ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" липня 2013 р. м. Київ К/9991/70361/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючий суддя судді за участю секретаря представників сторін: від позивача: від відповідача:Муравйов О. В. Вербицька О. В. Маринчак Н. Є. Малюги Ю. В. Данилюк І. Г.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуДержавної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби на постанову та ухвалуРівненського окружного адміністративного суду від 08.06.2012 року Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2012 рокуу справі№ 2а/1770/1517/2012за позовомАкціонерного товариства «ТОДІНІ КОСТРУКЦІОНІ ДЖЕНЕРАЛІ С.П.А.»до Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової службипровизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В :
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 08.06.2012 року у справі № 2а/1770/1517/2012, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2012 року, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 000822344 від 30.12.2011 року в частині зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2011 року на 4 369 340,00 грн., за жовтень 2011 року на 6 590 778,00 грн., що в загальному складає 10 960 118,00 грн. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 000821344 від 30.12.2011 року в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 1 484 447,00 грн., нарахованих штрафних санкцій у сумі 742 223,50 грн., за жовтень 2011 року на 4 369 340,00 грн., нарахованих штрафних санкцій у сумі 2 184 670,00 грн., що в загальному складає 5853787,00 грн. за основним платежем та 2 926 893,50 грн. за штрафними санкціями.
Не погоджуючись із судовими рішеннями у справі, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, прийняти нову постанову про відмову в позові. Свої вимоги заявник обґрунтовує порушенням судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, п. п. 198.2, 198.3, 198.6 ст. 198, п. п. 200.3, 200.4 ст. 200, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
В запереченні на касаційну скаргу позивач з вимогами та доводами не погоджується, просить залишити в силі судові рішення у справі.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що за результатами проведеної Державною податковою інспекцією у м. Рівне документальної позапланової виїзної перевірки представництва ТОДІНІ КОСТРУЦІОНІ ДЖЕНЕРАЛІ С.П.А. з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за вересень та жовтень 2011 року складено акт №1492/23-300/26603641 від 19.12.2011 року .
На підставі акта перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення:
- № 0000812344 від 30.12.2011 року, яким позивачеві зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 1 486 312,00 грн., нараховано штраф у сумі 743 156,00 грн. та за жовтень 2011 року на 4 377 386,00 грн., нараховано штраф у сумі 2 188 693,00 грн., що в загальному складає 5 863 698,00 грн.
- № 0000822344 від 30.12.2011 року, згідно з яким позивачеві зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану за вересень 2011 року на 4 377 372,00 грн., за жовтень 2011 року на 6 632 452,00 грн., що в загальному складає 11 009 824,00 грн..
За наслідками адміністративного оскарження, вказані податкові повідомлення-рішення залишені без змін.
Підставою для зменшення позивачеві суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 978 646,00 грн., за жовтень 2011 року на 2 719 808,00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення № 0000821344 від 30.12.2011 року та зменшення суми від'ємного значення з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 2 719 808,00 грн., за жовтень 2011 року на 4 592 773,00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення № 0000822344 від 30.12.2011 року, що оспорюється позивачем, стали висновки податкового органу про завищення податкового кредиту на зазначені суми внаслідок порушення вимог п. п. 198.3, 198.6 ст. 198, п. п. 200.3, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, що полягали у включенні Представництвом ТОДІНІ КОСТРУЦІОНІ ДЖЕНЕРАЛІ С.П.А. до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість, сплаченого митним органам при імпорті товарів, які отримувалися на безоплатній основі.
