Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2013 року Справа № 811/1611/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Притули К.М.
при секретарі: Білоус І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Ювента-Оіл» до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області ДПС про стягнення податкового повідомлення-рішення,-
в с т а н о в и в
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ювента-Оіл» звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області державної податкової служби від 15.01.2013 р. № 0000040223, яким застосовано суму штрафних санкцій у загальному розмірі 422063,07 грн. в частині застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Ювента-Оіл» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 422061,62 грн. за порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 29 січня 2012 року посадовими особами Державної податкової служби у Кіровоградській області за результатами перевірки АЗС № 2 ТОВ «Ювента-Оіл» складено акт фактичної перевірки дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку проведення розрахункових операцій, ведення касових операцій, обігу підакцизних товарів, наявності ліцензії, патентів, свідоцтв, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) за № 0002/11/28/22/37096772. За результатами вищезазначеного Акту перевірки, Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Кіровоградської області державної податкової служби складено податкове повідомлення-рішення від 15.01.2013 р. № 0000040223, у відповідності до якого на підставі п.1 ст. 17, ст..20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послу» до товариства з обмеженою відповідальністю «Ювента-Оіл» застосовано суму штрафних санкцій у загальному розмірі 422063,07 грн.: за порушення п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків штрафів у розмірі 1,45 грн.; за порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме за реалізацією товарів, які не обліковані у встановленому порядку на суму 211030,81 грн. штраф у розмірі 422061,62 грн.
Позивач зазначає, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 0000040223 від 05.01.2013 р. були порушені норми чинного законодавства, а тому просить дані позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив, що в період з 20 по 29 грудня 2012 року Кіровоградською ОДПІ Кіровоградської ДПС проведено перевірку позивача (акт №112/11/28/22/37096772 від 29.12.12р.), в межах проведеної фактичної перевірки проведено інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей, здійснено зняття залишків паливно-мастильних матеріалів, за результатами якої складено акт інвентаризації від 20.12.12 р.
Під час проведення перевірки, з метою підтвердження відповідності паливно-мастильних матеріалів, що знаходяться в реалізації на АЗС, прибутковим документам, які надані підприємством до перевірки, згідно пп.20.1.26 ст.20 та ст.84 Податкового кодексу України прийнято рішення від 20.12.2012 року № 5055/10/22-312 про проведення експертизи бензинів та інших моторних палив. Центральним митним управлінням лабораторних досліджень та експертної роботи від 28.12.2012 р. № 19/2-12.3/10068 встановлено, що надані на дослідження зразки не відповідають ДСТУ 4063-2001 «Бензини автомобільні. Технічні умови», а саме показники «концентрації фактичних смол».
До матеріалів перевірки відповідачем надано товарно-транспортні накладні, сертифікати відповідальності та паспорти якості, але враховуючи, що центральним митним управлінням лабораторних досліджень та експортної роботи від 28.12.12 р. № 19/2-12.3/10068 встановлено, що надані на дослідження зразки не відповідають ДСТУ 4063-2001 «Бензини автомобільні. Технічні умови», а саме показники «концентрації фактичних смол», отже власник рідини з запахом бензину на загальну суму 211 030,18 грн. та власник майна не встановлений.
Згідно рішення Кіровоградської ОДПІ Кіровоградської області ДПС про накладення адміністративного арешту майна згідно п. 94.7 ст. 94 податкового кодексу України накладено арешт на майно, що міститься на АЗС № 2, що належить ТОВ «Ювента-Оіл» та в подальшому винесено податкове повідомлення-рішення від 15.01.2013 р. № 0000040223, яким застосовано суму штрафних санкцій у загальному розмірі 422063,07 грн. в частині застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Ювента-Оіл» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 422061,62 грн. за порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, в період з 20 по 29 грудня 2012 року Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Кіровоградської області державної податкової служби проведено перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Ювента-Оіл».
29 грудня 2012 року посадовими особами відповідача було складено Акт(довідку) фактичної перевірки дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку проведення розрахункових операцій, ведення касових операцій, обігу підакцизних товарів, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
В описовій частині Акту перевірки (розділ 2, пункт 2.2.9) зазначено, що з метою перевірки відповідності нафтопродуктів документам, які надані перевіряючим, на підставі ст. 84 Податкового кодексу України заступником голови ДПС у Кіровоградській області Підлісним О.І. прийнято рішення № 5055/10/22-312 від 20.12.12 р. «Про проведення експертизи нафтопродуктів, зокрема бензинів та інших моторних палив». Відповідно до рішення здійснено відбір проб, які було направлено на дослідження до незалежної акредитованої лабораторії. Згідно листа Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи державної митної служби від 28.12.12 р. № 19/2-123/10068, яким зроблено експертний висновок про якість нафтопродуктів, встановлено, що надані на дослідження проби не відповідають ДСТУ 4063-2001 «Бензини автомобільні. Технічні умови» за показником «концентрація фактичних смол». Враховуючи висновки експертизи станом на 28.12.2012 р. на АЗС № 2 ТОВ «Ювента-Оіл» в резервуарах знаходяться нафтопродукти, які не відповідають прибутковим документам, які були надані до перевірки. Тобто власника на наявні види палива, які досліджувались в ході експертизи, на момент перевірки не встановлено. Нафтопродукти, на загальну суму 211 030,81 грн., які знаходяться в реалізації на АЗС № 2 ТОВ «Ювента-Оіл» без відповідних прибуткових документів, в тому числі бензин автомобільний А-92 з присадками Keropur ENERGY концерну BASF в кількості 5474,61 літрів на суму 57757,14 грн., бензин автомобільний А-95 в кількості 5704,57 літрів на суму 61994,59 грн., бензин автомобільний А-95 з присадками Keropur ENERGY концерну BASF в кількості 8269,60 літрів на суму 91379,08 грн.
