Постанова № 32529682, 05.06.2013, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2013
Номер справи
811/1576/13-а
Номер документу
32529682
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 червня 2013 року Справа № 811/1576/13-а

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Таранусі Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Геогарант" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство "Геогарант" (надалі - ПП "Геогарант") звернулося до суду з позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби (надалі - Кіровоградська ОДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень №0000290151 від 25.03.13, №0000300151 від 26.03.13.

Позов мотивовано тим, що 13.03.13 Кіровоградською ОДПІ було проведено камеральну перевірку позивача з питань неподання податкової звітності з податку на прибуток за податкові періоди І, ІІ, ІІ-ІІІ, ІІ-ІУ квартали 2011 року, І квартал 2012 року, півріччя 2012 року, три квартали 2012 року, якою встановлено порушення пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України - неподання декларації з податку на прибуток підприємства за вказані періоди. На підставі цього відповідачем було винесено спірні податкові повідомлення - рішення №0000290151 від 25.03.13 та №0000300151 від 26.03.13 про сплату штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1 грн. та 3060 грн. відповідно. Позивач, не заперечуючи факту неподання ним податкових декларації з податку на прибуток підприємства за вказані періоди, стверджує, що податкове повідомлення - рішення №0000290151 від 25.03.13 прийнято відповідачем всупереч пункту 5 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, а податкове повідомлення - рішення №0000300151 від 26.03.13 не відповідає приписам п.120.1 ст.120 ПК України. У зв'язку з цим, вказуючи на безрезультатність процедури адміністративного оскарження спірних податкових повідомлень-рішень, просить суд визнати їх протиправними та скасувати.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.

Представник відповідача у письмових запереченнях та у судовому засідання позовні вимоги не визнав, стверджуючи про правомірність спірного податкового повідомлення-рішення №0000290151 від 25.03.13, яким до позивача, з урахуванням п.7 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, застосовано штраф у розмірі 1 грн. за неподання податкової звітності з податку на прибуток за І квартал 2011 року, а також податкового повідомлення - рішення №0000300151 від 26.03.13, яким до позивача на підставі частини 2 пункту 120.1 статті 120 ПК України застосовано штраф за неподання податкової звітності з податку на прибуток за І квартал, півріччя, три квартали 2012 року у розмірі 3060 грн. З цих підстав просив суд у позові відмовити.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.

Приватне підприємство "Геогарант" з 27.10.06 зареєстроване як юридична особа (а.с.10, 11), перебуває на податковому обліку у Кіровоградській ОДПІ (а.с. 12), є платником податку на прибуток підприємств.

Посадовою особою Кіровоградської ОДПІ 13.03.13 проведено камеральні перевірки позивача про неподання податкової звітності з податку на прибуток. За результатами перевірок складено такі акти:

- №14/151/34628999 від 13.03.13, яким встановлено факт неподання декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2011 року, чим порушено пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України (а.с. 13);

- №15/151/34628999 від 13.03.13, яким встановлено факт неподання декларацій з податку на прибуток підприємства за ІІ квартали, ІІ-ІІІ квартали, ІІ-ІУ квартали 2011 року, чим порушено пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України (а.с. 14);

- №16/151/34628999 від 13.03.13, яким встановлено факт неподання декларацій з податку на прибуток підприємства за І квартал, півріччя, три квартали 2012 року, чим порушено пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України (а.с. 15).

На підставі акту перевірки №14/151/34628999 від 13.03.13 Кіровоградською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000290151 від 25.03.13, яким згідно з пп. 54.3.1 п.54.3 ст. 54 та відповідно до п.7 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, за порушення пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на 1 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 16).

На підставі акту перевірки №16/151/34628999 від 13.03.13 Кіровоградською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000300151 від 26.03.13, яким згідно з пп. 54.3.1 п.54.3 ст. 54 та відповідно до абз.2 п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України, за порушення пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на 3060 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 17).

Не погодившись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржив їх до ДПС у Кіровоградській області, рішенням якої №1217/10/10-208 від 26.04.13 спірні податкові повідомлення - рішення залишені без змін, а скарга позивача - без задоволення. (а.с. 19).

Вирішуючи даний спір, суд виходить з того, що його предметом є правомірність застосування до позивача фінансової відповідальності за неподання податкової звітності.

Згідно з підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Пунктом 49.1 статті 49 ПК України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до пункту 49.2 статті 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Згідно з пунктом 46.6 статті 46 ПК України, якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, який затвердив такі форми, зобов'язаний оприлюднити нові форми звітності. До визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Відповідно до пункту 11.1 статті 11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", який був чинним до 01.04.11, для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Такі ж податкові періоди запровадженні пунктом 152.9 статті 159 розділу ІІІ Податкового кодексу, який набрав чинності 01.04.11.

Підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 ПК України передбачено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до пункту 49.19 статті 49 ПК України, якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків), згідно з відповідним розділом цього Кодексу, зазначена податкова декларація подається у строки, визначені пунктом 49.18 цієї статті для такого базового звітного (податкового) періоду. Для цілей цього Кодексу під терміном "базовий звітний (податковий) період" слід розуміти перший звітний (податковий) період року, визначений відповідним розділом цього Кодексу.

Статтею 110 ПК України передбачено, що платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності установлена статтею 120 ПК України.

