Постанова № 32472643, 12.07.2013, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2013
Номер справи
811/2051/13-а
Номер документу
32472643
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2013 року Справа № 811/2051/13-а

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Кармазиної Т.М.,

за участю секретаря - Сириці І.О.,

за участю представників:

позивача - Виноградової Л.Г.,

відповідача - Леконт Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ХХІ-ВІК" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ Кіровоградської області ДПС №0000230153 від 15.02.2013 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що в перевіряємий період, ТОВ "ХХІ-ВІК" було нараховано та сплачено орендну плату за землі, що перебувають у користуванні на підставі договорів оренди земельних ділянок від 26.05.2006р. №98 та №99 і від 15.02.2006р. №13, укладених між позивачем та Кіровоградською міською радою. При цьому зазначає, що зміна розмірів земельного податку була визначена як підстава для перегляду розміру орендної плати. На думку позивача, вимоги п.288.5.1 Податкового кодексу України щодо мінімального розміру орендної плати стосуються узгодження розміру орендної плати при укладенні договору або ж при внесенні змін до нього, та ніяк не можуть вважатися зобов'язаннями орендаря, встановленим Податковим кодексом України, оскільки останнім передбачено, що підставою для нарахування орендної плати є договір, а не Кодекс.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилався на правомірність збільшення позивачу суми грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельні ділянки. Оскільки, позивачем, в порушення пп.288.5.1 п.288.5 ст.258 Податкового кодексу України, занижено суму податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності на суму 55213,38 грн.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ХХІ-ВІК" зареєстровано виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 12.05.2004р. як юридичну особу, про що свідчить виписка з ЄДР та перебуває на обліку у Кіровоградській ОДПІ Кіровоградської області ДПС як платник податків (а.с.33).

Судом встановлено, що 31.01.2013р. податковим органом складено акт №00006/153/32967649 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки з питань достовірності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за травень-жовтень 2012 року, відповідно до якого перевіркою встановлено, що позивачем порушено, зокрема, пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, занижено суму податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності на загальну суму 55213,38 грн. (а.с.6-8)

На підставі вищезазначеного акту перевірки Кіровоградською ОДПІ Кіровоградської області ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення №0000230153 від 15.02.2013 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) у розмірі 69016,72 грн., в т.ч. за основним платежем - 55213,38 грн. та 13803,34 грн. - штрафні (фінансові) санкції. (а.с.9)

Позивач, не погодившись з даним податковим повідомленням-рішенням, подав до податкового органу скарги на дане рішення.

За результатами процедури адміністративного оскарження ДПС у Кіровоградській області рішенням за №1184/10/10-208 від 25.04.2013р., оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення. (а.с.14-15)

Рішенням Міністерства доходів і зборів України за №3730/6/09-99-10-01-15 від 28.05.2013р. рішення ДПС у Кіровоградській області, прийняте за розглядом первинної скарги залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення. (а.с.16)

Висновок відповідача щодо заниження суми податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності ґрунтується на тому, що протягом перевіряємого періоду позивачем занижено суму земельного податку, оскільки розмір орендної плати, який підлягає до сплати згідно договору оренди земельної ділянки становить 1% та 2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, в той час, як згідно ст.288 Податкового кодексу України, орендна плата має становити не менше трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.

Судом встановлено, що 15.02.2006р. між Кіровоградською міською радою та ТОВ "ХХІ-ВІК" укладено договір оренди земельної ділянки №39, згідно якого позивачу передано в оренду земельну ділянку загальною площею 1,21 га на термін 49 років. Даний договір зареєстровано, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.02.2006р. за №13. (а.с.18-20)

10.03.2010 року сторонами підписано Додаткову угоду №531 до договору оренди земельної ділянки, також погоджено розрахунок, згідно якого розмір орендної плати збільшено та встановлено на рівні - 16334,22 грн. на місяць, тобто на рівні 2% від нормативної грошової оцінки землі. (а.с.21)

Також 16.05.2006р. між Кіровоградською міською радою та ТОВ "ХХІ-ВІК" укладено договір оренди земельної ділянки №165, згідно якого позивачу передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,5 га на термін 49 років. Даний договір зареєстровано, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.05.2006р. за №98. (а.с.23-25)

01.04.2010 року сторонами підписано Додаткову угоду №703 до договору оренди земельної ділянки, також погоджено розрахунок, згідно якого розмір орендної плати збільшено та встановлено на рівні - 605 грн. - до введення об'єкта в експлуатацію, 846,98 грн. - після введення об'єкта в експлуатацію, на місяць, тобто на рівні 1% від нормативної грошової оцінки землі. (а.с.26)

Договір оренди земельної ділянки №165 від 16.05.2006р. розірвано на підставі рішення Кіровоградської міської ради від 28.03.2012р. №1461, про що укладено договір №29 від 04.07.2012р., який зареєстровано 12.07.2012р. за №351010004000868. (а.с.27)

Крім того, 16.05.2006р. між Кіровоградською міською радою та ТОВ "ХХІ-ВІК" укладено договір оренди земельної ділянки №162, згідно якого позивачу передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,6586 га на термін 49 років. Даний договір зареєстровано, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.05.2006р. за №99. (а.с.28-30)

04.02.2008 року сторонами підписано Додаткову угоду №370 до договору оренди земельної ділянки, також погоджено розрахунок, згідно якого розмір орендної плати збільшено та встановлено на рівні - 420,61 грн. - до введення об'єкта в експлуатацію, 2102,93 грн. - після введення об'єкта в експлуатацію, на місяць, тобто на рівні 1% від нормативної грошової оцінки землі. (а.с.31)

Судом встановлено, що у перевіряємому періоді позивачем було задекларовано орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності в сумі 131029,43 грн., що встановлено податковим органом під час перевірки позивача.

Відповідно ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).

Згідно п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п.п.9.1.10 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків та зборів.

Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно п.274.1 ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Статус загальнодержавного податку для орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності був визначений як нормативно-правовими актами, що діяли до 01.01.2011 р., так і зберігся після вказаної дати та був закріплений в Податковому кодексі України.

Згідно п.1 ч.2 ст.92 Конституції України виключно законами України встановлюється, зокрема: Державний бюджет України і бюджетна система; система оподаткування, податки і збори.

Таким чином невідповідність розміру орендної плати задекларованого позивачем за земельні ділянки державної і комунальної власності згідно вищезазначених договорів призвело до заниження податкового зобов'язання в сумі 55213,38 грн. за травень - жовтень 2012 р..

Крім того, судом враховано, що згідно умов договорів оренди позивач та орендодавець передбачили необхідність перегляду розміру орендної плати, в т.ч. і у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів; зміни ставок орендної плати.

За вказаних обставин, суд вважає, що посилання позивача на те, що сплата орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності ним проводилась протягом перевіряємого періоду відповідно до укладеного договору оренди земельної ділянки, не доводить обґрунтованість заявлених позивачем вимог, оскільки, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності не є суто договірною величиною, а має статус загальнодержавного податку, через що повноваження держави на встановлення її розміру в порядку законодавчого регулювання випливає безпосередньо з Конституції України, Закону України "Про оренду землі", Податкового кодексу України.

Таким чином, суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що розмір орендної плати за земельні ділянки може бути збільшений лише за згодою сторін договору. Оскільки відносини оподаткування не можуть регулюватися на засадах угоди між учасниками, не передбачають укладання договорів стосовно виконання податкового обов'язку, такі відносини регулюються виключно засобами владних приписів з боку держави і не можуть допускати диспозитивності.

До того ж, суд вважає за необхідне зазначити, що у зв'язку з набуттям чинності ПК України, в тому числі і щодо зміни розміру ставок орендної плати, сторони договору повинні були привести умови договору в частині розміру орендної плати у відповідність до положень ст.288 Податкового кодексу України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність в діях позивача порушення пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового Кодексу України, в результаті чого позивачем занижено суму податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності на суму 55213,38 грн.

Відповідно до ч.1 ст.42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. При цьому, стаття 67 Конституції України встановлює, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом.

Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

На підставі аналізу встановлених обставин і правовідносин, що їм відповідають, а також враховуючи той факт, що позивачем занижено суму податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності на суму 55213,38 грн., суд дійшов висновку про правомірність прийняття відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, та необґрунтованість позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено - 17.07.2013р..

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Т.М. Кармазина