначив, що за приписами п. 7 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР платниками збору є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Згідно довідки Управління державної казначейської служби в Кіровському районі м. Донецька 05 листопада 2012 року ОСОБА_1 було повернуто сплачену ним суму збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6793,75 грн.
Оскільки примусово сплачений збір було стягнуто з Державного бюджету України в сумі 6793,75 грн., а контролюючим органом є Пенсійний фонд України, ця сума підлягає поверненню до бюджету.
Відповідно до діючого законодавства обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та встановленому судом факту, обов'язок зі сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування покладається на осіб лише у випадку відчуження автомобілю, тобто, на Товариства з обмеженою відповідальністю «Алекс Схід»
Просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Алекс Схід» на користь управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6793,75 грн.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином.16 липня 2013 року через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без участі представника.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Відповідно до п. 6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Алекс Схід», є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи 33504912.
Відповідно до пункту 7 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції діючій під час виникнення правовідносин, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та таких автомобілів, які переходять у власність спадкоємця за законом.
Судом встановлено, що відповідно до договору від 13 жовтня 2011 року № 11.10.04 н., укладеному між ТОВ «Алекс Схід» та ОСОБА_1, останнім було придбано автомобіль марки Hyundai Santa Fe 5m 2.2 Drive за ціною 271750,00 грн. При реєстрації зазначеного автомобіля ОСОБА_1 було сплачено збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 6793,75 грн., що складає 3% від вартості придбаного автомобілю без ПДВ.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 року у справі 2а/0570/3920/2012 позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька та Головного управління Державної казначейської служби в Донецькій області про стягнення суми сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку із придбанням автомобіля, у розмірі 6793,75 грн. задоволені. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 суму сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку із придбанням автомобіля, у розмірі 6793,75 грн.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2012 року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2013року залишено без змін.
Згідно виписки та довідки Управління державної казначейської служби в Кіровському районі м. Донецька від 20 березня 2013 року №57/02-47/286 вбачається, що 05 листопада 2012 року ОСОБА_1 було перераховано сплачену ним суму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6793,75 грн. на рахунок стягувача в повному обсязі.
Згідно Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в порядку та розмірах, визначених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 7 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, передбачено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Отже, відповідно до цього Закону обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування покладається на осіб лише у випадку відчуження, а не при купівлі автомобілів.
З 28 червня 2012 року набрала чинності нова редакція пункту 7 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", якою передбачено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають державній реєстрації (перереєстрації) в підрозділах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями інвалідів згідно із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону
Відповідно до п. 15 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року №1740, суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачується платниками цього збору на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в Управліннях державного казначейства в Автономній республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, за місцем реєстрації легкового автомобіля.
Отже, відповідно до цього Закону та встановлених судом фактів, обов'язок із сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування покладається на осіб лише у випадку відчуження автомобілю, тобто на ТОВ «Алекс Схід»
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86 КАС України).
Згідно ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, особа, яка придбала автомобіль до набрання чинності нової редакції п. 7 ст. 1 зазначеного Закону не є платником збору, відповідно не повинна сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи приписи Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та повноваження Пенсійного фонду України щодо здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства, стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів суд приходить до висновку, що у спірних правовідносинах позивач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позов є таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алекс Схід» про стягнення збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6793,75 грн.- задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Алекс Схід» на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6793 (шість тисяч сімсот дев'яносто три) гривні 75 копійок.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Череповський Є.В.