Постанова № 324709, 24.11.2006, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
24.11.2006
Номер справи
10/674ад
Номер документу
324709
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області  91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32

ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области  91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32

П О С Т А Н О В А

Іменем України

24.11.06 Справа № 10/674ад.

Суддя господарського суду Луганської області Мінська Т.М. по справі № 10/674ад за позовом

Регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України в Луганській області, м. Луганськ

до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1, м. Луганськ

Третя особа - Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську

про стягнення 7191 грн. 60 коп.

Представники сторін:

від позивача - Чернявська Т.І. (дов. № 2/21-418/2 від 10.01.2006.);

від відповідача -ОСОБА_1

від третьої особи -Грех О.В. (дов. № 31440/10 від 16.10.2006.)

Суть спору: позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача фінансової санкції у вигляді штрафу у розмірі 7191 грн. 60 коп.

Відповідач відзив на позов не надав, участь свого представника у судове засідання не забезпечив.

Третя особа відзивом на позовну заяву від 14.11.2006р. НОМЕР_1 вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, додатково надані документи, суд

в с т а н о в и в:

Суб`єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 (відповідач у справі), зареєстрована виконавчим комітетом Луганської міської ради 02.02.1999.

03.02.2004. працівниками ДПІ в Артемівському районі згідно графіку перевірок і на підставі посвідчень проведено перевірку господарської одиниці -торгове місце НОМЕР_1 на території ринка «Луганський базар», що належить відповідачу, про що складено акт НОМЕР_2. В результаті  перевірки встановлено, що в торговій одиниці, що належить відповідачу, в порушення ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.1995. (надалі - Закон 481) здійснюється роздрібна торгівля тютюновими виробами без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, в порушення ст.10 Закону 481 -здійснюється роздрібна торгівля тютюновими виробами без наявності засвідчених постачальником копій сертифікатів відповідності або свідоцтв про визнання, в порушення ст.6 Декрету КМУ "Про акцизний збір" від 26.12.1992. №18-92, здійснюється роздрібна торгівля тютюновими виробами за відсутності у місці торгівлі засвідчених виробником або імпортером копій чинних декларацій про максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби, які продаються у такому місці торгівлі.

Вартість тютюнових виробів, що знаходились в реалізації становить 1198 грн. 60 коп.  До акту перевірки доданий опис цих тютюнових виробів, що підписаний також і відповідачем.

здійснюється роздрібна торгівля тютюновими виробами без наявності засвідченої постачальником копії сертифіката відповідності або сертифіката про визнання.

На підставі вищезазначеного акту перевірки, 03.03.2004. Регіональним управлінням Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом під акцизних товарів ДПА України в Луганській області прийнято рішення № 12031012369-21 про застосування до приватного підприємця -фізичної особи ОСОБА_1 штрафних санкцій в сумі 7191 грн. 60 коп.: за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами - 2397 грн. 20 коп., за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за відсутності у місці торгівлі засвідчених виробником або імпортером копій чинних декларацій про максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби, які продаються у такому місці торгівлі -2397 грн. 20 коп., за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за відсутності у місці торгівлі засвідчених виробником або імпортером копій чинних декларацій про максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби, які продаються у такому місці торгівлі - 2397 грн. 20 коп., передбачених абзацами 5, 6 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.1995. (надалі - Закон 481).

Рішення  направлено відповідачу рекомендованим листом і вручено відповідачу 09.03.2004., що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Позивач просить стягнути штраф в сумі 7191 грн. 60 коп., оскільки він не сплачений в добровільному порядку.

Відповідач не спростувала фактів порушень, але пояснила, що відповідну ліцензію їй не видали, оскільки торгівельне місце не відповідає необхідним для цього критеріям.

При вирішенні даного спору суд виходить із наступного:

Згідно частини 5 ст. 17 Закону 481 у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування штрафних санкцій сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Пунктом 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. N 790 “Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (надалі -Постанова 790) встановлено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

Статтею 6 Декрету Кабінету Міністрів України “Про акцизний збір” від 26.12.1992. №18-92 встановлено, що у суб'єкта підприємницької діяльності, що здійснює роздрібну торгівлю підакцизними товарами, на які встановлено ставки акцизного збору у відсотках до обороту, у місці торгівлі такими товарами на видному місці повинні бути розміщені засвідчені виробником або імпортером копії чинних декларацій про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари. На тютюнові вироби згідно ст. 1 Закону України “Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби” ці ставки встановлені у відсотках до обороту.

