УКРАЇНА
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 819/1576/13-a
"17" липня 2013 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Хрущ В. Л.,
за участю:
секретаря судового засідання Найко Н.І.,
прокурора - Процик Е.Р.,
представника позивача - Трембача Р. О.,
за відсутності відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі справу за адміністративним позовом Прокурора Зборівського району Тернопільської області в інтересах держави, в особі: Управління Пенсійного фонду України в Зборівському районі Тернопільської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Зборівського району Тернопільської області в інтересах держави, в особі: Управління Пенсійного фонду України в Зборівському районі Тернопільської області, звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 1194,03 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем не здійснено в повному обсязі сплати єдиного внеску до Пенсійного фонду України за січень - березень 2013 року, внаслідок чого за нею рахується заборгованість на суму 1194,03 грн., яку прокурор, звернувшись до суду із даним позовом, і просить стягнути з відповідача як фізичної особи - підприємця в судовому порядку.
17.07.2013 року від відповідача - ОСОБА_2 до суду надійшла заява (вх.№7001), в якій відповідач зазначає, що вона визнає позовні вимоги на суму 671,01 грн. та просить розглянути дану справу за її відсутності.
Враховуючи подану відповідачем вищезазначену заяву, - суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, за наявними в ній доказами, - у відповідності до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
У судовому засіданні представником позивача, враховуючи часткову сплату відповідачем заборгованості у сумі 523,02 грн., подано заяву (клопотання) про зменшення позовних вимог та стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 залишку заборгованості перед Управлінням Пенсійного фонду у сумі 671,01 грн.
Прокурор проти зменшення позовних вимог не заперечувала, просила стягнути з відповідача вказану суму заборгованості (671,01 грн.).
Заслухавши в судовому засіданні прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Відповідач, ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер ДРФО - НОМЕР_1), будучи зареєстрованою як фізична особа - підприємець, та перебуваючи у січні-березні 2013 року на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Зборівському районі, - була платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в розумінні статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Проте, як видно з матеріалів справи, всупереч вимогам статей 6, 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", - відповідач не здійснила у належному розмірі сплати єдиного внеску до Управління Пенсійного Фонду України за січень - березень 2013 року, у зв'язку за нею рахувалась несплачена в добровільному порядку заборгованість по єдиному внеску.
Так, сума єдиного внеску (виходячи із розміру єдиного внеску, який встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини 1 статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування (єдиний податок, фіксований податок) за 2013 рік), - яка мала бути сплачена відповідачем за період з січня по березень 2013 року, - становить 1194,03 грн.
У ході розгляду справи відповідачем здійснено часткове погашення існуючої заборгованості - на суму 523,02 грн.
Таким чином, станом на час розгляду справи залишок заборгованості відповідача по єдиному внеску становить 671,01 грн.
Наявність вказаної заборгованості, яку прокурор, звернувшись до суду із даним позовом в інтересах Управління Пенсійного фонду України в Зборівському районі, просить стягнути з відповідача в судовому порядку, - підтверджується наявними у справі доказами.
Крім того, даний розмір заборгованості - визнає і сама відповідач.
Перевіривши матеріали справи, розглянувши доводи, викладені в позові, та надавши їм належну правову оцінку, проаналізувавши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належним чином та підлягають задоволенню, - з огляду на наступне.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності;
Пунктами 1, 4 ч. 2 ст.6 вищевказаного Закону - платника єдиного внеску зобов'язано своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
У відповідності до п. 5 ч. 1 ст.1 вказаного закону - мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у п. 4 ч. 1 ст. 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Як передбачено п. 11 ст. 8 цього Закону - єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 ч.1 ст. 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах 3 та 4 п. 1 ч.1 ст. 4 цього Закону, - календарний рік.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом вважається недоїмкою.
Відповідно до п. 7 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
При цьому, абз. 7 ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено право територіальних органів Пенсійного фонду звертатися до суду про стягнення недоїмки з платників єдиного внеску.
Як вже було зазначено вище, судом встановлено, що відповідач як фізична особа-підприємець, всупереч вимогам ст. 6, 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не здійснила сплати у належному розмірі єдиного внеску до Пенсійного Фонду України.
При цьому, станом на час розгляду даної справи за нею, з урахуванням здійснення часткової сплати заявленої до стягнення суми заборгованості у розмірі 523,02 грн. (у ході перебування справи у провадженні суду), рахується несплачений залишок заборгованості перед Пенсійним фондом в сумі 671,01 грн., який визнається відповідачем.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з частиною 12 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ст. 121 Конституції України, на систему органів прокуратури України покладена функція представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що представництво прокуратурою інтересів держави у суді полягає у здійсненні прокурорами процесуальних та інших дій від імені держави, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, порушення адміністративним судом справ за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до суду в інтересах держави.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази, які мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, в їх сукупності, а також враховуючи те, що покладений на відповідача законом обов'язок щодо сплати страхових внесків - є визначальним для вирішення даного спору, і на час судового розгляду справи вказаний обов'язок відповідачем в добровільному порядку та в повному обсязі - не виконаний, борг зі сплати страхових внесків відповідачем у повному обсязі - не сплачений, суд дійшов висновку, що позовні вимоги - є обґрунтованими, документально підтвердженими, визнані відповідачем та відповідають чинному законодавству, а тому - підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України - судові витрати у цій справі з відповідача - не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Прокурора Зборівського району Тернопільської області в інтересах держави, в особі: Управління Пенсійного фонду України в Зборівському районі, - задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер ДРФО- НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Зборівському районі (вул. Б.Хмельницького, 55, м.Зборів, Тернопільська область) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 671,01 грн. (шістсот сімдесят одна гривня 01 копійка), шляхом перерахування вказаних коштів за наступними реквізитами: р/р 3719010400190, код одержувача - 21156522, одержувач - УДКСУ в Зборівському районі, банк одержувача - ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012).
Постанова набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
/Постанова в повному обсязі складена 19 липня 2013 року/.
Головуючий суддя Хрущ В. Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В. Л.