ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2013 року справа № 813/3284/13-а
14 год. 47 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий - суддя Кравців О.Р.,
секретар судового засідання Саїв М.В.,
від позивача Ворошилова Н.В.,
від відповідача Гівчак І.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції в особі Бориславського відділення до Державного комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора № 3» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.
Суть спору.
Позивач, Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції в особі Бориславського відділення, звернулася до суду з позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна Державного комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора № 3», що перебуває у податковій заставі.
Вимоги обґрунтовані тим, що відповідач згідно карток особових рахунків, які ведуться в податковій інспекції, має податковий борг, який самостійно не сплачено, а вжиті позивачем заходи по його погашенню не дали результату.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача позов визнав, зазначив, що перелік майна на яке накладено арешт погоджене з попереднім начальником ДКП «ЖЕК № 3». Відповідачем поступово погашається борг, однак коштів для повного погашення боргу у відповідача не достатньо.
Суд заслухав пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, та
в с т а н о в и в:
Відповідач, Державне комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора № 3» зареєстроване рішенням виконавчого комітету Бориславської міської ради № 230 від 10.12.1994 року, згідно довідки Львівського обласного управління статистики № 8597 відповідач включене до ЄДРПОУ та взято на облік Бориславського відділення Дрогобицької ОДПІ як платник податків за № 23 /а.с.5,10,11/.
З матеріалів справи судом встановлено та не заперечується представником відповідача наявність у Державне комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора № 3» податкового боргу перед бюджетом по податку з доходів фізичних осіб, по податку на прибуток, земельному податку, по податку з власників транспортних засобів, що складається із основного платежу, штрафної санкції та пені.
Відповідно до довідки про заборгованість, заборгованість відповідача складає 56975,17 грн., а саме, основний платіж - 41458,42 грн., штрафна санкція - 6211,61 грн., пеня - 9305,14 грн., які є сумою податкового боргу.
Вказана основна сума податкового боргу виникла в результаті самостійно задекларованих зобов'язань Державного комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора № 3» станом на 01.04.2013 року згідно поданих декларацій по податку на прибуток підприємства починаючи з 08.02.2013 року у сумі 1028,65 грн., земельного податку починаючи з 01.10.2010 року у сумі 44857,25 грн., по податку з доходів фізичних осіб починаючи з 29.12.2011 року у сумі 8496,98 грн., по податку з власників транспортних засобів починаючи з 15.01.2010 року у сумі 2592,29 грн. та в результаті несплати узгодженого податкового зобов'язання згідно податкових повідомлень-рішень: № 0013541740/0 від 04.11.2010 року, якими донарахований податок з власників транспортних засобів у сумі 956,04 грн., № 0000781531 від 26.11.12 року, яким донараховано земельний податок у сумі 1071 грн., № 0000341531 від 10.05.2012 року, яким донараховано земельний податок у сумі 1266,00 грн., № 0001271531 від 05.10.11року, яким донараховано земельний податок у сумі 400 грн., № 0000961531 від 15.08.2011 року, яким донараховано земельний податок у сумі 1038,55 грн., № 0000181531 від 29.04.2011 року, яким донараховано земельний податок у сумі 840,02 грн. /а.с.27-50/.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч.2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно з п. 1.1.ст.1 Податкового кодексу України (далі ПК України), відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до п. 14.1.137 ст. 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу.
Платниками податків згідно п.15.1 ст. 15 ПК України визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів.
Відповідно пункту 14.1.175. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків згідно підпункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пункту 88.1 статті 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (пункт 88.2 статті 88).
Згідно пункту 89.3. статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акту опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
Судом з матеріалів справи встановлено, що податковим керуючим складено 27.02.2008 року акт № 240/66 опису активів, відповідно до якого відповідач самостійно виділив для продажу майно загальною вартістю 147075,00 грн. (а.с.18-19).
Також податковим керуючим складено 16.05.2012 року акт опису майна відповідача щодо заміни предмета податкової застави № 1900/5 на загальну суму 52647,18 грн. (а.с.15-16).
Відповідно до вимог п. 89.8 ст. 89 Податкового кодексу України позивач зареєстрував податкову заставу у відповідному державному реєстрі, що підтверджується Витягами про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (а.с.17,20).
Порядок продажу майна, що перебуває у податковій заставі, визначено статтею 95 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 95.1. цієї статті органа державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Судом встановлено, що позивачем направлено Державного комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора № 3» податкові вимоги №1/16 від 05.10.2011 року та №2/155 від 13.12.2001 року, прийнято рішення № 9 про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів (а.с.12,13,14).
Згідно п.59.5 ст.59 ПК України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Закріплений у ч.1 ст.11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судом встановлено, що доказів реалізації майна самостійно виділеного відповідачем для продажу згідно складеного податковим керуючим 27.02.2008 року акта № 240/66 опису активів, відповідно до якого відповідач самостійно виділив для продажу майно загальною вартістю 147075,00 грн. (а.с.18-19) у матеріалах справи немає, відтак податковий борг відповідача може бути погашено за рахунок коштів отриманих від продажу такого майна, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до абз.2 п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Оскільки податковий борг в сумі 56975,17 грн. позивачем самостійно не сплачено, докази сплати відповідачем боргу в матеріалах справи відсутні, вжиті податковим органом заходи погашення податкового боргу не дали позитивних результатів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та належить задовольнити.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати зі сторін стягувати не слід.
Керуючись ст. ст. ст.ст. 2, 7-14, 17-20, 50, 69-72, 86, 94, 122, 138, 158-163, 167, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Надати дозвіл Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції в особі Бориславського відділення на погашення усієї суми податкового боргу в сумі 56975,17 грн. за рахунок майна Державного комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора № 3» (код ЄДРПОУ 02128268), що перебуває у податковій заставі.
3. Судові витрати з сторін не стягувати.
Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 17.07.2013 року о 17:00 год.
Суддя Кравців О.Р.