Постанова № 32449365, 17.07.2013, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
17.07.2013
Номер справи
591/3112/13-а
Номер документу
32449365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/3112/13-а

Провадження № 2-а/591/233/13

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2013 року. Місто Суми.

Зарічний районний суд м. Суми у складі : головуючого судді Шершак М.І.,

при секретарі Кузьмичовій Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах

про визнання дій протиправними, спонукання до вчинення дій,

В С Т А Н О В И В :

позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому зазначає, що з 08.06.2009 року вона отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України Про державну службу. Вказує, що при призначенні пенсії відповідачем помилково не була врахована до середньомісячного розміру заробітної плати матеріальна допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань розміром 89%. Після звернення позивачки з приводу усунення порушень, в квітні 2013 року, відповідач відмовився добровільно задовольнити її вимоги. За таких обставин, позивачка просить ухвалити рішення, яким визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця, зобовязати відповідача здійснити, починаючи з 01.04.2013 року, перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням довідки Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України від 27.03.2013 року за №1032\10\21-04-10.

У судовому засіданні представник позивача вимоги позивачки підтримав.

Представник відповідача заперечує проти позову зазначає, що вимоги ним не визнаються, оскільки позиція позивача суперечить приписам статті 33 Закону України Про державну службу та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії . Вважає дії відповідача правильними, тому він просить в задоволенні позову відмовити за необґрунтованістю.

Суд, заслухавши сторони по справі, дослідивши матеріали справи вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка працювала в Регіональному управлінні Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України та звільнилася на пенсію.

З 08.06.2009 року позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах та отримує пенсію державного службовця, призначену згідно Закону України Про державну службу .

Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України Про державну службу від 16 грудня 1993 року №3723-XII ( далі - Закон №3723-XII ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

04 лютого 2003 року набув чинності Закон України Про внесення змін до Закону України Про державну службу від 16 січня 2003 року №432-IV, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 3 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до Закону України Про державну службу - на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок у тримісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 ( в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин ), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України ( для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління ), після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV Про внесення змін до Закону України Про державну службу заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України Про державну службу , визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому :

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання заслужений, за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

За змістом статті 37 Закону №3723-XII ( у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин ), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР Про оплату праці ( далі - Закон №108/95-ВР ) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить : основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII Про пенсійне забезпечення ( далі - Закон №1788-XII ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього ж Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці ( виплат, доходу ), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу ( прибутку ), сукупного оподатковуваного доходу ( граничної суми заробітної плати ( доходу ), з яких справляються страхові внески ( збори ) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( далі - Закон №1058-IV ) визначає виплати ( доходи ), що враховуються в заробітну плату ( дохід ) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу ( заробітної плати ) враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані ( обчислені ) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток ( дохід ) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, твердження позивача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням законів №3723-XII та №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати ( доходи ) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону №1058-IV та стаття 66 Закону №1788-XII.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладену в постанові від 20 лютого 2012 року у справі №21-430а11.

Частиною першою статті 244-2 КАС України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом ( судами ) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

З урахуванням викладеного, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 1-2 Закону України Про оплату праці , ст.ст. 33, 37 Закону України Про державну службу , ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення , ст.ст. 41, 45 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування , ст.ст. 11, 71, 160-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця ОСОБА_1 .

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити, починаючи з 01.04.2013 року, перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії державного службовця, з урахуванням довідки Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України від 27.03.2013 року за №№11032\10\21-04-10 у розмірі 89% .

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня отримання повного тексту копії постанови.

Для субєкта владних повноважень десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя М.І. Шершак