Постанова № 32504457, 16.07.2013, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
16.07.2013
Номер справи
263/6890/13-а
Номер документу
32504457
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

263/6890/13-а

2-а/263/285/2013

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2013 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі судді Шатілової Л.Г., при секретарі Трифоновій О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

04.07.2013 року позивачка звернулась до суду із вказаним адміністративним позовом до відповідача, згідно із яким просить визнати дії УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі, що встановлюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з 01.01.2012 року і до досягнення дитиною трирічного віку, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_2 року. В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що вона є матір'ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться у відпустці по догляду за дитиною віком до трьох років та, відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до вимог законодавства, розмір такої допомоги повинен відповідати розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідачем призначено їй допомогу у розмірі 130 гривень на місяць, що значно менше розміру допомоги, встановленого законом, на звернення з проханням здійснити перерахунок встановленої допомоги отримала відмову, у зв'язку з чим була змушена звернутися до суду з даним позовом, для захисту своїх прав та законних інтересів.

Ухвалою суду від 05.07.2013 року було відкрито провадження з даної адміністративної справи за період з 04.01.2013 року, в іншій частині адміністративний позов залишено без розгляду.

Позивачка у судове засідання не з'явилася, в адміністративному позові просила, крім іншого, розглянути справу за її відсутністю, на підставі наданих доказів.

Представник відповідача УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради у судове засідання не з'явилася, суду надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, а також надала письмові заперечення проти позову, де зазначено, що позивачка пропустила шестимісячний строк звернення до суду, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог. Крім того, позивачка звернулася до управління за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як застрахована у системі загальнообов'язкової державного соціального страхування, у 2010 році. На підставі наданих документів, позивачці була призначена допомога з 25.08.2010 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 року у розмірі 130 гривень, так як у відповідності до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, рівному різниці між: з 01.01.2010 - 100%, з 01.01.2011 - 100%, з 01.01.2012 - 100% та з 01.01.2013 - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним прибутком сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. У задоволенні позовних вимог просила відмовити у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено свідоцтвом про народження (а.с.11).

У квітні 2013 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок та виплату недоотриманих коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років за період з 01.01.2012 року по день звернення.

23.04.2013 року на звернення позивачки, відповідачем була надана відповідь №01/08, якою було відмовлено в проведені перерахунку та виплаті допомоги.

Згідно ст. 13 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», було внесено зміни до Закону №2240-III та виключено статті 40-44. Проте, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, стаття 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням» на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму.

До ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" також вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.

Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р.» Розділ I цього Закону набирає чинності з 01.01.2008р. і діє по 31.12.2008р. Отже, з 1.01.2009р. ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Проте, Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що у 2009р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічним чином врегулювано спірні правовідносини у 2010р. ст.45 Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».

Оскільки ані Законами України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» і «Про Державний бюджет України на 2013 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2012-2013рр. іншій, ніж у Законах «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 1.01.2011р. регулюються Законами «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може.

Крім того, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

Отже, з 1.06.2013р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років визначений Законом України "Про державний бюджет України на 2013 рік" і становить з 01 січня 2013 року - 971 гривня.

Частиною 6 статті 9 КАС України передбачено, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору.

Відповідно до статті 26 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27.02.1991 р., держави-учасниці визнають за кожною дитиною право користуватися благами соціального забезпечення, включаючи соціальне страхування, і вживають необхідних заходів щодо досягнення повного здійснення цього права згідно з їх національним законодавством.

Стаття 27 Конвенції передбачає, що держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.

Відповідно до статті 1, 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для:встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів України; визначення права на призначення соціальної допомоги; визначення державних соціальних гарантій і стандартів обслуговування та забезпечення в галузях охорони здоров'я, освіти, соціального обслуговування та інших.

З вищенаведених норм законів, суд вважає встановленим факт існування протиправної бездіяльності відповідача щодо не вчинення дій по перерахунку та виплаті позивачці соціальної допомоги в належному розмірі в період з 04.01.2013 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

У зв'язку з тим, що суд встановив факт існування протиправної бездіяльності відповідача щодо не вчинення дій по перерахунку та виплаті позивачці соціальної допомоги в належному розмірі у період з 04.01.2013 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 року, то право позивачки має бути захищене способом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату їй недоплаченої суми соціальної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 04.01.2013 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Керуючись ст. ст. 26, 27 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27.02.1991 р., ст.ст. 2, 9, 11, 14, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України «Про прожитковий мінімум», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі, що встановлюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з 04.01.2013 року і до досягнення дитиною трирічного віку, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі, що встановлюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з 04.01.2013 року і до досягнення дитиною трирічного віку, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 34 гривні 41 копійок.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів від дня отримання її копії.

Суддя Л.Г. Шатілова