Відповідно до частини 1 пункту 120.1 статті 120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Згідно з частиною 2 пункту 120.1 статті 120 ПК України ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Встановлено, що відповідач, виявивши у ході камеральної перевірки, оформленої актом №14/151/34628999 від 13.03.13, факт неподання позивачем податкової декларації з податку на прибуток підприємств за І квартал 2011 року, яка мала бути поданою у строк до 10.05.11, та виходячи з положень пункту 7 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, яким передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення, прийняв податкове повідомлення-рішення №0000290151 від 25.03.13 про накладення на позивача штрафу у розмірі 1 грн.

Між тим, пунктом 5 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України передбачено, що у зв'язку з набранням чинності цим Кодексом штрафні санкції, які можуть бути накладені на платників податків за порушення нормативних актів Кабінету Міністрів України, центрального податкового органу, положень, прямо передбачених цим Кодексом, починають застосовуватися до таких платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти були введені в дію.

Згідно з пунктом 56.21 статті 56 Податкового кодексу України, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Відтак, суд погоджується з доводами позивача, що штрафні санкції за порушення пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України (який був уведений у дію 01.01.11), а саме - за неподання податкової декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2011 року - застосуванню до нього не підлягають. Такі штрафні санкції починають застосовуватися до платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого Податковий кодекс України введений в дію, тобто за наслідками ІІ кварталу 2011 року.

Воднораз, пунктом 6 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України установлено, що не застосовуються фінансові санкції до платників податку на прибуток підприємств та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності у другому - четвертому календарних кварталах 2011 року.

Отже, спірне податкове повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ №0000290151 від 25.03.13 прийнято всупереч пункту 5 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, а тому підлягає скасуванню, як протиправне.

Щодо встановленого актом камеральної перевірки №16/151/34628999 від 13.03.13 порушення пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України, яке знайшло свій прояв у неподанні позивачем податкових декларацій з податку на прибуток підприємства за І квартал, півріччя, три квартали 2012 року, судом установлено, що кожен факт неподання декларації за вказані періоди розцінений відповідачем як повторне порушення, що зумовило застосування до позивача штрафу за кожен з цих фактів у підвищеному розмірі у 1020 грн., передбаченому частиною 2 пункту 120.1 статті 120 ПК України, а всього - 3060 грн.

Між тим, як роз'яснено в Узагальнюючій податковій консультації з окремих питань застосування штрафних санкцій за порушення норм Податкового кодексу України, затвердженій наказом ДПС України від 06.07.12 №592, повторним порушенням, за яке передбачено штраф у розмірі 1020 гривень згідно із пунктом 120.1 статті 120 Кодексу, буде несвоєчасне подання податкової декларації (розрахунку) платником податків незалежно від виду податку, за яке до такого платника протягом року вже було застосовано штраф за неподання (несвоєчасне подання) податкової декларації (розрахунку) та у період до одного року (до 365 або 366 днів - для високосного року) винесено податкове повідомлення-рішення. Отже, для визначення повторності правопорушення відповідно до частини другої пункту 120.1 статті 120 Кодексу відлік 365 днів (для високосного року - 366 днів) починається з дати винесення органом державної податкової служби податкового повідомлення-рішення.

У ході судового розгляду справи відповідачем не доведено, що вчиненню позивачем порушень, зафіксованих в акті перевірки №16/151/34628999 від 13.03.13 (неподання декларацій з податку на прибуток підприємства за І квартал, півріччя, три квартали 2012 року, строк подання яких наставав 10.05.12, 09.08.12 та 09.11.12), упродовж 365 днів передувало накладення штрафу на підставі пункту 120.1 статті 120 ПК України, про що було б винесено відповідне податкове повідомлення-рішення. А відтак, відповідачем не доведено, що вказані порушення є такими, що вчинені повторно, у розумінні частини 2 пункту 120.1 статті 120 ПК України.

Тому у даних спірних правовідносинах застосуванню підлягає норма частини 1 пункту 120.1 статті 120 ПК України, яка передбачає накладення штрафу в розмірі 170 гривень за кожне неподання податкової декларації.

Враховуючи, що порушення пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, яке позивачем визнано, допущено ним за три податкових періоди (за І квартал, за півріччя та за три квартали 2012 року), тому штраф має бути накладений у розмірі 510 грн. (170 грн. х 3). Відтак, податкове повідомлення-рішення №0000300151 від 26.03.13 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2550 грн. (3060 грн. - 510 грн.) є незаконним.

Відповідно до ч.1, п.1 ч.2 ст.162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що податкове повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ №0000300151 від 26.03.13, яким ПП "Геогарант" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 3060 грн., підлягає скасуванню в частині застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 2550 грн. В решті позовних вимог, а саме щодо скасування спірного податкового повідомлення-рішення в частині визначення грошового зобов'язання у сумі 510 грн., позивачу слід відмовити за безпідставністю.

Згідно з частинами 1, 3 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. Зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне присудити позивачу здійснені ним судові витрати з Державного бюджету України, пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 95,59 грн. (1 грн. + 2550 грн.) х 114, 70 грн.) : 3061 грн.).

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов приватного підприємства "Геогарант" задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби №0000290151 від 25.03.13.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби №0000300151 від 26.03.13 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 2550 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Присудити приватному підприємству "Геогарант" з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 95, 59 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш