Головуючий у 1 інстанції - Істягіна Н.М.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2013 року справа №522/819/12 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії
головуючого судді Сухарьок М.Г., суддів Білак С.В., Гаврищук Т.Г.,
секретар судового засідання Костроміна Г.С.,
за участю : позивача ОСОБА_2, від відповідачів Ціоненко О.В., Воронкова Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Калінінського районного суду м. Донецька від 13 травня 2013 року у справі № 522/819/12 за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, який згодом було уточнено до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області в якому просив про відновлення пропущеного строку для звернення до суду щодо захисту порушених прав, свобод та інтересів з 18.08.1997 року по 01.03.2011 року, зобов'язання відповідачів встановити розмір пенсії не менше 3573,00 грн., стягнути з відповідачів невиплачену різницю пенсії в розмірі 149972,00 грн., зобов'язання відповідачів зробити індексацію, як виплачених сум, так і невиплачених, через їх помилку в нарахуванні і стягнути ці суми на користь позивача, зобов'язання відповідачів визначити офіційно всі надбавки і їх найменування та розмір грошових сум, що підлягають до пенсійного перерахунку і визначити їх як ті, що підлягають оплаті - довічно, стягнення з відповідачів за заподіяну моральну шкоду грошову суму в розмірі 140000,00 грн.
Ухвалою Калінінського районного суду м. Донецька від 11.07.2011 року адміністративний позов було залишено без розгляду в частині відновлення пропущеного строку для звернення до суду за період з 18.08.1997р. по 04.10.2010року, про визнання незаконними дій щодо призначення пенсії, про зобов'язання вчинити певні дії за період з 18.08.1997р. по 04.10.2010року.
Ухвалою Калінінського районного суду м. Донецька від 14.01.2013 року суд замінив неналежного відповідача у справі - Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Донецькій області на Головне управління МВС України в Донецькій області, оскільки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Донецькій області не є юридичною особою.
Ухвалою Калінінського районного суду м. Донецька від 22.03.2012 року до справи у якості третьої особи залучено Головне управління державної казначейської служби.
Постановою Калінінського районного суду м. Донецька від 13 травня 2013 р. у задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з ухваленим судовим рішенням, позивач звернувся до Донецького апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позов у повному обсязі.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права приходить до наступного.
Позивач, ОСОБА_2, 15.08.1997р. був звільнений з органів внутрішніх справ з посади старшого слідчого відділу з розслідування дорожньо-транспортних пригод Донецького Міського Управління УМВС України в Донецькій області відповідно до п. «б» ст. 64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС через хворобу в запас. Вислуга років позивача на момент звільнення складала: 20 років 06 місяців 13 днів.
Згідно п. 62 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 р. № 114, звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби провадиться:
а) у запас Збройних Сил СРСР (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку, встановленого Законом СРСР "Про загальну військову повинність" для перебування в запасі осіб, які мають військові звання і за станом здоров'я придатні до військової служби;
б) у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку, встановленого Законом СРСР "Про загальну військову повинність" для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби (із зняттям з військового обліку).
Відповідно до висновку № 96/22400 від 23.10.1997 р. позивачу було призначено пенсію на підставі пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (т.2 а.с.11).
Пунктом «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Аналізуючи наведене, колегія констатує, що пенсія за вислугу років у розмірі 55 відсотків від сум грошового забезпечення призначається лише особам звільненим у відставку, а оскільки, позивача звільнено у запас, а не у відставку, то і пенсію за вислугу років у розмірі 50 відсотків від сум грошового забезпечення, призначено правомірно.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 15.06.2004 р. № 1769 «Про внесення змін до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», який набрав чинності з 01.01.2005 р., встановлено, що особи, яким раніше призначено пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», мають право на перерахунок пенсій з урахуванням положень цього Закону та виплату 50 відсотків перерахованої пенсії з 1 січня 2005 року, а з 1 січня 2006 року - 100 відсотків перерахованої пенсії. У разі якщо внаслідок перерахунку за нормами цього Закону розмір пенсії або виплачуваної в період з 1 січня 2005 року до 1 січня 2006 року її частини зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, після внесених змін до законодавства, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2006 р. складався з: посадового окладу за останньою штатною посадою - 115 грн. 00 коп.; окладу за спеціальним званням - 125 грн. 00 коп.; надбавки за вислугу років (35%) - 84 грн. 40 коп.; 100 % надбавки - 324 грн. 00 коп.; надбавки за особливі умови служби (50%) - 120 грн. 00коп.; надбавки за службу на посадах слідчих (20%) - 48 грн. 00 коп.; доплати від припустимої суми пенсії (25%) - 231 грн. 14 коп.; надбавки за безперервну службу (70%) - 733 грн. 00 коп.; премії (33,3%) - 592 грн. 79 коп.
