ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 липня 2013 р. Справа № 903/676/13
Господарський суд Волинської області у складі судді Кравчука Віктора Оксентійовича, розглянувши позов Заступника Волинського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області, м.Луцьк
до Військової частини А2331, м.Володимир-Волинський Волинської обл.
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Володимир-Волинської міської ради Волинської області, м.Володимир-Волинський Волинської обл.
про відшкодування 24 187, 5 грн. збитків, заподіяних внаслідок незаконної порубки дерев
За участю представників:
від Прокуратури Західного регіону України - Пушкарчук С.В. (прокурор, службове посвідчення № 017411 від 04.06.2013 р.);
від позивача - Матвійчук Т.М. (завідуючий юридичним сектором, довіреність від 17.07.2013 р. № 15 у матеріалах справи),
Голіч В.М. (представник, довіреність від 15.07.2013 р. № 14 у матеріалах справи),
Мандрик Ю.В. (представник, довіреність від 15.07.2013 р. № 13 у матеріалах справи);
від відповідача - Багдасаров Є.Л. (помічник командира Військової частини А2331 з правової роботи, довіреність від 25.02.2013 р. № 302/4 у матеріалах справи),
Мельничук О.Д. (начальник служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту-начальник служби екологічної безпеки, довіреність від 16.07.2013 р. № 1106 у матеріалах справи);
від третьої особи - Смикалюк О.П. (головний спеціаліст управління житлово-комунального господарства та будівництва виконкому міськради, довіреність від 16.07.2013 р. № 1-50/691 у матеріалах справи)
Прокурору, представникам сторін і третьої особи роз"яснено їх права й обов"язки, передбачені ст.ст.22, 27, 29 ГПК України. Заяв про відвід судді не поступало.
За відсутності клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу як від прокурора, так і жодної зі сторін, третьої особи в судовому засіданні не забезпечується повне фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
В судовому засіданні присутні:
кореспонденти Дочірнього підприємства «Телерадіокомпанія «Аверс»» Бліннікова, Прокопчук;
журналіст інтернет-видання «Під прицілом» Ровенчук Олена.
04.07.2013 р. Заступник Волинського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області звернувся з позовом до Господарського суду Волинської області про відшкодування Військовою частиною А2331 24 187, 5 грн. збитків, заподіяних внаслідок незаконної порубки дерев.
Підставою позовних вимог прокурором визначено відсутність спеціального дозволу (ордера), виданого виконавчим органом міської ради, на видалення зелених насаджень: 6 сироростучих дерев породи липа та 1 сухостійне дерево породи яблуня, в результаті вказаних неправомірних дій завдано шкоду довкіллю на суму 24 187, 5 грн.
Ні прокурор, ні позивач вимог ухвали суду від 08.07.2013 р. не виконав, поважності причин такого невиконання не повідомив.
У судовому засіданні 17.07.2013 р. позивач усно підтримав позов прокурора повністю.
Відповідач подав письмові пояснення по суті спору, виклавши їх у відзиві на позовну заяву; в судовому засіданні просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Третьою особою представлено письмове пояснення по суті позовних вимог.
Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, зокрема, акта перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 17.04.2013 р., на території військового містечка № 5 по вул.Лотоцького, 2 у м.Володимир-Волинський, яка перебуває під охороною та користуванні Військової частини А2331, посадовими особами частини зрізано без спеціального дозволу - ордера 7 дерев: 6 сироростучих дерев породи липа та 1 сухостійне дерево породи яблуня (а.с.5-6).
Розглянувши позовну заяву, вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін і третьої особи, Господарський суд Волинської області вважає, що позов підлягає повному задоволенню.
При цьому суд виходив з наступного.
Відповідно до п.2 Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних Сил, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 р. N 1282, з наступними змінами та доповненнями військове містечко - майновий комплекс будівель, споруд, іншого нерухомого військового майна разом із житловим фондом, об'єктами соціальної та інженерної інфраструктури, які використовуються для його обслуговування, розміщений на відокремленій земельній ділянці, яка належить до категорії земель оборони.
Згідно з ч.3 ст.28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 р. № 2807-IV з наступними змінами та доповненнями видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р. № 1045, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок від 01.08.2006 р.) видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється, зокрема, за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7 - 10 цього Порядку).
Так, зокрема, згідно з пунктами 7-8 Порядку від 01.08.2006 р. видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об'єкті благоустрою здійснює балансоутримувач на підставі акта, що складається відповідно до пункту 4 цього Порядку.
У процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян чи майну громадян та/або юридичних осіб, видалення зелених насаджень здійснюється негайно з подальшим оформленням акта відповідно до пункту 4 цього Порядку.
Виходячи з понятійного апарату Порядку від 01.08.2006 р., відсутності в ньому відокремлення у вид «сироростучі дерева», останні належать до категорії зелених насаджень на відміну від сухостійного дерева.
Як зазначалося вище та не заперечено самим відповідачем як у судовому засіданні 17.07.2013 р., так і у відповіді на претензію від 27.05.2013 р. вих.№ 822 (а.с.11-12) мало місце видалення вищевказаних 7 дерев.
Господарсько-правова відповідальність як і будь-яка інша юридична відповідальність є наслідком вчинення винною особою правопорушення. Така відповідальність настає за наявності таких умов: протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи; шкідливого результату такої поведінки (шкоди, збитків); причинного зв"язку між протиправною поведінкою та шкодою; вини особи, яка заподіяла шкоду.
