Справа № 825/2431/13-а
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2013 року м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Баргаміної Н.М.,
при секретарі Воєдило Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові до Публічного акціонерного товариства “Хімтекстильмаш” про стягнення фактичних витрат на виплату пенсій, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові (далі по тексту – позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства “Хімтекстильмаш” (далі по тексту – відповідач), в якому просить стягнути суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсії, призначених згідно Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", в розмірі 263388,20 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ряду працівників відповідача на підставі довідок підприємства, які підтверджують виконання ними на наукових посадах наукової і науково-технічної роботи, призначені пенсії відповідно до статті 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”. Так, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Відповідачем дану різницю між сумою пенсії не оскаржено та в добровільному порядку позивачу не відшкодовано.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав на адресу суду клопотання, в якому справу просив розглянути без участі свого представника.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позову, надав суду заперечення № 60-147 від 02.07.2013 року, в яких зазначив, що відповідач на даний час не є науковою або науково – технічною установою тому, що свідоцтво серії НГ № 00151 від 26.05.2003 року про внесення підприємства до Державного реєстру наукових установ втратило свою чинність 26.05.2005 року, свідоцтво про атестацію наукової установи № 112 від 26.11.2002 року втратило свою чинність 27.11.2007 року, загальний обсяг виконаних наукових та науково – технічних робіт та послуг по підприємству складає 0%, останній науковий працівник був звільнений у 2010 році, бюджетне фінансування на науково-дослідні роботи не здійснюється. Тому відповідач не повинен сплачувати різницю між сумою пенсії колишнім працівникам.
Вислухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов належить задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство “Хімтекстильмаш” зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та взято на облік до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові з 01.02.1991 року за № 0807, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 31.05.2013 року (а.с. 5-6) та довідкою про взяття на облік платника страхових внесків (а.с. 8).
В Публічного акціонерного товариства “Хімтекстильмаш” працювали особи, яким призначено пенсії відповідно до статті 24 Закону України “Про наукову і наукову - технічну діяльність”, що підтверджується відповідними довідками, виданими відповідачем, протоколами про призначення пільгової пенсії, які наявні в матеріалах справи.
Згідно з частиною 1 статті 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Відповідно до частини 9 статті 24 зазначеного Закону різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, визначено Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372 (далі – Порядок).
У відповідності до вимог пункту 2 Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Згідно пункту 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Пунктом 8 Порядку передбачено, що у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Управлінням Пенсійного фонду в м. Чернігові були направлені відповідачу повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між розміром пенсій, призначених згідно з Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за 2012 рік (уточнене) та за 2013 рік, які отримані відповідачем, про що свідчать матеріали справи.
Як вбачається з матеріалів справи, вищевказані повідомлення відповідачем не було оскаржено у встановленому законом порядку.
Відповідач фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, за період з січня по червень 2013 року до теперішнього часу не сплатив, у зв’язку з чим утворилась заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Чернігові у розмірі 263388,20 грн.
Посилання відповідача на те, що він не є науковою або науково – технічною установою і не повинен відшкодовувати позивачу різницю в пенсії, судом не приймається до уваги, оскільки перерахунок пенсії позивачем проводився на підставі довідок, виданих підприємством, а також матеріалів пенсійної справи, які є чинними та не визнавалися недійсними.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем не надано жодних належних доказів щодо відшкодування позивачу фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, як і доказів, що спростовують викладені в позовній заяві обставини.
З огляду на вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові до Публічного акціонерного товариства “Хімтекстильмаш” про стягнення фактичних витрат на виплату пенсій є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню, а заборгованість - стягненню на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача – суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 104, 122, 158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Хімтекстильмаш” (вул. Щорса, 110, м. Чернігів, 14000, код 14314311, р/р 2600500041390 в ПАТ “Укрексімбанк”, МФО 353649) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові (пр. Перемоги, 139, м. Чернігів, 14013, п/р 25601200287321 в ОПРВ ЧОУ Ощадбанку, код 37972192) суми фактичних витрат на виплату пенсій, призначених згідно Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” в розмірі 263388,20 грн.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Баргаміна