КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
19 липня 2013 року 810/3764/13-а
Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., перевіривши виконання вимог статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції, Бориспільського управління Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції (далі - відповідач 1), Бориспільського управління Державної казначейської служби України (далі - відповідач 2) про визнання незаконними дій Відділу Державної виконавчої служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції та установи, де розміщено їх рахунок, а саме - Бориспільського управління Державної казначейської служби України в незаконному утриманні та не перерахуванні коштів у розмірі 2320541,00 грн. на рахунок № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 а АТ «Брокбізнесбанк» (МФО 300249, ЄДРПОУ 19357489), зобов'язання Бориспільського управління Державної казначейської служби України, де знаходиться рахунок Відділу Державної виконавчої служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції, перевести грошові коти у розмірі 2320541,00 грн. на рахунок № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 в АТ «Брокбізнесбанк» (МФО 300249, ЄДРПОУ 19357489).
Згідно із пунктом 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у справі суд зважає на наступне:
особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби передбачені статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
З наведеної норми закону вбачається, що справи про оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби розглядаються адміністративним судом, якщо розгляд таких справ законом не віднесено до юрисдикції іншого суду.
Як вбачається із позовної заяви, позивач просить визнати незаконними дії Відділу Державної виконавчої служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції та установи, де розміщено їх рахунок, а саме - Бориспільського управління Державної казначейської служби України в незаконному утриманні та не перерахуванні коштів у розмірі 2320541,00 грн. на рахунок № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 а АТ «Брокбізнесбанк» (МФО 300249, ЄДРПОУ 19357489), зобов'язання Бориспільського управління Державної казначейської служби України, де знаходиться рахунок Відділу Державної виконавчої служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції, перевести грошові коти у розмірі 2320541,00 грн. на рахунок № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 в АТ «Брокбізнесбанк» (МФО 300249, ЄДРПОУ 19357489) в межах виконавчого провадження по примусовому виконанню рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області № 359/1593/13-ц.
Статтею 383 ЦПК України визначено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Відповідно до положень статті 384 ЦПК України скаргу може бути подано до суду безпосередньо або після оскарження рішення, дії або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби до начальника відповідного відділу державної виконавчої служби. Скарга подається до суду, який видав виконавчий документ. Про подання скарги суд повідомляє відповідний відділ державної виконавчої служби не пізніше наступного дня після прийняття її судом.
Частиною 1 статті 385 ЦПК України визначено строк подання скарги -на протязі десяти днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод.
Водночас суд звертає увагу на ту обставину, що станом на час подання адміністративного позову умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, регулюються Законом України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999, № 606-XIV (у новій редакції, згідно Закону України від 04.11.2010 № 2677-VI).
Частиною четвертою статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Дані норми законодавства кореспондуються між собою та встановлюють порядок оскарження дій та рішень державного виконавця шляхом подання позову до суду, який видав виконавчий документ.
З огляду на те, що позовні вимоги стосуються визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії в рамках виконавчого провадження по виконанню рішення суду загальної юрисдикції у справі, що розглядалась Бориспільським міськрайонним судом Київської області та, ураховуючи наведені норми законодавства, суд приходить до висновку, що право на звернення до адміністративного суду із позовною заявою про скасування, оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця, надане частиною першою статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України, не поширюється на позивача, оскільки законом встановлено інший порядок оскарження дій та рішень державного виконавця.
З цього слідує, що позовну заяву позивачем подано з порушенням правил предметної підсудності, що визначені у частині 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Згідно з частиною 6 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ураховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до правил предметної та територіальної підсудності позивач має право звернутися з даною позовною заявою до Бориспільського міськрайонного суду Київської області.
Керуючись статтями 107, пунктом 6 частини 3 статті 108, статтями 160, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції, Бориспільського управління Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - повернути позивачу разом із усіма доданими до неї матеріалами.
Повернути ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) гривні сплачений згідно з квитанцією від 18 липня 2013 року № 10309283 та 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійку сплачений згідно з квитанцією від 18 липня 2013 року № 10309306.
Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Леонтович А.М.