Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
03.02.09Справа №2а-2750/08/6 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Латиніна Ю.А., при секретарі Усковій О.І.,
за участю позивача Власенка Ю.П., представника відповідача Калюшик Л.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
,
за позовом Кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд"
до Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АРК
про скасування рішення
Суть спору: Кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного обєднання «Райагробуд» (далі КДМБМО «Райагробуд») звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про скасування рішення №90 від 14.07.08 про застосування фінансових санкції та нарахованої пені, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач з 01.01.04 не має права застосовувати штрафні санкції та нараховувати пеню у звязку з набранням чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», так як на страхові внески не розповсюджується податкове законодавство. Просить скасувати зазначене рішення.
Представник позивача під час судового засідання наполягав на задоволені позовних вимог.
Відповідач заперечував проти позову, надав письмові заперечення, у яких послався на необґрунтованість вимог позивача, так як заборгованість з сплати збору на загальнообовязкове пенсійне страхування, яка виникла та не погашена до 01.01.04 погашається на підставах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», порядок застосування фінансових санкції та пені за порушення строків сплати збору, які сталися у 2003 році, передбачений у порядку визначеному Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». На підставі чого задоволенні позову просить відмовити. Надіслав також клопотання про можливість розгляду справи у відсутності представника, у звязку з чим суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача, на підставі наявних доказів відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач зареєстрований як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Ніжньогірському районі АР Крим.
Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03р. №1058-IV (далі Закон №1058).
Згідно ст. 1 Закону страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, яке діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно цього Закону.
Ст. 3 Закону визначає, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до п. 2 ст. 5 Закону виключно цим Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, а також стягнення заборгованості за цими внесками.
Страхувальник зобовязаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 днів із дня закінчення цього періоду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі оплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом (п. 6 ст. 20 Закону).
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій (п. 2 ст. 106 Закону).
За неперерахування відповідачем страхових внесків, позивачем прийняте рішення №90 від 14.07.08 про застосування фінансових санкцій на суму 2050,31 та нарахування пені на суму 2812,81 грн. за період з 01.05.03 по 31.12.03, у відповідності до п.п.16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000, у звязку з тим, що правовідносини виникли до набрання чинності Закону №1058 та згідно з ст.106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.03 фінансових санкцій у сумі 677,26 та пені 2830,26 грн. за період з 02.01.04 по 31.08.06 (а.с.3).
Як слідує з приписів ст.15.1.1 Закону №2181 податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення позивача №90 прийнято 14.07.08, але порушення Закону №2181 здійснювалось в період з 01.05.03 по 01.01.04, а Закону №1058 з 02.01.04 по 31.08.06, тобто вказане рішення прийнято після спливу 1095 днів (ст.15.1.1 Закону №2181), а також після спливу 1 річного строку (ст.250 ГК України) передбаченого для застосування фінансових санкцій. У звязку з чим, позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
У звязку з тим, що вказане рішення Управління Пенсійного фонду України в Ніжньогірському районі АР Крим є прийнятим у супереч діючому законодавству, є таким що порушує права позивача, суд вважає за можливе, керуючись положеннями ст.11 ч.2 КАС України, вийти за межи позовних вимог, так як це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін, про захист яких вона просить та визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Ніжньогірському районі АР Крим №90 від 14.07.08 протиправним.
Що стосується вимог про скасування рішення у частині застосування пені, яка була нарахована у розмірі 1% від сум своєчасно не сплачених страхових внесків за період з 02.01.04 по 31.08.06 на суму 2830,26 грн., розрахованої на підставі п.9 ст.106 Закону №1058, суд вважає рішення у цій частині, таким що здійснене у відповідності до норм чинного законодавства, а тому у задоволені позову в цій частині необхідно відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Відповідно до частини 3 статті 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволений частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Приймаючи до уваги, що суд задовольнив позовні вимоги частково, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача судовий збір частково в розмірі 2,60 грн.
Постанова оформлена та підписана 06.02.2009 року.
Керуючись ст. ст. 94,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Ніжньогірському районі АР Крим №90 від 14.07.08 у частині застосування до Кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного обєднання «Райагробуд» фінансових санкцій на суму 2727,57 грн. за період з 01.05.03 по 31.03.06 та нарахованої пені 2812,81 грн. за період 01.05.03 по 31.12.03.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного обєднання «Райагробуд» (ЄДРПОУ 04541738) 2,60 грн. судового збору.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Латинін Ю.А.