Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2013 р. Справа № 805/6813/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко Т.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Пролетарському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби звернулися до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що у відповідача виникла заборгованість у розмірі 3972,20 гривень, яка утворилася в результаті несплати самостійно визначеної платником суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість та штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання, з урахуванням вже стягнутих за рішенням суду сум, у розмірі 2999,28 гривень та податку на доходи фізичних осіб у розмірі 972,92 гривень. Оскільки відповідачем самостійно суму податкового боргу до бюджету не сплачено, посилаюсь на норми Податкового кодексу України, Державна податкова інспекція у Пролетарському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби просить суд стягнути зазначену суми боргу у судовому порядку.
У судове засідання сторони не з'явились, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, з дотриманням вимог ст. ст. 33-36 Кодексу адміністративного судочинства України, про що є відомості в матеріалах справи.
Приймаючи до уваги положення ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, та ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом, а також ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в ній доказів.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець Виконавчим комітетом Пролетарської районної ради м. Донецька 28.01.2004 р., ідентифікаційний номер НОМЕР_1
Згідно довідки про взяття на облік платника податків від 03.02.2004 р. фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Пролетарському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби з 03.02.2004 р.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач має податкову заборгованість перед бюджетом на загальну суму 3972,20 гривень (2999,28 гривень - податок на додану вартість, 972,92 гривень - податок на доходи фізичних осіб), яка утворилася внаслідок наступного.
Відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання з податку на додану вартість по деклараціях: № 905641217 від 20.08.2012 року у сумі 2663 гривень; № 9057628964 від 20.09.2012 року у сумі 535 гривень; 9065339715 від 22.10.2012 року у сумі 961 гривень; № 9073442764 від 20.11.2012 року у сумі 1018 гривень; № 9072329484 від 16.11.2012 року у сумі 667 гривень; № 9017211661 від 02.04.2013 року у сумі 800 гривень, які в свою чергу повністю до бюджету не сплачені.
За наслідками проведених камеральних перевірок з питань своєчасності сплати ПДВ податковим органом прийняті податкові повідомлення-рішення:
на підставі акту перевірки № 448/17-1/НОМЕР_1 від 13.06.2012 року - податкове повідомлення-рішення від 20.07.2012 року № 0010631700, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію на суму 1020 гривень;
на підставі акту перевірки № 2447/17-1/НОМЕР_1 від 03.10.2012 року - податкове повідомлення-рішення від 12.11.2012 року № 0031811700, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію на суму 400 гривень;
на підставі акту перевірки № 3026/17-1/НОМЕР_1 від 05.11.2012 року - податкове повідомлення-рішення від 11.12.2012 року № 0033621700, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію на суму 676,07 гривень;
на підставі акту перевірки № 3256/17-1/НОМЕР_1 від 20.11.2012 року - податкове повідомлення-рішення від 11.01.2013 року № 0000031700, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію на суму 698,60 гривень;
на підставі акту перевірки № 156/17-1/НОМЕР_1 від 31.01.2013 року - податкове повідомлення-рішення від 21.03.2013 року № 0001001700, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію на суму 2040 гривень.
Як свідчать матеріали справи, вищезазначені податкові повідомлення-рішення вважаються отриманими відповідачем та в адміністративному порядку не оскаржувалися.
Тобто, вказані податкові повідомлення-рішення вважаються узгодженими.
Разом із тим, суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість відповідачем до бюджету у добровільному порядку не сплачено.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11.09.2012 року по справі № 2а/0570/10813/2011 з відповідача було стягнуто суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 33572,51 гривень.
Також, судом встановлено, що відповідач має податкову заборгованість перед бюджетом з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 972,92 гривень.
Вказана заборгованість виникла за наслідками проведення невиїзної документальної перевірки дотримання термінів подання декларації про доходи суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 за 2011 рік, якою було встановлено порушення п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України в результаті чого відповідачем порушено термін подання декларації про доходи, одержані у 2011 році, про що складено акт № 1654/17-1/НОМЕР_1 від 01.08.2012 року.
На підставі акта перевірки податковим повідомленням-рішенням від 10.09.2013 року № 0020721700 відповідачу за платежем податок на доходи фізичних осіб, що підлягають сплаті фізичними особами за результатами річного декларування, нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1020 гривень.
