ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" липня 2013 р. Справа № 2a-1575/11/0970
14 год. 47 хв. м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - Гундяка В.Д.,
за участю секретаря судового засідання Боднар В.Я,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Надвірнянському районі до Товариства з обмеженою відповідальністю "Надвірна-Молоко"про стягнення заборгованості в сумі 94 744,63 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Надвірнянському районі (надалі–позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Надвірна-Молоко" (далі–відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 94 744,63 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача по справі, як суб’єкта підприємницької діяльності та платника податків, наявний податковий борг перед бюджетом в сумі 94 744,63 грн., який підлягає до стягнення в судовому порядку, як такий, що добровільно не сплачений у строки, передбачені податковим законодавством.
Ухвалою суду від 08 червня 2011 року провадження у даній справі було зупинено в зв’язку з тим, що відповідачем оскаржувалось в судовому порядку податкове повідомлення-рішення за яким позивачем здійснюється стягнення податкового боргу в даному публічно-правовому спорі.
Оскільки зазначені обставини, які були підставою для зупинення провадження у даній справі відпали, судом 04 липня 2013 року постановлено ухвалу про поновлення провадження для продовження розгляду даної адміністративної справи.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, проте на адресу надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився. 12.07.2013 року на адресу суду повернулася поштова кореспонденція, з відміткою підприємства «Укрпошти» «за закінченням терміну зберігання», яка відправлялася відповідачу за адресою, вказаною у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме повістка про виклик до суду по даній адміністративній справі.
Враховуючи наявність у матеріалах справи достатньої кількості доказів, необхідних для вирішення справи по суті, згідно положень ч.4 ст.122, ч.4 ст.128 КАС України суд визнав можливим розглянути дану адміністративну справу на підставі наявних у ній доказів за відсутності сторін.
За таких обставин, оскільки немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, хоча і не прибули всі належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду особи, які беруть участь у справі, то відповідно до ч.6 ст.128 КАС України суд прийняв рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши адміністративний позов, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступне.
Відповідач по справі 24 січня 2007 року зареєстрований Надвірнянською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області як суб’єкт підприємницької діяльності – юридична особа та взятий на облік у Державній податковій інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області як платник податків.
Відповідачем 07 лютого 2011 року подано до податкового органу податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 рік в якому самостійно визначено розмір зазначеного збору в сумі 167,93 грн. 04 лютого 2011 року відповідачем подано до податкового органу податковий розрахунок збору за спеціальне водокористування в частині використання води на 2010 рік в якому самостійно нараховано вказаного збору на суму 489,29 грн., податкові розрахунки комунального податку від 09 серпня 2010 року, 09 листопада 2010 року та 07 лютого 2011 року в яких самостійно нараховано комунальний податок в розмірі по 15,30 грн. по кожному розрахунку та податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2010 рік в якій самостійно обчислено вказаний податок в сумі 500,00 грн.
Крім того, позивачем 23 грудня 2009 року була проведена виїзна планова документальна перевірка відповідача з питань дотримання ним вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 29 січня 2007 року по 30 вересня 2009 року якою встановлено ряд порушень.
Дані порушення зафіксовані в акті перевірки №1841/23-34570813 від 23 грудня 2009 року, на підставі якого позивачем 31 грудня 2009 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0000752301/0, яким застосовано до відповідача штрафні (фінансові) санкції з податку на додану вартість в розмірі 96 862,00 грн.
Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до абзацу 1 пункту 5.1 статті 5 Закону України №2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі–Закон №2181-ІІІ), який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
За змістом пункту 5.2 статті 5 Закону №2181-ІІІ податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Підпунктом 5.2.5 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181-ІІІ визначено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення. У цьому випадку зазначене рішення контролюючого органу не підлягає адміністративному оскарженню.
Приписами підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181-ІІІ встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 даного Закону, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (підпункт 1.3 статті 1 Закону №2181-ІІІ).
Відповідно до підпункту 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Закону 2181-ІІІ після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Як вбачається з матеріалів справи, за відповідачем станом на 04 травня 2011 року податковим органом був облікованим податковий борг перед бюджетом в сумі 94 744,63 грн., в тому числі по податку на прибуток 499,04 грн. та пеня в сумі 20,22 грн., по комунальному податку 45,62 грн. та пеня 0,86 грн., по збору за використання водних ресурсів в сумі 369,74 та пеня 6,88 грн., по збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 80,44 грн. та пеня в сумі 0,63 грн. Даний податковий борг виник у зв’язку з несплатою відповідачем самостійно узгоджених податкових зобов’язань згідно поданих до податкового органу податкових розрахунків та податкових декларацій.
Однак, як вбачається з матеріалів справи постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 червня 2010 року та ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2013 року визнано нечинним податкове повідомлення-рішення, на підставі якого у відповідача виник податковий борг перед бюджетом по податку на додану вартість в сумі 84 341,92 грн. та пеня 9379,28 грн.
Частиною 1 ст. 255 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Таким чином, оскільки податкове повідомлення-рішення, яким відповідачу нараховано податкове зобов’язання з податку на додану вартість фактично скасовано в судовому порядку, то у вказаній частині заявлених до стягнення податкових зобов’язань у відповідача відсутній обов’язок їх виконання, а відтак позов в цій частині до задоволення не підлягає.
Таким чином, заборгованість відповідача перед бюджетом, яка підлягає ним сплаті до бюджету за мінусом податку на додану вартість згідно скасованого податкового повідомлення-рішення складає 652,83 грн., в тому числі і пеня.
Враховуючи вище наведене, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення даного адміністративного позову та стягнення з відповідача в судовому порядку податкового боргу в сумі 652,83 грн.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Надвірна-Молоко" (78400, вул.Визволення 1, м.Надвірна, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 34570813) на користь державного бюджету України податковий борг в сумі 652 (шістсот п’ятдесят дві) гривні, 83 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Гундяк В.Д.