ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2013 рокум. ПолтаваСправа №816/3504/13-а
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Кукоба О.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Колективного підприємства залізобетонних виробів №2 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
В С Т А Н О В И В:
Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту також позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Колективного підприємства залізобетонних виробів №2 (далі по тексту - відповідач, КП ЗБВ-2) про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 12 920 грн. 59 коп. та пені в розмірі 154 грн. 80 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що відповідачем не виконано вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо забезпечення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, у зв'язку із чим КП ЗБВ-2 зобов'язане сплатити суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 12 920 грн. 59 коп. Оскільки відповідачем вказані санкції до Державного бюджету України не перераховано, вони підлягають стягненню в судовому порядку разом із нарахованою за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій сумою пені в розмірі 154 грн. 80 коп.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання 09 липня 2013 року не забезпечив, про дату, час та місце його проведення повідомлявся належним чином; причин неявки суду не повідомив, заяв чи клопотань до суду не надав.
Враховуючи достатність наданих сторонами доказів та відсутність потреби допитати свідка чи експерта, суд, зважаючи на положення частин четвертої, шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 09 липня 2013 року перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.
КП ЗБВ-2 у встановленому законодавством порядку зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 05514838 /а.с. 15-17/.
Відповідачем 25 лютого 2013 року до Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів подано звіт за формою №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, вх. №3175 /а.с. 4/.
За змістом даного звіту середньооблікова кількість штатних працівників КП ЗБВ-2 у 2012 році становила 34 особи, фонд оплати праці штатних працівників - 439 300 грн. Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - одна особа. При цьому, відповідачем зазначено, що на підприємстві протягом п'яти місяців 2012 року працював інвалід - ОСОБА_1 на посаді бухгалтера.
Посилаючись на те, що у 2012 році відповідачем не виконано норматив працевлаштування інвалідів, позивач, відповідно до приписів статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", самостійно розрахував суму адміністративного-господарських санкцій, які мають бути сплачені КП ЗБВ-2 за невиконання останнім вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" /а.с. 5/.
Оскільки відповідачем адміністративно-господарські санкції добровільно не сплачені, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.
Спірні публічно-правові відносини врегульовано Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року №875-XII.
Так, згідно з частиною першою статті 17 вказаного Закону (в редакції, чинній на момент виникнення та реалізації спірних публічно-правових відносин) з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця /частина перша статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"/.
Частиною третьою статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, відповідач зобов'язаний створити на підприємстві робоче місце для інваліда, повідомити державну службу зайнятості про наявність вакантного місця для працевлаштування особи даної категорії, а також, відзвітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів на підприємстві.
Зі змісту листа Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості від 01 липня 2013 року вих. №3434 судом встановлено, що КП ЗБВ-2 протягом 2012 року звіти про наявність вільних робочих місць для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями (інвалідів) не подавало /а.с. 18/.
Натомість, звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік підтверджено, що на КП ЗБВ-2 протягом п'яти місяців 2012 року на посаді бухгалтера працював інвалід - ОСОБА_1 /а.с. 4 - зворот/.
Викладене є підставою для висновку про те, що КП ЗБВ-2 виділено робоче місце для працевлаштування інваліда та забезпечено особу даної категорії роботою протягом січня - травня 2012 року.
В силу частини першої статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Оскільки матеріалами справи підтверджено, що на підприємстві відповідача протягом п'яти місяців 2012 року працював інвалід, а також, зважаючи на те, що КП ЗБВ-2 протягом 2012 року звіти про наявність вільних робочих місць для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями (інвалідів) до Центру зайнятості не подавало, суд дійшов висновку про наявність у відповідача обов'язку зі сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання вимог статей 18, 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" протягом червня - грудня 2012 року.
Таким чином, КП ЗБВ-2 має сплатити адмінітсративно-господарські санкції в розмірі 7 537 грн. 01 коп. ((439 300 грн. /фонд оплати праці працівників підприємства у 2012 році/ : 34 /середньооблікова кількість штатних працівників за 2012 рік/) : 12 х 7).
Як визначено частиною другою статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Оскільки відповідачем адміністративно-господарські санкції у строк, визначений частиною четвертою статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", не сплачено, останній має сплатити пеню в розмірі 90 грн. 30 коп.
В силу положень частини п'ятої статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" адміністративно-господарські санкції та пеня стягуються за рішенням суду.
Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись статтями 7-11, 69-71, 86, 94, 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Колективного підприємства залізобетонних виробів №2 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити частково.
Стягнути з Колективного підприємства залізобетонних виробів №2 (7-й Хорольський тупик, 1, м. Кременчук, Полтавська область, 39603; код ЄДРПОУ 05514838; р/р №2600701643614 в філії АТ "Укрексімбанк" м. Полтава, МФО 331649) на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Зигіна, 1, м. Полтава, Полтавська область, 36000; код ЄДРПОУ 13937406; одержувач - УДКС України в м. Кременчук, код ЄДРПОУ 37965850, МФО 831019, р/р №31212230700008 в ГУДКС України в Полтавській області) адміністративно-господарські санкції в розмірі 7 537 (сім тисяч п'ятсот тридцять сім) гривень 01 (одна) копійка та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 90 (дев'яносто) гривень 30 (тридцять) копійок.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О. Кукоба