ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/3536/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколенка Ф.Ф.,
при секретарі - Шулик Н.І.,
за участю:
представника позивача - Зварищука Е.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства Кременчуцької виробничо - торговельної фірми " Кремтекс " до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
18 червня 2013 року Публічне акціонерне товариство Кременчуцька виробничо - торговельна фірма " Кремтекс " звернулось до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці про скасування рішення № 383 від 28.05.2013 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці неправомірно прийнято рішення № 383 від 28.05.2013, оскільки позивачем у період з січня 2011 року по грудень 2012 року вже було сплачено всі штрафні санкції нараховані рішеннями Пенсійного фонду за несплату та неповну сплату сум єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок за відповідний період.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги позовної заяви.
Відповідач явку свого уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надав письмові заперечення у яких зазначав, що рішення № 383 від 28.05.2013 прийнято правомірно у відповідності до вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI та просив розглядати справу без участі представника .
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, Публічне акціонерне товариство Кременчуцька виробничо - торговельна фірма " Кремтекс " зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області 25.06.1996, ідентифікаційний код 00309699, є платником єдиного внеску та перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці.
У період з 07.05.2013 по 17.05.2013 уповноваженою особою Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці на підставі направлення на перевірку від 07.05.2013 № 7051/03-21 (а.с.52) та відповідно до плану проведення перевірок платників єдиного внеску (а.с.50-51) проведено планову перевірку Публічного акціонерного товариства Кременчуцької виробничо - торговельної фірми " Кремтекс " щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою за якими покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2012.
За результатами перевірки складено акт №169 від 17.05.2013 (далі - акт перевірки), у якому зафіксовано порушення позивачем вимог частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо сплати сум єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати на суми якої нараховується єдиний внесок, а саме: виявлено порушення платником пропорційної сплати єдиного внеску при отриманні коштів на виплату заробітної плати, недоотримано авансових платежів на суму 524 270,13 грн (а.с.53-54).
28.05.2013 на підставі акту перевірки Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці прийнято рішення № 383 від 28.05.2013 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), яким позивачу нараховано штрафні санкції у розмірі 52 427,01 грн (а.с.7). Дане рішення позивачем в адміністративному порядку не оскаржувалось.
Позивач не погодився із вищезазначеним рішенням та оскаржив його до адміністративного суду.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI ( надалі Закон № 2464-VI) платниками єдиного внеску є: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пункту 1 частини 2 статті 6 зазначеного Закону передбачено обов'язок платника єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
З огляду на вище викладене вбачається, що Законом № 2464-VI на платників єдиного внеску покладено обов'язок своєчасно сплачувати єдиний внесок за календарний місяць, а також єдиний внесок при виплаті авансових платежів. У зв'язку з цим, положеннями даного Закону також передбачено накладення штрафних санкцій за кожне порушення окремо.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;
Пунктом 6 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI передбачено, що за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
Відповідно до частини 14 цієї ж статті про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Статтею 13 Закону № 2464-VI передбачено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право:
1) отримувати безоплатно від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, а також інші відомості, необхідні для виконання Пенсійним фондом функцій, передбачених цим Законом;
2) проводити не частіше ніж один раз на календарний рік планову, а у випадках, передбачених законом, - позапланову перевірку на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.
Планові та позапланові перевірки проводяться у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України за погодженням із сторонами соціального діалогу.
Планові та позапланові перевірки проводяться органами Пенсійного фонду за місцезнаходженням платника єдиного внеску, а в разі відсутності у платника єдиного внеску приміщення така перевірка може бути проведена в приміщенні органу Пенсійного фонду.
Порядок взаємодії податкових органів і органів Пенсійного фонду під час організації та проведення планових перевірок встановлюється Пенсійним фондом спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики;
3) вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб - підприємців усунення виявлених порушень законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску;
4) вилучати в установленому законодавством порядку у підприємств, установ і організацій, фізичних осіб - підприємців копії документів, що підтверджують заниження розміру заробітної плати (доходу) та інших виплат, на які нараховується єдиний внесок;
5) звертатися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство платника єдиного внеску;
6) застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом;
7) стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску;
8) порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску;
9) у разі виявлення фактів порушення порядку нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску звертатися в установленому законом порядку до відповідних правоохоронних органів;
10) здійснювати інші функції, передбачені законодавством.
Абзацем шостим пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VI передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Надаючи правову оцінку спірному рішенню УПФУ в м. Кременчуці, суд встановив наступне.
Протягом 2011-2012 року позивачем в повному обсязі були сплачені штрафні санкції та пеня за несплату, несвоєчасну сплату єдиного внеску, нараховані органом пенсійного фонду України відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за порушення абзацу 1 частини 8 статті 9 Закону № 2464-VI, про що була видана довідка від 10.12.2012 за № 19459/03-21 (а.с.9).
Згідно акту перевірки підставою для прийнятого рішення № 383 від 28.05.2013 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) відповідно пункту 6 частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким позивачу нараховано штрафні санкції у розмірі 52 427,01 грн, стали наступні порушення щодо:
- несплати та неповної сплати сум єдиного внеску (авансових платежів) відповідно до класу ризику, одночасно з виплатою сум заробітної плати за період з січня 2011 року по грудень 2012 року в загальній сумі 472617,36 грн;
- несплати єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок, працюючим інвалідам в лютому, березні, травні. серпні 2011 року та в квітні - грудні 2012 року в загальній сумі 2237,86 грн;
- несплати сум єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум винагород за виконані роботи (надані послуги) за цивільно-правовими договорами в червні
2012 року в сумі 208,20 грн;
- несплати та неповної сплати сум єдиного внеску (авансових платежів), одночасно з виплатою сум допомоги по тимчасовій непрацездатності в лютому, травні - жовтні, грудні 2011 року та в січні - листопаді 2012 року в загальній сумі 49206,71 грн.
Дані висновки також підтверджуються даними довідки про сплату сум єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок ПАТ КВТФ "Кремтекс" за період з 01.01.2011 по 31.12.2012 (а.с. 55-57).
З цієї довідки вбачається, що Управлінням пенсійного фонду України в м. Кременчуці за період з 01.01.2011 по 31.12.2012 недоотримано від ПАТ КВТФ "Кремтекс" авансових платежів в розмірі 524 270,13 грн, чим порушено вимоги частини 8 статті 9 Закону № 2464-VI.
До того ж, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці під час проведення перевірки щодо своєчасності перерахування або зарахування банками на рахунки органів Пенсійного фонду сум єдиного внеску, фінансових санкцій порушень не встановлено.
З огляду на вище викладене та з урахуванням вимог пункту 6 частини 11 статі 25 Закону № 2464-VI підприємство позивача за дане порушення законодавства повинно сплатити штраф в розмірі 10% несвоєчасно сплачених сум авансових платежів, що дорівнює 52 427,01 грн (524 270,13 грн :100% х 10%).
Згідно частини третьої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи наведені вище норми законодавства та обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач довів правомірність прийнятого ним рішення № 383 від 28.05.2013, оскільки позивачем дійсно порушено приписи Закону № 2464-VI, які регулюють порядок сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування. Отже, відповідач прийняв спірне рішення на підставі та у відповідності із законом, а тому це рішення скасуванню не підлягає.
З огляду на приписи статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства Кременчуцька виробничо - торговельна фірма " Кремтекс " до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці про скасування рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 22 липня 2013 року.
Суддя Ф.Ф. Соколенко