Як вбачається з розрахунку позовних вимог (а.с.7), сума збитків у розмірі 24 187, 5 грн., заподіяних зеленим насадженням по вул.Лотоцького, 2 у м.Володимир-Волинський, визначена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів" від 08.04.1999 р. № 559 з наступними змінами та доповненнями.
Як в акті, так і даному розрахунку наведено види порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища, які полягають у рубці без ордера на видалення зелених насаджень.
Частиною 2 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. № 1264-XII з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон № 1264-ХП) наведено перелік порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища, відповідальність за яких несуть винні особи.
Відповідно до ч.3 ст.68 Закону № 1264-XII законодавством України може бути встановлено відповідальність і за інші порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідачем не доведено, які саме він вчиняв дії по недопущенню таких порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок незаконної порубки дерев. Після проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства 18.03.2013 р. Військовою частиною А2331 складено акт № 14 оприбуткування дров.
Таким чином, суд вважає, що позов є обгрунтованим і таким, що підлягає до задоволення.
Статтею 42 Закону № 1264-XII встановлено, що в Україні фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється, зокрема, за рахунок Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.1 Бюджетного кодексу України" місцеві бюджети - бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування.
Згідно з п.28 ст.4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.2011 р. № 4282-VI (далі - Закон № 4282-УІ) одним з джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Відповідно до п.1 ст.11 Закону № 4282-УІ одним із джерел формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2012 році є надходження до спеціального фонду місцевих бюджетів, що визначені частиною другою статті 69 Бюджетного кодексу України, тобто 70 відсотків збору за забруднення навколишнього природного середовища (крім такого збору, що справляється за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками), в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Виходячи з положень ст.47 Закону № 1264-XII, п.28 ст.4 і п.1 ст.11 Закону № 4282-VI, як Державний бюджет України, так і місцеві бюджети за місцем заподіяння екологічної шкоди утворюються, зокрема, за рахунок частин грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності.
Згідно з п.2.2 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013 р. N 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.02.2013 р. за N 291/22823 (далі - Порядок від 29.01.2013 р.), у процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (далі - органи Казначейства), зокрема, здійснюють розподіл платежів між загальним та спеціальним фондами державного бюджету, між державним і місцевими бюджетами відповідно до нормативів відрахувань, визначених бюджетним законодавством, та перераховують розподілені кошти за належністю.
Пунктом 2.10 Порядку від 29.01.2013 р. передбачено, що органи Казначейства при обслуговуванні доходів та інших надходжень державного бюджету здійснюють, зокрема, операції за платежами, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між загальним та спеціальним фондами державного бюджету, між державним та місцевими бюджетами. Платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України є доходами загального фонду державного бюджету, зараховуються на відповідні рахунки, відкриті в Казначействі України та Головних управліннях Казначейства на ім'я органу Казначейства, в розрізі територій та кодів бюджетної класифікації (п.3.1 Порядку від 29.01.2013 р.). Платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України є джерелами формування спеціального фонду державного бюджету в частині надходжень, крім власних надходжень бюджетних установ, зараховуються на відповідні рахунки, відкриті в Казначействі України та Головних управліннях Казначейства відповідно до законодавства на ім'я органу Казначейства в розрізі територій та кодів бюджетної класифікації (п.4.1 Порядку від 29.01.2013 р.).
Кошти державних цільових фондів обслуговуються органами Державної казначейської служби України (ч.1 ст.15 Закону № 4282-VI).
До компетенції суду не входить питання розподілу коштів між державним і місцевим бюджетами. Суд встановлює наявність або відсутність правових підстав для відшкодування шкоди повністю чи частково.
Відповідно до ч.4 ст.49 ГПК України в редакції Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI, який набрав чинності 01.11.2011 р. (далі - Закон № 3674-УІ), стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує збір за рахунок другої сторони і в тому разі, коли друга сторона звільнена від сплати судового збору.
Приймаючи рішення зі справи, провадження у якій порушено за заявою прокурора а також у випадках, коли позивач звільнений від сплати судового збору, господарський суд повинен виходити з такого.
Якщо позов залишено без задоволення, судовий збір не стягується. У разі задоволення позову повністю або частково судовий збір стягується до державного бюджету України з відповідача, якщо він не звільнений від його сплати (п.п.4.5-4.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 р. «Про деякі питання практики застосування розділу УІ Господарського процесуального кодексу України»).
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, Господарський суд Волинської області
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити повністю.
Стягнути з Військової частини А2331 (44700, Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул.Ковельська, 265; ідентифікаційний код 07887288) на користь Державної екологічної інспекції у Волинській області (43025, м.Луцьк, вул.Степана Бандери, 20; ідентифікаційний код 38009738) 24 187, 5 грн. збитків, заподіяних внаслідок незаконної порубки дерев.
Стягнути з Військової частини А2331 (44700, Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул.Ковельська, 265; ідентифікаційний код 07887288) на користь Державного бюджету України (отримувач - Управління державної казначейської служби України у м.Луцьку Волинської області; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38009628, банк отримувача - Головне управління державної казначейської служби України у Волинській області, код банку отримувача (МФО) - 803014, розрахунковий рахунок № 31219206783002, найменування суду - Господарський суд Волинської області) 1 720, 5 грн. судового збору.
Повний текст рішення складено
19.07.13
Суддя В. О. Кравчук