ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2013 року справа № 823/2305/13-а
12 год. 49 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабич А.М.,
при секретарі - Педані О.В.,
за участю сторін:
представника позивача - не прибув,
відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області (далі-позивач) звернулось у Черкаський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом, в якому просило стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011-2012 роки та перший квартал 2013 року в сумі 6916 грн. 84 коп. на користь позивача.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» невчасно та не в повному обсязі сплачував єдиний внесок, внаслідок чого утворилась заборгованість зі сплати єдиного внеску за 2011-2012 роки та перший квартал 2013 року в сумі 6746 грн. 84 коп., а також за відповідачем рахується заборгованість зі сплати штрафу в сумі 170 грн. за неподання або несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до Пенсійного фонду України в Жашківському районі.
Позивач просив розгляд справи проводити без участі представника за наявними у справі матеріалами.
Відповідач в судове засідання не прибув з невідомих причин, заперечень на позов не надав, хоча повідомлений про час та місце судового розгляду справи в установленому законом порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності з 20.04.2000.
Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010 року, що набрав чинності з 01.01.2011 (далі ЗУ № 2464-VI).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 ЗУ № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно зі статтею 4 ЗУ № 2464-VI є, зокрема:
1) роботодавці:
- підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;
- фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) тощо;
2) фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності;
3) особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями. Страхувальниками, в свою чергу, вважаються роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону № 2464 зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Єдиний внесок відповідно до ст. 7 ЗУ № 2464-VI нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно з п. 3 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 цього Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 ЗУ № 2464-VI сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом є недоїмкою.
Відповідно до п. 4 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд звернув увагу, що позивач прийняв рішення від 06.03.2013 №149 про застосування штрафних санкцій за неподання або несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченою Законом № 2464-VI, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 170 грн.
Вказане рішення отримане відповідачем особисто 14.03.2013, що підтверджується даними копії корінця рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, яка знаходиться в матеріалах справи (а.с.7).
У встановленому законом порядку відповідач це рішення не оскаржив. Таким чином вказана сума боргу є узгодженою.
З матеріалів справи вбачається, що позивач не в повному обсязі сплачував єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011-2012 роки та 1 квартал 2013 року, чим порушив вимоги норм ЗУ № 2464-VI.
Суд встановив, що позивач сформував вимогу від 20.05.2013 №Ф-459-У на загальну суму 6916 грн. 84 коп., до якої включена недоїмка із загальнообов'язкового державного соціального страхування за 2011-2012 роки в сумі 5552 грн. 81 коп., 1 квартал 2013 року в сумі 1194 грн. 03 коп. та штраф в розмірі 170 грн. 00 коп. Відповідно до ст.25 ЗУ № 2464-VI позивач направив вимогу фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою, вказаною в ЄДРПОУ, а саме: 19250, АДРЕСА_1. Вказана вимога отримана відповідачем особисто 08.06.2013, що підтверджується даними копії корінця рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, яка знаходиться в матеріалах справи (а.с.5).
У встановленому законом порядку відповідач вимогу не оскаржив. Таким чином вказана сума боргу є узгодженою.
Враховуючи, що згідно з даними картки особового рахунку узгоджену суму боргу із загальнообов'язкового державного соціального страхування за 2011-2012 роки та 1 квартал 2013 року у розмірі 6746 грн. 84 коп., а також штраф в сумі 170 грн. відповідач у встановлені законодавством строки та до часу вирішення спору в суді не сплатив, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надавав, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись ст. ст. 9, 69 - 71, 94, 97, 158 - 159, 160 - 165, 254 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (19250, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області (19200, Черкаська обл., Жашківський район, м. Жашків вул.Щорса, буд. 5; код ЄДРПОУ 21366633) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011-2012 роки, 1 квартал 2013 року та штраф відповідно до вимоги від 20.05.2013 №Ф-459-У в сумі 6916 грн. 84 коп. (шість тисяч дев'ятсот шістнадцять гривень 84 копійки).
3.Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту проголошення постанови в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
4.Копію постанови направити сторонам.
Суддя А.М. Бабич