Постанова № 32453788, 09.07.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
09.07.2013
Номер справи
801/5826/13-а
Номер документу
32453788
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 липня 2013 р. (16:55) м.Сімферополь Справа №801/5826/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Радчук А.А., за участю секретаря судового засідання Гребенюк Є.В., представників сторін:

позивача - ОСОБА_1 її представника ОСОБА_2,

від відповідача - Голуб О.К.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ялтинського управління юстиції в АРК

про спонукання до виконання певних дій.

Суть спору. ОСОБА_1 (далі- позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду із позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ялтинського управління юстиції в АРК (адлі- відповідач), Начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ялтинського міського управління юстиції ГУЮ в АР Крим Голуб Олександри Костянтинівни про зобов'язання внести зміни в актовий запис цивільного стану №172 від 12.02.2009.

Ухвалою суду від 09.07.2013 позовну заяву ОСОБА_1 до Начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ялтинського міського управління юстиції ГУЮ в АР Крим Голуб Олександри Костянтинівни про зобов'язання внести зміни в актовий запис цивільного стану №172 від 12.02.2009, залишено без розгляду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 03 лютого 2009 року на вул. Московській в районі тролейбусного парку м. Ялта був знайдений труп невідомого чоловіка, який 03 березня 2009 року похований за рахунок міського бюджету м. Ялта. Відповідно до актового запису № 172 від 12 лютого 2009 року відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ялтинського управління юстиції Головного управління юстиції в Автономної Республіки Крим міністерства юстиції України зроблено запис про смерть невідомого чоловіка 45-55 років. Згідно довідки відділу карного розшуку Ялтинського МУ ГУ МВС України в АР Крим від 07.12.2012 за № 50/5-1335 встановлено особу невідомого чоловіка як ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, місце народження - місто Луганськ, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 Внести ж зміни у актовий запис про смерть ОСОБА_4 на даний час не виявляється можливим у зв'язку із чим для поновлення своїх прав позивач змушена звернутись до суду із даним позовом.

Ухвалами суду від 25.06.2013 відкрито провадження у справі та після закінчення підготовчого провадження у справі останню призначено до судового розгляду.

Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили останні задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнала та по їх суті пояснила, що відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, внесення змін до актових записів цивільного стану щодо померлих проводяться тільки за наявності протоколу впізнання трупа або за рішенням суду.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до п.7 ч.1 ст. 3 КАС України відповідач є суб'єктом владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції на основі Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398 від 01.07.2010 року, із відповідними змінами та доповненнями на час виникнення спірних правовідносин (далі- Закон №2398).

Згідно зі статтею 4 зазначеного Закону № 2398 Органами державної реєстрації актів цивільного стану є відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану).

Як вбачається із ст.6 Закону №2398 відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Таким чином, відповідач у відносинах з фізичними та юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктом владних повноважень, отже зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Окружним адміністративним судом.

В судовому засіданні встановлено, що позивач звернулась до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану № 172 від 12 лютого 2009 року в якому виправити дані про її померлого брата ОСОБА_4.

Листом за вих.№5637-02.1/03-52 від 18.12.2012 відповідачем відмовлено у виправленні даних в актовому записі із посиланням на п.п.2,3 ст.22 Закону №2398 та п.1.15 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства юстиції України за №96/5 від 12.01.2011, із відповідними змінами та доповненнями на час виникнення спірних правовідносин (далі- Порядок).

У зв'язку із викладеним позивач змушена була звернутись до суду із даним позовом.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги судом встановлено, що 03 лютого 2009 року на вул. Московській в районі тролейбусного парку м.Ялта знайдено труп невідомого чоловіка, який поховано 03 березня 2009 року.

Відповідно до актового запису № 172 від 12 лютого 2009 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ялтинського управління юстиції Головного управління юстиції в Автономної Республіки Крим міністерства юстиції України зроблено запис про смерть невідомого чоловіка 45-55 років.

Як же вбачається із довідки відділу карного розшуку Ялтинського МУ ГУ МВС України в АР Крим від 07.12.2012 за № 50/5-1335 по дактилоскопічній карті 13.04.2009 встановлено особу невідомого чоловіка як ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадян України, місце народження - місто Луганськ, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1

Згідно з свідоцтвом про народження та Витягу № 00011704512 з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, ОСОБА_4 був братом позивача.

Пунктами 2,3 ст.22 Закону №2398 передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Позивач же за діючим законодавством позбавлена можливості вступити у спадкування з підстав відсутності документу про смерть брата.

Пунктом 1.14 Порядку встановлено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання щодо померлих проводяться за заявами осіб, які входять до кола спадкоємців за законом або заповітом, згідно з чинним законодавством України.

У відповідності до п.2.15.6 Порядку, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається: при впізнанні особи, смерть якої була зареєстрована як невідомої (за наявності протоколу впізнання трупа).

Як же встановлено із конкретних обставин, протокол впізнання трупа не складався та останній захоронений як невпізнана особа, та дані про його особу встановлені співробітниками міліції через місяць після захоронення.

За таких обставин, з підстав не зазначення законодавцем конкретного випадку, який виник у позивача, остання фактично позбавлена права як спадкоємець на отримання свідоцтва про смерть брата та в подальшому реалізації права на отримання спадщини.

Пунктом 2.16.7 Порядку передбачено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позивачем наявними в неї документами належними чином обґрунтовано та доведено необхідність внесення змін до актового запису про смерть її брата, однак діючим законодавством дане питання конкретно не визначено і за конкретних визначених вище обставин не передбачено.

Таким чином, виходячи із загальних принципів адміністративного судочинства передбачених Конституцією України та КАС України, щодо права на судовий захист, верховенства права, законності, оскільки іншим способом захистити права позивача не виявляється можливим, суд рахує за необхідне позов задовольнити та зобов'язати відповідача внести зміни у актовий запис № 172 від 12 лютого 2009 року.

Враховуючи висновок про задоволення позову суд вважає можливим стягнути на користь позивача суму сплаченого при зверненні до суду судового збору, в порядку, встановленому ст. 94 КАС України.

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 КАС України).

Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.

Пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ передбачено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає необхідне стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.

Під час судового засідання, яке відбулось 09.07.2013 оголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови складено 15.07.2013.

Керуючись ст.ст. 160-163, 267 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ялтинського управління юстиції Головного управління юстиції в Автономної Республіки Крим міністерства юстиції України внести зміни в актовий запис цивільного стану № 172 від 12 лютого 2009 року, в якому виправити прізвище, ім'я та по батькові вмерлого з «невідомого» на «ОСОБА_4», громадянство з «невідомо» на «громадянин України», віку з «45-55» на «53 роки», дату та місце народження з «невідомо» на «ІНФОРМАЦІЯ_1, м. Луганськ, Україна», місце проживання з «невідомо» на «АДРЕСА_1».

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 34,41 грн. із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ялтинського управління юстиції в АРК.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Радчук А.А.