При розмитненні імпортованих матеріалів Представництвом ТОДІНІ КОСТРУЦІОНІ ДЖЕНЕРАЛІ С.П.А. сплачено податку на додану вартість у загальній сумі 8 291 227,00 грн. Цю суму податку на додану вартість Представництвом ТОДІНІ КОСТРУЦІОНІ ДЖЕНЕРАЛІ С.П.А. включено до складу податкового кредиту, з яких: 978 646,00 грн. у серпні 2011 року, 2 719 808,00 грн. у вересні 2011 року, 4 592 773,00 грн. у жовтні 2011 року, що відображено у податкових деклараціях з податку на додану вартість за відповідні періоди, зокрема: № 9007905203 від 20.09.2011 року, № 9009232781 від 20.10.2011 року, № 9011641436 від 21.11.2011 року.
З посиланням на пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14, п. 180.1 ст. 180, пп. «в» п. 185.1 ст. 185, п. 187.8 ст. 187 п. 190.1 ст. 190 Податкового кодексу України, суди першої та апеляційної інстанції дійшли обґрунтованого висновку про те, що операція з імпорту товарів підлягає оплаті податком на додану вартість, який визначається з договірної вартості товару, та сплачується до або на дату подання вантажно-митної декларації до контролюючого органу, і виконавши перед бюджетом зобов'язання зі сплати податку на додану вартість при імпорті товарів для подальшого використання в межах власної господарської діяльності, платник податків має всі підстави для зарахування сум такого податку до складу податкового кредиту.
Ввезення товарів з-за меж митного кордону України на підставі договорів безоплатної поставки прирівнюється до імпорту, а суми податку на додану вартість, сплачені при такому імпорті, включаються до складу податкового кредиту звітного періоду, за умови їх підтвердження вантажними митними деклараціями.
Відповідачем не оспорюється, що надані позивачем вантажні митні декларації оформлені належним чином, а визначені в них суми податку на додану вартість перераховані до бюджету в повному обсязі. Так само не оспорюється факт використання отриманих товарно-матеріальних цінностей в оподатковуваних ПДВ операціях, в межах господарської діяльності платника.
Отже, позивачу, який виконав визначені законодавством приписи для отримання права на податковий кредит з ПДВ, неправомірно зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 978 646,00 грн., за жовтень 2011 року на 2 719 808,00 грн., а також суму від'ємного значення з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 2 719 808,00 грн., за жовтень 2011 року на 4 592 773,00 грн., а податкові повідомлення-рішення № 0000821344, № 0000822344 від 30.12.2011 року в цій частині підлягають скасуванню.
Підставою для зменшення позивачеві суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 377 700,57 грн., за жовтень 2011 року на 1 637 606,97 грн. згідно податкового повідомлення-рішення № 0000821344 від 30.12.2011 року та зменшення суми від'ємного значення з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 1 637 606,97 грн., за жовтень 2011 року на 1946 515,22 грн. згідно податкового повідомлення-рішення № 0000822344 від 30.12.2011 року, стали висновки акта перевірку про завищення вказаних сум внаслідок порушення вимог п. 198.6 ст. 198, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, що полягали у включенні товариством до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість згідно податкових накладних, які не зареєстровані контрагентами в Єдиному реєстрі податкових накладних у місяці їх виписки.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, до податкового кредиту не відносяться суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
В силу положень абз.2 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що спірні податкові накладні зареєстровано контрагентами позивача у Єдиному реєстрі податкових накладних з дотриманням встановленого законодавством 20-денного строку.
Колегія суддів погоджується з висновком судів, про те що доводи податкового органу про відсутність у позивача права на включення до податкового кредиту сум ПДВ, що підтверджені податковими накладними, є неправомірними, оскільки покупець товарів (послуг) має право відобразити належним чином оформлену та зареєстровану податкову накладну у складі податкового кредиту у місяці її виписки та включити до реєстру отриманих податкових накладних у цьому місяці за умови, що такі товари (послуги) придбані з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності підприємства.