Згідно абзацу 5 частини 2 ст. 17 Закону 481 до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:

роздрібної торгівлі тютюновими виробами за відсутності у місці торгівлі засвідчених виробником або імпортером копій чинних декларацій про максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби, які продаються у такому місці торгівлі, - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень, а також - у разі роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

Відповідно до ст. 10 Закону 481 спирт етиловий, коньячний і плодовий, спирт етиловий ректифікований виноградний, спирт етиловий ректифікований плодовий, спирт-сирець виноградний, спирт-сирець плодовий, алкогольні напої та тютюнові вироби підлягають обов'язковій сертифікації в порядку та у строки, визначені законодавством.

Згідно абзацу 6 частини 2 ст. 17 Закону 481 до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:

оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності засвідченої постачальником копії сертифіката відповідності або сертифіката про визнання - 200 відсотків вартості отриманої для реалізації партії товарів, але не менше 1 700 гривень.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем допущені вищевказані порушення і штрафні санкції застосовані правомірно.

Але при вирішенні питання про стягнення цих штрафних санкцій судом враховується наступне:

16.12.2004. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів». Згідно п. 10 цього Закону внесено такі зміни до Закону 481:

у частині другій статті 17 абзац шостий виключено, і виключено з абзацу 5 положення щодо . роздрібної торгівлі тютюновими виробами за відсутності у місці торгівлі засвідчених виробником або імпортером копій чинних декларацій про максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби.

Тобто, скасована відповідальність за два порушення, за які позивач просить стягнути штрафні санкції з відповідача в загальній сумі 4794 грн. 40 коп.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (права про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999. у справі N 1-7/99 положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).

Дане положення повинно застосовуватись і до фізичної особи -суб'єкта підприємницької діяльності, оскільки остання не має самостійного балансу і у випадках фінансової відповідальності фактично фізична особа відповідає своїм майном. Зокрема, згідно ст. 128 Господарського кодексу України громадянин -підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями усім своїм майном, на яке відповідно до закону може бути звернено стягнення. Дана норма кореспондується з нормами ЦК України щодо особливостей статусу фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності. Згідно ст. 50 ЦК України фізична особа з повною цивільною правоздатністю має право на здійснення підприємницької діяльності за умови її державної реєстрації в установленому порядку. Згідно ст. 52 ЦК України фізична особа -підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення. Саме вищевказані положення порівнюють  підприємця фізичну особу з фізичною особою не підприємцем, і зобов'язує застосовувати до таких суб'єктів однакові принципи відповідальності.

Такої ж позиції дотримується і ДПАУ (лист НОМЕР_3)

За таких обставин позовні вимоги щодо стягнення з відповідача штрафу в сумі 2397 грн. 20 коп. визнаються судом обґрунтованими, в решті вимог слід відмовити.

Оцінивши всі вищевикладені обставини, суд закінчив розгляд справи в судовому засіданні 24.11.2006.

Відповідно до п. 4 ст. 94 КАСУ у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Згідно ст. 160 ч. 3 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 24.11.2006. проголошено вступну і резолютивну частини постанови.

На підставі викладеного та, керуючись ст.ст. 18, 158 -163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код ДРФО НОМЕР_4 в доход Державного бюджету України на рахунок 31118106600006 в УДК в Луганській області, одержувач ВДК у Ленінському районі, код 24046582, КБК 23030300 фінансові санкції в сумі 2397 грн. 20 коп.

3. В решті вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили, якщо її не скасовано, після закінчення апеляційного розгляду скарги.

Про апеляційне оскарження постанови спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржувану постанову. Копії апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Згідно ст. 160 ч. 3 Кодексу адміністративного судочинства України постанова в повному обсязі складена 29.11.2006.

Суддя Т.М.Мінська