Постанова № 32457637, 11.07.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2013
Номер справи
805/8895/13-а
Номер документу
32457637
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 липня 2013 р. Справа №805/8895/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 16 год. 00 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., при секретарі судового засідання Гаджієвій Г.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про визнання недійсним та скасування припису від 13.05.2013 № 138,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про визнання недійсним та скасування припису від 13.05.2013 № 138 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, з вимогою «негайно припинити експлуатацію збудованої частини промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 у Совєтському районі м. Макіївки».

В обґрунтування позову зазначено, що на підставі п. 9 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи інспекції під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію.

19.04.2013 Товариством з обмеженою відповідальністю було зареєстровано у Державній архітектурно-будівельній інспекції України декларацію про готовність об'єкта до експлуатації за № ІУ 143131090440.

Оскільки об'єкт будівництва «Промисловий комплекс з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 у Совєтському районі м.Макіївки Донецької області» прийнятий в експлуатацію, тому позивач вважає, що припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області від 13.05.2013 № 138 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлений позов та надав пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позову, в обґрунтування чого зазначила, що 13.05.2013 за результатами проведення позапланової перевірки об'єкта будівництва «Промисловий комплекс з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 у м. Макіївка» Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю винесено припис № 138 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Інспекцією встановлено, що позивачем не виконані умови попереднього припису від 08.05.2013 № 134 щодо негайного припинення експлуатації промислового комплексу, що є порушенням ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», з огляду на що просила відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал» зареєстрований у встановленому порядку Виконавчим комітетом Будьонівської районної ради м. Донецька 10.09.2003, ідентифікаційний код 32672040.

Відповідач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області є юридичною особою публічного права - територіальним органом суб'єкту владних повноважень - центрального органу виконавчої влади Державної архітектурно-будівельної інспекції України, утвореним постановою КМУ від 23 травня 2011 року № 549 «Про утворення територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції».

Держархбудінспекція України здійснює свою діяльність на підставі Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 439/2011.

У відповідності до пункту 3 Положення, основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, зокрема, здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.

Як встановлено судом, відповідно до декларації про початок виконання будівельних робіт, затвердженої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області 16.08.2011 № ДЦ 08311028924, 10.08.2011 розпочато будівництво промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вулиці Чкалова, 2 у Совєтському районі міста Макіївка Донецької області, замовником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал».

19.04.2013 Державною архітектурно-будівельною інспекцією України зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації «Будівництво промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва 1 черга по вулиці Чкалова, 2 у Совєтському районі міста Макіївки Донецької області, код об'єкта 1251.2, ІІІ - категорія складності» за № ІУ 143131090440 (а.с.22-27).

08.05.2013 на підставі акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 08.05.2013 та у відповідності до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №533, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області винесено припис № 134 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Відповідно до якого встановлено порушення ч. 10 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та з метою усунення виявлених порушень Інспекція вимагає негайно припинити експлуатацію промислового комплексу (а.с.61).

08.05.2013 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області у зв'язку з виявленими порушеннями ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI, що підтверджується Актом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, проведеної на будівництві промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 у Совєтському районі м. Макіївки від 08.05.2013 та керуючись Положенням про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02.06.2011 № 22, видано наказ №114 про заборону експлуатації закінченого будівництвом об'єкту.

У відповідності до цього наказу, т.в.о. начальника Інспекції наказує заборонити ТОВ «Енергокапітал» експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта: «Будівництво промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 у Совєтському р-ні м. Макіївки», який не прийнятий до експлуатації у встановленому законом порядку (а.с.58).

Згідно з направленням про проведення позапланової перевірки від 13.05.2013 № 7/5-07/13238 головні державні інспектори Макіївського відділу Центрального управління державного контролю за будівництвом об'єктів Інспекції ДАБК в Донецькій області Мочаліна О.В., Дичка Є.О. направлені для здійснення позапланової перевірки виконання умов припису Інспекції № 134 від 08.05.2013 Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал», об'єкт будівництва: «Будівництво промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва за адресою: місто Макіївка, Совєтський р-н, вул. Чкалова, 2» на підставі наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області від 13.05.2013 № 116 та припису від 08.05.2013 № 134 (а.с. 52).

