8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 липня 2013 року Справа № 812/5676/13-а
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Дибова О.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Прокурора м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Луганській області до Державного відкритого акціонерного товариства "Свердловське шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів та свердловин" Дочірнє підприємство Відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Спецшахтобуріння" про стягнення заборгованості з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 3909,06 грн. -
ВСТАНОВИВ:
25 червня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Луганській області до Державного відкритого акціонерного товариства "Свердловське шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів та свердловин" Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Спецшахтобуріння" про стягнення заборгованості з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 3909,06 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне.
Прокуратурою м. Свердловська Луганської області під час перевірки ДПІ у м. Свердловську Луганської області встановлено, що за період з 01.01.2013 по 31.01.2013 року у відповідача виникла заборгованість з земельному податку з юридичних осіб в розмірі 3909,06 грн., що підтверджується податковою декларацією №9000152111 від 12.01.2012 року та відповідною карткою платника податку. Державне відкрите акціонерне товариство "Свердловське шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів та свердловин" Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Спецшахтобуріння" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 20.08.1991 року та внесене до єдиного державного реєстру підприємств України, що підтверджено довідкою з Управління статистики у м. Свердловську від 16.11.2010 року АБ №072423. З метою стягнення податкового боргу ДПІ у м. Свердловську Луганської області направлено податкову вимогу №65 від 05.09.2011 року. За таких обставин позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку суму податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 3909,06 грн.
Ухвалою від 26 червня 2013 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
Ухвала про відкриття скороченого провадження направлена відповідачу на адресу: 94800, Луганська область, м. Свердловськ, вул. Бурова, 3 та отримана особисто повноваженою особою, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні, повернутому до суду (а.с. 25).
У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 60 КАС України з метою представництва інтересів держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом, бере участь у розгляді справ за його позовами.
Відповідно до ч. 2 ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою для представництва прокуратурою інтересів держави -наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Судом встановлено, що Державне відкрите акціонерне товариство "Свердловське шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів та свердловин" Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Спецшахтобуріння" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 20.08.1991 року за реєстраційним номером 00181993 (а.с.20) та внесене до єдиного державного реєстру підприємств України, що підтверджено довідкою з Управління статистики у м. Свердловську від 16.11.2010 року АБ №072423. (а.с.19).
Відповідач перебуває на обліку в якості платника податків в Державній податковій інспекції в м. Свердловську Луганської області.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства..
Статтею 14 Податкового кодексу України наведено перелік основних понять, які використовуються у Податковому кодексі України, зокрема:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 36 Податкового кодексу України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Розділом ХІІІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою плати за землю.
Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку (плата за землю) є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу (ст. 288 ПК України).
Згідно п.285.1 ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Пунктом 286.1. статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої
декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. (п. 286.2 ст.286 Податкового кодексу України)
Відповідно до п.п. 287.1, 287.3, 287.4 ст.287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Державним відкритим акціонерним товариством "Свердловське шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів та свердловин" Дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Спецшахтобуріння" подано до Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області податкову декларацію з земельного податку за 2012 рік, з самостійно визначеною сумою податку що підлягає сплаті до бюджету в загальному розмірі за рік на суму 46908,72 грн., щомісячно сума податку яка підлягає сплаті згідно зазначеної декларації становить 3909,06 грн. (а.с.11-13 ). Таким чином, відповідач узгодив податкове зобов'язання з земельного податку, подавши органу державної податкової служби податкову декларацію.
Судом встановлено, що внаслідок несплати відповідачем за січень 2012 року включно узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку, за останнім виник податковий борг у розмірі 3909,06 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки відповідача як платника податків (а.с. 8, 29).
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання зазначеної норми Державною податковою інспекцією у м. Свердловську Луганської області Державної податкової служби відповідачу надіслано податкову вимогу №65 від 05 вересня 2011 року на загальну суму 272183,11 грн. (а.с.14), яку було отримано представником відповідача, про що свідчить особистий підпис на корінці податкової вимоги (а.с14).
Факту оскарження відповідачем вищезазначеної вимоги судом на час розгляду справи не встановлено, а тому вона вважається узгодженою.
Даних про добровільну сплату відповідачем наявного податкового боргу або про відкликання податкових вимог суд на час розгляду справи не має.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1.статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. (пункт 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
У зв'язку з тим, що відповідачем податковий борг не сплачений, доказів оскарження вимоги або сплати боргу до суду не надано, податковий борг є самостійно визначеним відповідно до уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень 2012 року, позовні вимоги є обґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інмпекції у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Лугангській області до Державного відкритого акціонерного товариства "Свердловське шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів та свердловин" Дочірнє підприємство Відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Спецшахтобуріння" про стягнення заборгованості з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 3909,06 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства "Свердловське шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів та свердловин" Дочірнє підприємство Відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Спецшахтобуріння" (94800, Луганська область, м. Свердловськ, вул. Бурова, 3 код 00181993) суму податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб за січень 2013 року в розмірі 3909,06 грн. (три тисячі дев'ятсот дев'ять гривень 06 коп.) на користь Державної податкової інспекції у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Луганській області (94801, Луганська область, м. Свердловськ, вул. Свердлова,10, р/р 33216811700072, КФК 13050100 в УДК СУ в Луганській області, МФО 804013, код одержувача 38629891) з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Дибова