ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВв, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 липня 2013 року Справа № 913/644/13-г
Провадження №1/913/644/13-г
За позовом Стаханово-Алчевського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі позивача Державної екологічної інспекції у Луганській області
до відповідача Державного підприємства "Луганськвугілля"
за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного Управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м. Луганськ
за участю третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Луганської обласної ради та Лозівської селищної ради Луганської області, смт. Лозівський Словяносербського району Луганської області
про стягнення 39912 грн. 83 коп.
Суддя Зюбанова Н.М.
Секретар судового засідання Вороніна О.С.
У засіданні брали участь:
від позивача - Землянська О.С., за дов. від 19.06.2013 № 22;
від відповідача - представник не прибув;
прокурор Трофименко П.В.
Суть спору: про стягнення 39912 грн. 83 коп. збитків, завданих забрудненням атмосферного повітря шкідливими речовинами.
У ході розгляду справи провадження по ній зупинялось до розгляду господарським судом Луганської області грошових вимог Державної екологічної інспекції у Луганській області на суму 39912 грн. 83 коп. до боржника - ДП "Луганськвугілля" у процедурі банкрутства по справі № 913/206/13-г.
Ухвалою від 02.07.2013 суд поновив провадження по справі з підстав, зазначених в ухвалі суду.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, його представник у судове засідання не прибув.
Учасників судового процесу було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом з урахуванням вимог ст. 43 ГПК України створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.
Неприбуття вдруге у судове засідання відповідача, який був належним чином повідомлений про час і місце проведення судового засідання не перешкоджає розгляду спору по суті згідно положень ст. 75 ГПК України.
Ухвалою від 28.02.2013 при порушенні провадження у справі суд залучив третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області та на стороні відповідача - Луганську обласну раду та Лозівську селищну раду Луганської області.
Як вбачається з матеріалів справи, Луганська обласна рада у письмових поясненнях за листом від 12.03.2013 № 10/10-378 підтримує позовні вимоги прокурора та звертає увагу суду на те, що для підрахунку кількості коштів, які спрямовуються до спеціального фонду місцевих бюджетів, необхідно відокремити від загальної суми грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності у розмірі 70 %, що складає 27938 грн. 98 коп.; для визначення остаточної суми коштів, яка зараховується до спеціального фонду обласного бюджету необхідно визначити 20 % частку з коштів, які спрямовуються до спеціального фонду місцевих бюджетів за відповідну шкоду, що складає 7982 грн. 57 коп.
Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області у відзиві на позовну заяву за листом від 11.03.2013 № 15-13/1810 інформує суд про те, що у процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи Державного казначейства України здійснюють розподіл платежів між загальним та спеціальними фондами державного бюджету, між державним і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами відповідно до нормативів відрахувань, визначених законодавством та перераховують за належністю розподілені кошти.
Розглянувши матеріали справи, додатково надані сторонами документи, вислухавши представника позивача та прокурора, суд дійшов до наступного.
Так, ст. 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатись до суду в передбачених законом випадках.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. Представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
За змістом ст. 2 ГПК України (у редакції Закону від 18.09.2012), яка регулює порушення справ у господарському суді, такі справи порушуються за позовними заявами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Також законодавцем передбачено, що прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.
Підставою звернення прокурора з даною позовною заявою до суду в інтересах держави є порушення відповідачем законодавства про охорону атмосферного повітря.
Щодо фактичних обставин справи, то зі змісту позову та доданих до нього матеріалів вбачається, що в обґрунтування вимог про стягнення збитків прокурор та позивач посилаються на те, що проведеною з 20 лютого по 12 березня 2012 року плановою перевіркою Державною екологічною інспекцією в Луганській області виявлено, що в період з 04.01.2010 по 21.09.2012 відокремлений підрозділ ДП "Луганськвугілля" - "ГЗФ "Слов'яносербська" здійснював викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин.
За результатами даної перевірки позивачем складено відповідний акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (арк. справи 12-20), на підставі якого у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639 та зареєстр. в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 за № 48/16064 (далі - Методика) до стягнення заявлено 39912 грн. 83 коп. шкоди за період з 04.01.2010 по 21.09.2012.
Також до матеріалів справи додано припис від 16.03.2012, виданий генеральному директору ДП "Луганськвугілля" про усунення допущених порушень у діяльності структурних підрозділів підприємства, протокол № 005732 про адміністративне правопорушення відносно керівника ВП "ГЗФ "Слов'яносербська", постанова про накладення адміністративного стягнення від 29.02.2012 № 005732 з доказами оплати штрафу, які у сукупності свідчать про порушення відповідачем в особі вказаного відокремленого підрозділу природоохоронного законодавства.
Встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог прокурора та задоволення позову, виходячи з наступних підстав.
Так, у відповідності до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затв. наказом Мінприроди від 19.12.2006 за № 548, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 за № 120/13387 Державна екологічна інспекція в Луганській області є належним позивачем за позовами щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Правове регулювання охорони атмосферного повітря здійснюється Законом України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 № 2707-ХІІ, ст. 2 якого передбачено, що відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 10 вказаного Закону підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких зв'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:
- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік та інше.
У відповідності до ст. 11 вказаного Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Статтею 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" визначена відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, до яких зокрема віднесено викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону; дотримання вимог, передбачених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Також у відповідності до п. 2.1.2 Методики наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, вважаються зокрема, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Відповідно до вимог статті 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Розмір шкоди, нанесеної державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства у частині забруднення атмосфери обчислений позивачем згідно Методики та складає 39912 грн. 83 коп.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодувати шкоду та збитки, заподіяні ними внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Як звісно, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди, протиправна поведінка заподіювача шкоди, причинний зв"язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача та вина.
Таким чином матеріалами справи підтверджено зазначені вище складові шкоди, тому позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю з віднесенням судового збору на відповідача згідно ст. 49 ГПК України, який стягується в доход державного бюджету України, оскільки прокурор та позивач звільнені від їх сплати у встановленому законом порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ, вул. Лєрмонтова, буд. 1в, ідент. код 32473323 - 39912 грн. 83 коп. збитків на користь спеціальних фондів Державного та місцевих бюджетів на рахунок, відкритий за балансовим рахунком № 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним та місцевим бюджетами" Плану розрахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій" за наступними реквізитами: п/р 33111331700301 спеціального фонду місцевого бюджету смт. Лозівське Слов'яносербського району Луганської області, код за ЄДРПОУ 37969169 УДКСУ у Слов'яносербському районі Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач - ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013.
3. Стягнути з Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ, вул. Лєрмонтова, буд. 1в, ідент. код 32473323 в доход державного бюджету України на рахунок 31214206783006, отримувач УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, МФО 804013, банк отримувач ГУДКСУ у Луганській області, по коду класифікації доходів (ККД) 22030001, символ 206, назва Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) судовий збір у сумі 1720 грн. 50 коп., видати на виконання наказ Ленінській ОДПІ у м. Луганську Головного управління Міндоходів у Луганській області після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складене 18.07.2013.
Суддя Н.М.Зюбанова
Помічник судді Г.АКравцова
18.07.2013