Постанова № 32448406, 10.07.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2013
Номер справи
823/2180/13-а
Номер документу
32448406
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2013 року справа № 823/2180/13-а

м. Черкаси

12 год. 10 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Орленко В.І.,

при секретарі - Яремич В.І.,

за участю представника позивача Черкаського обласного управління водних ресурсів Пилипенка Р.Б. - за довіреністю від 12.06.2013р.,

представника позивача Черкаського обласного управління водних ресурсів Дикого М.М. - за довіреністю від 12.06.2013р.,

представника відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області Сивоконя С.С. - за довіреністю від 21.05.2013р. №15-12/185-3680,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного управління водних ресурсів до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області, про визнання протиправним повідомлення, визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося Черкаське обласне управління водних ресурсів, в якому просить:

- визнати протиправним повідомлення Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області від 07.06.2013р. №09.2-12/527-4261 про безспірне списання коштів з рахунків боржника;

- визнати неправомірними дії Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області щодо проведення стягнення 101474 грн. 60 коп. матеріальної шкоди та 8798 грн. 67 коп. судового збору із Черкаського обласного управління водних ресурсів на користь публічного акціонерного товариства «Уманьгаз» шляхом безспірного списання коштів з казначейського рахунка Черкаського обласного управління водних ресурсів;

- зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області повернути без виконання публічному акціонерному товариству «Уманьгаз» пакет документів щодо стягнення коштів з Черкаського обласного управління водних ресурсів.

Ухвалою суду від 03.07.2013р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, обґрунтовуючи їх тим, що Черкаське обласне управління водних ресурсів є державною організації, а тому згідно ст. 4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012р. №4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів з такого боржника має відбуватися виключно в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом, тобто підрозділами Державної виконавчої служби України, а не органами Державної казначейської служби України.

Представник відповідача заперечує проти заявленого адміністративного позову, мотивуючи це тим, що згідно частини 2 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Відповідно до п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області, в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання про розгляд справи без участі представника відділу.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство «Уманьгаз» звернулося до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області із заявою від 07.05.2013р. №1447, в якій просило прийняти до виконання наказ №06/5026/2907/2011, виданий 28.03.2013р. Господарським судом Черкаської області та стягнути з Черкаського обласного управління водних ресурсів 101474 грн. 60 коп. матеріальної шкоди та 8798 грн. 67 коп. судових витрат.

16.05.2013р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області прийнято постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження ВП №38001875, якою ПАТ «Уманьгаз» відмовлено у прийнятті до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження з тих підстав, що згідно статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України.

Публічне акціонерне товариство «Уманьгаз» подало до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області (далі по тексту - ГУ ДКС України у Черкаській області) заяву від 31.05.2013р. №1753, у якій просило прийняти до виконання наказ Господарського суду Черкаської області від 28.03.2013р. у справі №06/5026/2907/2011 та стягнути з Черкаського обласного управління водних ресурсів 101474 грн. 60 коп. матеріальної шкоди та 8798 грн. 67 коп. судових витрат.

07.06.2013р. Головним управлінням ДКС України у Черкаській області винесено повідомлення №09.2-12/527-4261 про безспірне списання коштів з рахунків боржника, у якому зазначається, що безспірне списання коштів повинно бути здійснено з рахунку №35221011000065 КПКВК 2407050 КЕКВ 2800 в сумі 101474,6 грн. матеріальної шкоди та КЕКВ 2240 в сумі 8798,67 грн. судових витрат; позивача зобов'язано у строк до 14.06.2013р. надати інформацію до ГУ ДКС України у Черкаській області щодо виконання рішення про стягнення коштів.

13.06.2013р. позивач звернувся до ГУ ДКС України у Черкаській області із заявою про відстрочення виконання судового рішення з тих підстав, що 13.06.2013р. позивачем подано до господарського суду Черкаської області заяву про відстрочку виконання судового рішення по справі №06/5026/2907/2011, яке підлягає примусовому виконанню. Відповідач відмовив у відстроченні виконання судового рішення.