За результатами проведеної позапланової перевірки, відповідачем складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 13.05.2013, відповідно до якого встановлено, що вимоги припису № 134 від 08.05.2013 не виконані, а саме: цільове призначення земельної ділянки не змінено, комплекс експлуатується, що є порушенням ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (а.с.50-51).

13.05.2013 головними інспекторами Макіївського відділу Центрального управління державного контролю за будівництвом об'єктів Інспекції ДАБК в Донецькій області Мочаліною О.В. та Дичка Є.О. видано припис № 138 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Товариству з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал» про те, що за результатами проведення позапланової перевірки промислового комплексу з утилізації відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 в Совєтському районі м. Макіївки встановлено, що замовником ТОВ «Енергокапітал» не виконані умови припису №134 від 08.05.2013 та експлуатацію збудованої частини промислового комплексу з утилізації відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 в Совєтському районі м. Макіївки не припинено, що є порушенням ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Вимога припису - негайне припинення експлуатації збудованої частини промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 в Совєтському районі м. Маїківки (а.с.18-19).

Зазначений припис направлений поштою Товариству з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал» 15.05.2013, про що свідчить квитанція «Укрпошти» з листом опису (а.с.54).

У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 № 687-XIV, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI, Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 439/2011 та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553.

Згідно з частиною першою ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами пп. 6 пункту 5 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України встановлено, що Держархбудінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, видавати обов'язкові до виконання приписи щодо, зокрема, усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил.

В силу вимог пп. «а» п. 3 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

У відповідності до п. 5 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі за текстом - Порядок) державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Пунктом дев'ятим Порядку передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Як встановлено пп. 16, 17 Порядку за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).

Пунктом 19 Порядку визначено, що припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в інспекції, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.

Припис підписується посадовою особою інспекції, яка провела перевірку.

Представник позивача у своїх поясненнях посилався на те, що у приписі від 13.05.2013 № 138 міститься вимога - негайно припинити експлуатацію збудованої частини промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва, тобто відповідачем фактично було заборонено експлуатацію збудованих об'єктів, які були вже введені в експлуатацію.

Частиною 1 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Згідно з частиною 6 зазначеної статті датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.

Частиною восьмою ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.

За правилами п. 9 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію.

З декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Будівництво промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва 1 черга по вулиці Чкалова, 2 у Совєстькому районі міста Макіївки Донецької області, код об'єкта 1251.2, ІІІ - категорія складності» вбачається, що 19.04.2013 зазначена декларація зареєстрована Державною архітектурно-будівельною Інспекцією України, та закінчений будівництвом об'єкт вважається готовим до експлуатації.

На думку суду, позивачем підтверджено факт прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта «Будівництво промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва 1 черга по вулиці Чкалова, 2 у Совєстькому районі міста Макіївки Донецької області, код об'єкта 1251.2, ІІІ - категорія складності».

Оскільки частиною 9 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено право посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки тільки за вмотивованим рішенням керівника такого органу забороняти експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію, тому суд вважає, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області протиправно винесено припис від 13.05.2013 № 138, так як заборона експлуатації закінченого будівництвом об'єкта не передбачено діючим законодавством.

За таких обставин, припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області від 13.05.2013 № 138 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил винесено протиправно та з порушенням вимог ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуюче вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про визнання недійсним та скасування припису від 13.05.2013 № 138 підлягає задоволенню, а припис від 13.05.2013 № 138 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил - скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал» - задовольнити.

Скасувати припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області від 13.05.2013 № 138 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал» (ідентифікаційний код 32672040, адреса: 83028, м. Донецьк, вул. Майська, будинок 66) витрати зі сплати судового збору в розмірі 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійка.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 11 липня 2013 року в присутності представників сторін. Постанова виготовлена в повному обсязі 16 липня 2013 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дмитрієв В.С.