З матеріалів справи вбачається, що станом на 31.12.2012 року переплата по вказаному податку становить 47,08 гривень.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Так, відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України. Зокрема, кодекс визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено обов'язок платників податків, зокрема, сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядки і строки, визначені цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
В порушення вищенаведених вимог Податкового кодексу України відповідач, у строки визначені законодавством, не сплатив суму самостійно визначеного податкового зобов'язання з податку на додану вартість до бюджету.
Так, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11.09.2012 року по справі № 2а/0570/10813/2011 з відповідача було стягнуто суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 33572,51 гривень.
Оскільки грошові зобов'язання з податку на додану вартість відповідачем були сплачені із затримкою, податковим органом за результатами проведених камеральних перевірок з питань своєчасності сплати ПДВ на підставі ст. 126 Податкового кодексу України прийняті податкові повідомлення-рішення від 20.07.2012 року № 0010631700, від 12.11.2012 року № 0031811700, від 11.12.2012 року № 0033621700, від 11.01.2013 року № 0000031700, від 21.03.2013 року № 0001001700, якими до відповідача застосовані штрафні санкції по податку на додану вартість.
Вказані податкові повідомлення-рішення в адміністративному або судовому порядку відповідачем не оскаржувалися та вважаються узгодженими.
Крім того, як свідчать матеріали справи, проведеною невиїзною документальною перевіркою дотримання термінів подання декларації про доходи суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 за 2011 рік було встановлено порушення п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України в результаті чого відповідачем порушено термін подання декларації про доходи, одержані у 2011 році, про що складено акт № 1654/17-1/НОМЕР_1 від 01.08.2012 року.
При цьому, п. 177.5. ст. 177 Податкового кодексу України встановлено, що фізичні особи - підприємці подають до органу державної податкової служби податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.
Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (пп. 49.18.5. п. 49.18. ст. 49 Податкового кодексу України).
Так, пунктом 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України передбачено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
За результатами проведеної перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.09.2013 року № 0020721700, яким позивачу за платежем податок на доходи фізичних осіб, що підлягають сплаті фізичними особами за результатами річного декларування, нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1020 гривень.
Вказане податкове повідомлення-рішення в адміністративному або судовому порядку відповідачем не оскаржувалося та вважається узгодженим.
В силу пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З метою погашення податкового боргу на адресу відповідача було направлено податкові вимоги, а саме:
- перша податкова вимога від 07.08.2009 р. № 1/69 на суму 10646,90 грн.
- друга податкова вимога від 21.09.2009 р. № 2/115 на суму 11627,38 грн.
В матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження відповідачем зазначених податкових вимог.
Отже, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкової заборгованості, не призвели до її погашення.
Таким чином, станом на час розгляду справи за відповідачем рахується добровільно несплачений податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 2999,28 гривень та податку на доходи фізичних осіб у розмірі 972,92 гривень, що підтверджується матеріалами справи.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (п. 87.2 п. 87.1 ст. 87 ПК України).
Органами уповноваженими здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, згідно з п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України, є виключно органи державної податкової служби.
Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України).
Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження (п. 87.11. ст. 87 Податкового кодексу України).
Таким чином, виходячи із змісту заявлених вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача загальної суми податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб та з податку на додану вартість у розмірі 3972,20 грн.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2-11, 69-71, 94, 98, 128, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до місцевого бюджету Пролетарської районної ради (код ЄДРПОУ 38034036, р/р 33214800700011, код платежу - 11010100, банк отримувача ГУ ДКСУ в Донецькій області м. Донецька, МФО 834016) суму податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 972 (дев'ятсот сімдесят два) грн. 92 коп.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Державного бюджету (код отримувача - 38034036, р/р 31116029700011, код платежу - 14010100, банк отримувача ГУ ДКСУ в Донецькій області м. Донецька, МФО 834016) суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 2999 (дві тисячі дев'ятсот дев'яносто дев'ять) грн. 28 коп.
Постанова прийнята, складена і підписана у нарадчій кімнаті 18 червня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ткаченко Т.С.