17.06.2013р. позивач звернувся до відповідача із заявою про зупинення безспірного списання коштів з рахунків позивача у зв'язку з оскарженням дій відповідача щодо проведення стягнення у Черкаському окружному адміністративному суді. Листом ГУ ДКС України у Черкаській області від 19.06.2013р. №15-12/254-4589 Черкаське обласне управління водних ресурсів повідомлено про відсутність правових підстав для зупинення виконання рішення суду та для зупинення безспірного списання коштів.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 26.06.2013р. про забезпечення позову за клопотанням позивача вжиті заходи забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі №823/2180/13-а шляхом заборони Головному управлінню Державної казначейської служби України у Черкаській області проводити стягнення 101474 грн. 60 коп. матеріальної шкоди та 8798 грн. 67 коп. судового збору із Черкаського обласного управління водних ресурсів на користь ПАТ «Уманьгаз» шляхом безспірного списання коштів з казначейського рахунку позивача, що визначений в повідомленні відповідача від 07.06.2013р. №09.2-12/527-4261, до моменту вирішення адміністративної справи та набрання законної сили судовим рішенням.

Вирішуючи спір, суд враховує, що Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012р. №4901-VI (далі по тексту - Закон №4901), що набрав чинності з 01.01.2013 року, встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №4901 держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).

Відповідно до Довідки АА №754318 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 26.10.2012р. за організаційно-правовою формою Черкаське обласне управління водних ресурсів є державною організацією (установою, закладом).

Також судом встановлено, що позивач зареєстрований як платник податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер 010352123011 (свідоцтво №200069384 про реєстрацію платника податку на додану вартість НБ№375429 від 12.09.2012р.).

Як вбачається з Положення про Черкаське обласне управління водних ресурсів, затвердженого наказом Державного агентства водних ресурсів України від 20.09.2011р. №177 та зареєстрованого виконавчим комітетом Черкаської міської ради 12.10.2011р. за №10261050007000651, Черкаське обласне управління водних ресурсів (далі - Черкаське облводресурсів) є бюджетною неприбутковою організацією і належить до управління центрального органу виконавчої влади у галузі водного господарства і меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів - Державного агентства водних ресурсів України (далі - Держводагенство).

Особливості виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи визначені статтею 4 Закону №4901.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №4901 виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

У разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (ч. 2 ст. 4 Закону №4901).

Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону №4901 протягом десяти днів з дня встановлення державним виконавцем факту наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до пунктів 2 - 4 частини першої статті 47 Закону України «Про виконавче провадження», крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, але не пізніше строку, встановленого частиною другою цієї статті, керівник відповідного органу державної виконавчої служби подає до Державної казначейської служби України документи та відомості, необхідні для перерахування стягувачу коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, про що повідомляє в установленому порядку стягувача.

Частини 4-8 ст. 4 Закону №4901 визначають, що у разі відсутності необхідних документів та відомостей кошти перераховуються на відповідний рахунок Державної виконавчої служби України, про порядок виплати коштів з якого державний виконавець повідомляє в установленому порядку стягувача не пізніше наступного дня після перерахування коштів.

Кошти, що надійшли на відповідний рахунок Державної виконавчої служби України, перераховуються стягувачу протягом десяти днів з дня надходження всіх необхідних для цього документів та відомостей.

Перерахування коштів за рішенням суду здійснюється Державною казначейською службою України у тримісячний строк з дня надходження документів та відомостей, необхідних для цього, з одночасним направленням повідомлення про виплату коштів державному виконавцю, державному підприємству або юридичній особі.

Державний виконавець протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення виносить постанову про заміну стягувача на Державну казначейську службу України з одночасним направленням повідомлення такому органу.

Державне підприємство або юридична особа, які визнані боржниками за рішеннями суду, зобов'язані протягом десяти днів з дня перерахування коштів відкрити рахунки в органах Державної казначейської служби України та проводити розрахунки виключно з цих рахунків. Положення цієї частини не поширюються на банки, сто відсотків або частка статутного капіталу яких належить державі.

Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з доводами позивача про те, що виконання рішення суду про стягнення коштів з державної організації (Черкаського обласного управління водних ресурсів) здійснюють органи державної виконавчої служби в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених Законом №4901. Якщо протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, державний виконавець встановить наявність підстав для повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до пунктів 2 - 4 частини першої статті 47 Закону України «Про виконавче провадження», крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, керівник відповідного органу державної виконавчої служби подає до Державної казначейської служби України документи та відомості, необхідні для перерахування стягувачу коштів.

Згідно з пунктом 7 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845, у разі наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу керівник органу державної виконавчої служби подає відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» Казначейству протягом 10 днів з дня складення державним виконавцем відповідного акта оригінал виконавчого документа разом із супровідним листом та завірені належним чином державним виконавцем копії інших матеріалів виконавчого провадження.

Суд звертає увагу, що положення пункту 7 вказаного Порядку повністю узгоджуються з положеннями частини 3 ст. 4 Закону №4901.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку щодо необхідності виконання наказу Господарського суду Черкаської області від 28.03.2013р. у справі №06/5026/2907/2011 про стягнення з Черкаського обласного управління водних ресурсів на користь публічного акціонерного товариства «Уманьгаз» 101474 грн. 60 коп. матеріальної шкоди та 8798 грн. 67 коп. судових витрат (грошових коштів) органами Державної виконавчої служби в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження» з урахуванням особливостей, встановлених Законом №4901.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кодексом адміністративного судочинства України (частина третя статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2013р. №845 (далі по тексту - Порядок). Порядок прийнятий відповідно до частини другої статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» і пункту 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України.

У пункті 2 Порядку вказано, що в його розумінні боржниками є визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства; а виконавчі документи - це оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження».

Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (п. 3 Порядку).

Відповідно до п. 6 Порядку у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб:

- заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній;

- оригінал виконавчого документа;

- судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності);

- оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Згідно п. 24 Порядку стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.

Відповідно до п. 28 Порядку орган Казначейства протягом трьох робочих днів після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (коди тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету і рахунки боржника, з яких проводиться безспірне списання коштів.

З дня визначення таких кодів та рахунків орган Казначейства повідомляє боржникові про здійснення безспірного списання коштів з його рахунків.

У повідомленні також зазначаються строк подання боржником інформації, пов'язаної з виконанням рішення про стягнення коштів, який не може перевищувати п'яти робочих днів з дати надходження повідомлення, та відомості про непроведення органом Казначейства платежів за платіжними дорученнями боржника.

Разом з тим, зі змісту пункту 9 Порядку вбачається, що орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли виконавчий документ не підлягає виконанню органом Казначейства.

З огляду на те, що виконавчий документ - наказ Господарського суду Черкаської області від 28.03.2013р. у справі №06/5026/2907/2011 - не підлягає виконанню органом Казначейства, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним повідомлення Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області від 07.06.2013р. №09.2-12/527-4261 про безспірне списання коштів з рахунків боржника та зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області повернути без виконання публічному акціонерному товариству «Уманьгаз» пакет документів щодо стягнення коштів з Черкаського обласного управління водних ресурсів.

Разом з тим, зважаючи на те, що відповідачем не проведено безспірне списання коштів з рахунків позивача, суд вважає безпідставними позовні вимоги про визнання неправомірними дій Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області щодо проведення стягнення 101474 грн. 60 коп. матеріальної шкоди та 8798 грн. 67 коп. судового збору із Черкаського обласного управління водних ресурсів на користь публічного акціонерного товариства «Уманьгаз» шляхом безспірного списання коштів з казначейського рахунка Черкаського обласного управління водних ресурсів.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним повідомлення Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області від 07.06.2013р. №09.2-12/527-4261 про безспірне списання коштів з рахунків боржника.

Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області повернути без виконання публічному акціонерному товариству «Уманьгаз» пакет документів щодо стягнення коштів з Черкаського обласного управління водних ресурсів.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Черкаського обласного управління водних ресурсів 22 (двадцять дві) грн. 94 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови

Суддя В.І. Орленко

Повний текст постанови виготовлений 12 липня 2013 року.