Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 801/1748/13-а
17.07.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Яковенко С.Ю.,
суддів Лядової Т.Р. ,
Воробйової С.О.
розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи № 801/1748/13-а за апеляційною скаргою Управління Держземагенства у м. Ялті АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Латинін Ю.А. ) від 04.03.13
за позовом Обслуговуючого кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив ТИМИРЯЗЄВСЬКИЙ" (вул. Тимирязева, 33, корп. 2 кв. 14, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98609)
до Управління державного земельного агенства у м. Ялта АР Крим (вул. Руданського, 7, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)
про спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.03.2013 (суддя Латинін Ю.А.) задоволено позов Обслуговуючого кооперативу «Гаражно-будівельний кооператив «Тимирязевський» до Управління державного земельного агентства у м. Ялта АР Крим про спонукання до виконання певних дій. Відповідача зобов'язано провести грунтове обстеження земельної ділянки та підготувати умови відведення земельної ділянки у власність Обслуговуючому кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив "Тимирязєвський" площею 0,0110 га за адресою: АРК, м. Ялта, вул. Тимирязєва, в районі будинку № 33 на підставі рішення 20 сесії 6-го скликання Ялтинської міської Ради від 27.07.2012р. № 372 "Про надання дозволу Обслуговуючому кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив "Тимирязєвський" на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,0110 га для будівництва та обслуговування гаражів за адресою: м. Ялта, вул. Тимирязєва, в районі будинку №33, з подальшою передачею у власність з земель житлової та громадської забудови".
Не погодившись з постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.
У судове засідання 16.07.2013 сторони не з'явилися, про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Судова колегія, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнає за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно матеріалам справи 27.07.2012 рішенням Ялтинської міської Ради 20-ї сесії 6-го скликання № 372 Обслуговуючому кооперативу "Гаражно-будівельний кооператив "Тимирязєвський" надано дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтировочною площею 0,0110 га під будівництво та обслуговування гаражів за адресою: АРК, м. Ялта, вул. Тимирязєва, у районі будинку № 33 з наступною передачею у власність із земель житлової та громадської забудови. Зобов`язано ОК "ГБК Тимирязєвський" замовити розробку проекту землеустрою у землевпорядній організації (а.с.8). Цим же рішенням вказану земельну ділянку до "земель житлової та громадської забудови"
13.08.2012 позивачем на підставі зазначеного рішення укладено договір № 88-ю-42 з ТОВ "Гео-Сервіс" на виготовлення топографічної з`ьомки земельної ділянки, а 10.09.2012 укладено договір № 45-Ю-12 з ЧП "Гео-Ресурси" на виготовлення технічної документації земельної ділянки.
01.10.2012 позивачем отримано позитивний висновок за № 105 відділу екології Ялтинської міської Ради щодо відведення земельної ділянки.
13.12.2012 від Управління Держкомзему у м. Ялта позивач отримав витяг № 422в2\10-25-2 із технічної документації по нормативної грошової оцінки земельної ділянки та направив матеріали землевпорядкування по відводу земельної ділянки із заявою про підготовку умов відводу земельної ділянки та підготовку ґрунтових обстежень ділянки до управління Держкомзему у м. Ялта АРК, правонаступником якого є управління Державного земельного агентства у м. Ялта АРК.
Листами №4260-2/10-25-1 та №4261/2/10-25-1 від 13.12.2012 Управління Держкомзему у м. Ялта АРК надано відповідь про неможливість підготовки умов відводу земельної ділянки та підготовки ґрунтових обстежень земельної ділянки з підстав, що Земельним Кодексом Україну не передбачено передачі у власність земельної ділянки на підставі рішення відповідної Ради (9,10).
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування,їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частині 2 статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Стаття 38 Земельного Кодексу України встановлює: до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування.
Згідно зі статтею 41 Земельного Кодексу України гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду в розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.
Стаття 12 зазначеного Кодексу України визначає, що до повноважень міських Рад у галузі земельних відносин на території міст належить, зокрема, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу юридичні особи набувають права власності на земельну ділянку із земель комунальної власності за рішенням органу місцевого самоврядування.
У відповідності зі статтею 12 цього Кодексу до повноважень міських Рад у галузі земельних відносин на території міст належить, зокрема, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Пункт 12 розділу Х Перехідних положень до Земельного Кодексу України та стаття 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" визначає, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
Таким чином, посилання Управління Держкомзему у м. Ялта АР Крим у листах № №4260-2/10-25-1 та №4261/2/10-25-1 від 13.12.2012 на то, що Земельним кодексом України не передбачено можливості передачі у власність земельної ділянки на підставі рішення відповідної ради, є неспроможними.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування передбачає стаття 123 Земельного кодексу України.
У відповідності з цією статтею надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону.
Згідно зі статтею 30 Закону України «Про землеустрій» погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться у порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим чи іншими законами України.
Відповідно до статті 60 цього Закону державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом.
Повноваження центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері землеустрою встановлює стаття 14 зазначеного Закону, а саме: до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері землеустрою належать:
а) внесення пропозицій про формування державної політики у сфері землеустрою і забезпечення її реалізації;
б) участь у розробленні та реалізації загальнодержавних і регіональних програм використання та охорони земель;
в) здійснення землеустрою і державного контролю за його проведенням;
г) здійснення сертифікації інженерів-землевпорядників, інженерів-геодезистів, утворення Кваліфікаційної комісії та ведення Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів;
ґ) розроблення та затвердження в установленому законодавством порядку нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою;
д) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
На підставі викладеного судова колегія вважає, що всупереч вимогам закону документація землеустрою, надана позивачем Управлінню Держкомзему у м. Ялта АР Крим погоджена не була.
Посилання відповідача в апеляційній скарзі на Постанову Кабінету Міністрів України від 01.01.2013 №835 колегія суддів не може взяти до уваги, оскільки позивачем документація із землеустрою до Управляння Держкомзему надавалась до прийняття цієї постанови.
Суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Згідно статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 196, п. 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління державного земельного агентства у м. Ялта АР Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.03.2013 у справі №801/1748/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис С.Ю. Яковенко
Судді підпис Т.Р.Лядова
підпис С.О. Воробйова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя С.Ю. Яковенко