Отже, розмір пенсії ОСОБА_5 з 01.01.2006 р. складав 1186 грн. 47 коп.
Частиною 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
У пункті 2 Указу Президента України від 18.12.2007 №1234/2007 «Про внесення зміни до Указу Президента України від 14 квітня 1999 року № 379 та визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України» зазначено Укази Президента України, які втратили чинність. У зазначеному переліку вказано Укази Президента України, на які, як на підставу своїх позовних вимог, посилається позивач.
З 01.01.2008 року - часу набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» №1294 від 07.11.2007 року, надбавка за безперервну службу 90%, 50% пенсійна надбавка, 100% надбавка та премія 33,3% скасовані.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З аналізу наведених норм вбачається, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний при здійсненні певних дій чи прийнятті рішень користуватись чинним законодавством. Вищезазначені нормативні документи не скасовані, отже є чинними, а тому при обчисленні пенсії позивача правомірно не враховані вищевказані надбавки.
Відповідно до ст.64 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби і інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262 пенсії призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей підвищуються відповідно до Закону України «Про порядок проведення індексації грошових доходів населення».
Частиною 2 п. 2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 та розробленого на виконання Закону України від 06.02.2003р. № 491 «Про індексацію грошових доходів населення», встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, і доплат, підвищені до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у п. 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Пункт 3 вищевказаної постанови передбачає, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму \пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
Відповідно до п. 4 вищевказаної Постанови передбачено, що у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії /з урахуванням надбавок, доплат, підвищені до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат/, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання \з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим\, щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
В межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили
працездатність, індексуються пенсії. Сума індексації визначається, як результат множення
грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін,
поділений на 100 відсотків.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Пунктом 1-1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» передбачає, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до п.5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003р. № 1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У зв`язку з тим, що позивачу проводилось підвищення до пенсії в вигляді надбавки на непрацездатного члена сім`ї, розмір пенсії ОСОБА_5 змінювався щомісяця, тому права на проведення індексації у позивача не виникало, оскільки постійно змінювався базовий місяць.
Відшкодування шкоди в адміністративному судочинстві нерозривно пов'язано, зокрема, з протиправністю дій чи рішень суб'єкта владних повноважень. Оскільки порушень прав позивача з боку відповідачів колегія суддів не вбачає, тому судом першої інстанції обґрунтовано відмовлено в задоволені позовних вимог в цій частині.
Судова колегія дослідивши обставини справи і зробивши аналіз взаємовідносин вважає, що судом першої інстанції при ухваленні постанови від 13 травня 2013 року дотримані вимоги норм матеріального та процесуального права, а висновки суду відповідають обставинам у справі, а тому судове рішення першої інстанції не може бути скасоване з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Керуючись статтями 2, 11, 21, 70, 71, 159, 160, 184, 195, 196, 198 - 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Калінінського районного суду м. Донецька від 13 травня 2013 р. у справі № 522/819/12 за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанову Калінінського районного суду м. Донецька від 13 травня 2013 р. у справі № 522/819/12 - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені в нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 17 липня 2013 року. Ухвала у повному обсязі складена 22 липня 2013 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Сухарьок М.Г.
Судді: Білак С.В.
Гаврищук Т.Г.