Враховуючи, що інших зауважень щодо форми та змісту податкових накладних, на підставі яких товариством сформовано податковий кредит серпня-жовтня 2011 року органом державної податкової служби висловлено не було, а факт правомірності формування податкового кредиту на підставі господарських операцій з названими контрагентами під сумнів не ставився, податкові повідомлення-рішення № 0000821344, № 0000822344 від 30.12.2011 року в частині зменшення суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 377 700,57 грн., за жовтень 2011 року на 1 637 606,97 грн., а також суму від'ємного значення з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 1 637 606,97 грн., за жовтень 2011 року на 1 946 515,22 грн. підлягають скасуванню.
Підставою для зменшення позивачеві суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 128 101,00 грн., за жовтень 2011 року на 11 925,44 грн. згідно податкового повідомлення-рішення № 0000821344 від 30.12.2011 року та зменшення суми від'ємного значення з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 11 925,44 грн., за жовтень 2011 року на 128 101,00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення № 0000822344 від 30.12.2011 року, стали висновки акту перевірку про завищення вказаних сум внаслідок порушення вимог п. п. 198.3, 198.6 ст.198 Податкового кодексу України, що полягали у включенні товариством до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість по безтоварним операціях з контрагентами ТОВ «Трансбуд-2» та ТОВ «Будівельна компанія Стандарт Плюс».
Відповідно до пп. «а» п.198.1 ст.198 розділу V Податкового кодексу України, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг. Згідно з п. 198.2 ст.198 розділу V Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною. В свою чергу, п. 198.6 ст. 198 розділу V Податкового кодексу України передбачено, що до податкового кредиту не відносяться суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що матеріалами справи підтверджено реальність господарських операціях з контрагентами ТОВ «Трансбуд-2» та ТОВ «Будівельна компанія Стандарт Плюс», на момент вчинення яких останні були зареєстровані як юридичні особи та платники податку на додану вартість.
Виписані ТОВ «Трансбуд-2» і ТОВ «Будівельна компанія Стандарт Плюс» податкові накладні відповідають вимогам ст. 201 Податкового кодексу України.
Отже, безпідставно зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 128101,00 грн., за жовтень 2011 року на 11925,44 грн., а також суму від'ємного значення з податку на додану вартість за вересень 2011 року на 11925,44 грн., за жовтень 2011 року на 128101,00 грн., а податкові повідомлення-рішення №0000821344, №0000822344 від 30.12.2011 року в цій частині підлягають скасуванню.
Підставою для зменшення позивачеві суми від'ємного значення з податку на додану вартість за жовтень 2011 року на 1 614,00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення № 0000822344 від 30.12.2011 року, висновки акта перевірки про відхилення податкового зобов'язання на дану суму внаслідок неврахування результатів виїзної позапланової документальної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень та листопад 2010 року, якою зафіксовано завищення значення р. 26 декларації за жовтень та листопад 2010 року на суму 3 169,00 грн. по періоду квітень 2010 року.
Відповідач не визнає подану позивачем декларацію з ПДВ за квітень 2010 року як податкову через порушення порядку її заповнення у зв'язку з чим вважає, що відображене в ній від'ємне значення різниці в розмірі 1 614,00 грн. за квітень 2010 року не може приймати участь в бюджетному відшкодуванні в жовтні 2011 року.
Колегія суддів погоджується з висновком судів про безпідставність зменшення податковим повідомленням-рішенням № 0000822344 від 30.12.2011 року суми від'ємного значення з податку на додану вартість за жовтень 2011 року на 1 614,00 грн., оскільки незаповнення позивачем спірної графи (а зокрема номерів рядків, до яких додаються додатки), не робить неможливою належну обробку декларації з ПДВ за квітень 2010 року та неможливим врахування задекларованих позивачем показників у податковому обліку.
Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують, а зводяться до переоцінки обставин, встановлених судом апеляційної інстанції, що у відповідності до ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України не віднесено до повноважень суду касаційної інстанції.
За таких обставин підстави для задоволення касаційної скарги відсутні.
Керуючись ст. ст. 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 08.06.2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2012 року у справі № 2а/1770/1517/2012 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О. В. Муравйов
Судді О. В. Вербицька
Н. Є. Маринчак