Постанова № 32465250, 10.07.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2013
Номер справи
812/1040/13-а
Номер документу
32465250
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 липня 2013 року Справа № 812/1040/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Кисельова Є.О.,

при секретарі: Гришиній О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов управління пенсійного фонду в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування за 2011 рік у розмірі 4010,30 грн. та суми штрафної санкції в розмірі 170 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Управління пенсійного фонду в Новоайдарському районі Луганської області (далі УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області, позивач) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування за 2011 рік у розмірі 4010,30 грн. та суми штрафної санкції в розмірі 170 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 18.12.2007 суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 зареєстрований Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа. В УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області відповідач зареєстрований як фізична особа-підприємець на спрощеній системі оподаткування та платник єдиного внеску.

В порушення ст.ст.4,6,9,25 Закону №2464-УІ та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідач не подав звіт за 2011 рік, про що головним спеціалістом відділу персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області було складено акт від 16.05.2012 № 22 та відповідно рішенням від 16.05.2012 № 110 до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 170,00 грн.

Зазначене рішення відповідачем було отримано 23.05.2012, яке ним було оскаржене до Головного УПФУ в Луганській області, до Пенсійного фонду України та до Новоайдарського районного суду. Рішеннями Головного УПФУ в Луганській області та Пенсійного фонду України скарги відповідача було залишено без задоволення, а ухвалою Новоайдарського районного суду від 09.11.2012 адміністративний позов повернуто відповідачеві.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону №2464 - УІ управлінням Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області відповідачеві була направлена вимога про сплату боргу № Ф - 193 від 04.10.2012 на суму 4010,30 грн., яка одержана відповідачем. Відповідач суму боргу вказану у вимозі оскаржив у встановленому законом порядку до УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області та до Новоайдарського районного суду. Рішенням управління від 30.10.2012 № 6910/03-10 заяву відповідача залишено без розгляду, ухвалою суду від 14.12.2012 адміністративний позов повернуто відповідачеві.

До цього часу в добровільному порядку борг не погашено.

Представник позивача у судове засідання не прибув, однак від нього надійшла письмова заява, в якій просить справу розглянути без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не прибув, однак від нього надійшли письмові заперечення проти адміністративного позову, в яких просить у задоволенні позову відмовити. Вказані заперечення на адміністративний позов були долучені до матеріалів справи (а.с.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Постановою Правління пенсійного фонду України N 8-2 від 30.04.2002 затверджено Положення про управління Пенсійного фонду (далі - Постанова № 8-2).

Згідно із Положенням № 8-2, управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Як зазначено в п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративного суду публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Пенсійний фонд України та його органи, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктами владних повноважень, а спори за участю цих органів є публічно -правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню "адміністративної справи ".

Відповідач - фізична особа - підприємець - ОСОБА_1, і.к. НОМЕР_1, зареєстрований Новоайдарською районною державною адміністрацією Лугансокї області 18.12.2007, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області та є платником єдиного податку ( а.с. 5,6).

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " від 08.07.2010 № 2464 ( далі -ЗУ №2464), який набрав чинності 01 січня 2011 року.

Відповідно до ч.3 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення ЗУ № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та Державною податковою адміністрацією України проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з Державною податковою адміністрацією України за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 ЗУ № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності до ч. 1. ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; (п. 1 ч. 1 ст. 4 ЗУ №2464-VІ) фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності (п. 4 ч.1 ст. 4 ЗУ №2464-VІ).

Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 вищезазначеного Закону платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

П.1 ч.1 ст.7 Закону України № 2464 передбачено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно ч 5. вищезазначеної статті єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Частиною 12 вищезазначеної статті передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до 4 ч.11 ст. 25 цього закону за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судом встановлено, що за 2011 звітний рік відповідачем не подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2011 рік, про що головним спеціалістом відділу персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області було складено акт від 16.05.2012 № 22 та відповідно рішенням від 16.05.2012 № 110 до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 170,00 грн. (а.с. 7-8). Вказане рішення відповідачем отримано 23.05.2012, що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення (зворотній бік арк.справи 8).

Зазначене рішення відповідачем оскаржене до Головного УПФУ в Луганській області, до Пенсійного фонду України та до Новоайдарського районного суду. Рішеннями Головного УПФУ в Луганській області та Пенсійного фонду України скарги відповідача було залишено без задоволення, а ухвалою Новоайдарського районного суду від 09.11.2012 адміністративний позов повернуто відповідачеві.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» встановлено розмір мінімальної плати на 2011 рік у місячному розмірі : з 01.01.2011 - 941 грн., з 01.04.2011 - 960 грн., з 01.10.2011 - 985 грн., з 01.12.2011 -1004 грн. Таким чином мінімальний страховий внесок у 2011 році у місячному розмірі становить : з 01.01.2011 - 326,53 грн. (941 грн.х34,7%), з 01.04.2011 - 333,12 грн. (960 грн.х347%), з 01.10.2011-341,80 грн. ( 985грн. х 34,7%), з 01.12.2011 - 348,39 грн. ( 1004 грн.х34,7%).

Згідно ч. 8 ст. 9. Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Згідно із п. 4.6 Інструкції № 21-5 платники сплачують єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується.

Частино 11 ст. 8 Закону України № 2464 встановлено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 % визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Відповідач в порушення норм ЗУ № 2464 не сплачує єдиний внесок на загальнобов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим за фізичною особою-підприємцем за 2011 рік утворилася заборгованість у розмірі 4010,30 грн., що підтверджується карткою особового рахунку та відповідачу була надіслана вимога від 04.10.2012 № Ф-193 про сплату суми боргу на суму 4010,30 грн., яку було отримано 10.10.2012.

Згідно ч. 4 ст. 25 Закону № 2464-VI територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Відповідно до картки особового рахунку платника фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 станом на 04.10.2012 залишок заборгованості зі сплати єдиного внеску складає 4010,30 грн., що також підтверджується розрахунком ціни позову (а. с. 14)

Відповідно до абз.6-7 ч.4 ст.25 ЗУ № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Враховуючи, що відповідач за час судового розгляду справи добровільно повністю не сплатив суму заборгованості в сумі 4010,30 грн. та штрафні санкції у розмірі 170,00 грн., позовні вимоги щодо стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 4010,30 грн. та стягнення штрафних санкцій у розмірі 170,00 грн визнаються судом такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління пенсійного фонду в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування за 2011 рік у розмірі 4010,30 грн. та суми штрафної санкції в розмірі 170 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (і.к.НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області (місцезнаходження: 93500, Луганська область, смт.Новоайдар, вул. Пролетарська,20) заборгованість із сплати єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 4010 (чотири тисячі десять) грн. 30 коп., перерахувавши на р/р 37195104001226 в УДК в Новоайдарському районі ГУ ДКУ Луганської області, МФО 804013, код 21792577.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (і.к.НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області (місцезнаходження: 93500, Луганська область, смт.Новоайдар, вул. Пролетарська,20) штрафну санкцію у розмірі 170 (сто сімдесят) грн., перерахувавши на р/р 37195104001226 в УДК в Новоайдарському районі ГУ ДКУ Луганської області, МФО 804013, код 21792577.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 12 липня 2013 року.

Суддя Є.О. Кисельова