На підставі вищезазначеного перевіряючими зроблено висновок про порушення ТОВ «Ювента-Оіл» пункту 12 статті 3 та ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та застосовано фінансову санкцію у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації у відповідності до ст. 20 даного закону.
Закон України від 16.07.99 N 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні. Ст.2 даного Закон встановлено, що він поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
Згідно ч.2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку.
У відповідності до ч.1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Відповідно до абз. 11 ст. 1 даного Закону, первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Крім того, з метою встановлення єдиного порядку організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів, наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року N 281/171/578/155 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 року за N 805/15496, затверджено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України.
Нормами цього наказу встановлено, що облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами за готівку.
Відпуск нафтопродуктів за готівку, талони, платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою N 17-НП.
Обсяг реалізації нафтопродукту, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касового апарата за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.
Для вимірювань об'єму нафтопродуктів на АЗС використовуються паливно-роздавальні колонки, що мають відлікові пристрої для індикації ціни, об'єму та вартості виданої дози.
Об'єм нафтопродукту під час його відпуску власникам автомобільного транспорту вимірюється у режимах дистанційного і місцевого керування паливно-роздавальними колонками.
Кількісний облік нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС N 17-НП, який складається у двох примірниках.
Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.
На підставі товарно-транспортних накладних та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою N 17-НП.
Фактичні залишки нафтопродуктів в резервуарах визначаються за результатами вимірювання та також відображаються у змінному звіті АЗС за формою N 17-НП. Облік реалізації за готівку нафтопродуктів, за певний проміжок часу ведеться через реєстратор розрахункових операцій, в тому числі враховується відпуск нафтопродуктів на АЗС за талонами, платіжними картками, відомостями.
Фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою N 17-НП, за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників паливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.
В судовому засіданні встановлено, що на момент перевірки в реалізації на АЗС № 2 знаходились нафтопродукти: бензин автомобільний А-95 з присадками присадками Keropur ENERGY концерну BASF в кількості 8269,60 літрів на суму 91379,08 грн. Даний бензин отриманий згідно товарно-транспортних накладних № 15333 від 16.11.2012 р. та № 17940 від 17.12.2012 р. Кожна партія супроводжувалась паспортами якості на кожну марку нафтопродуктів та копіями сертифікатів відповідності. Відповідні записи, з зазначенням номерів товарно-транспортних накладних та кількості отриманого пального, зроблені в журналі обліку нафтопродуктів за формою N 13-НП. У змінних звітах за формою N 17-НП за відповідні дати (16.11.2012 р. та17.12.2012 р.) відображено факт отримання пального у кількості, що відповідає кількості у товарно-транспортній накладній та журналі обліку нафтопродуктів. У Х-звітах за відповідні дати у розділі «Резервуари» відображено факт отримання та оприбуткування нафтопродукту у кількості, що відповідає кількості у товарно-транспортній накладній, журналі обліку нафтопродуктів та змінних звітах за відповідні дати.
Бензин автомобільний А-92 з присадками Keropur ENERGY концерну BASF в кількості 5474,61 літрів на суму 57757,14 грн. Даний бензин отриманий згідно товарно-транспортних накладних № 17940 від 17.12.2012 р. та № 18374 від 22.12.2012 р. Кожна партія супроводжувалась паспортами якості на кожну марку нафтопродуктів та копіями сертифікатів відповідності. Відповідні записи, з зазначенням номерів товарно-транспортних накладних та кількості отриманого пального, зроблені в журналі обліку нафтопродуктів за формою N 13-НП. У змінних звітах за формою N 17-НП за відповідні дати (17.12.2012 р. та 22.12.2012 р.) відображено факт отримання пального у кількості, що відповідає кількості у товарно-транспортній накладній та журналі обліку нафтопродуктів. У Х-звітах за відповідні дати у розділі «Резервуари» відображено факт отримання та оприбуткування нафтопродукту у кількості, що відповідає кількості у товарно-транспортній накладній, журналі обліку нафтопродуктів та змінних звітах за відповідні дати.
Бензин автомобільний А-95 в кількості 5704,57 літрів на суму 61994,59 грн. Даний бензин отриманий згідно товарно-транспортних накладних № 16512 від 29.11.2012 р. та № 17576 від 12.12.2012 р. Кожна партія супроводжувалась паспортами якості на кожну марку нафтопродуктів та копіями сертифікатів відповідності. Відповідні записи, з зазначенням номерів товарно-транспортних накладних та кількості отриманого пального, зроблені в журналі обліку нафтопродуктів за формою N 13-НП. У змінних звітах за формою N 17-НП за відповідні дати (29.11.2012 р. та 12.12.2012 р.) відображено факт отримання пального у кількості, що відповідає кількості у товарно-транспортній накладній та журналі обліку нафтопродуктів. У Х-звітах за відповідні дати у розділі «Резервуари» відображено факт .гримання та оприбуткування нафтопродукту у кількості, що відповідає кількості у товарно-транспортній накладній, журналі обліку нафтопродуктів та змінних звітах за відповідні дати.
Як зазначено представником позивача та не заперечувалось представником відповідача, що ТОВ «Ювента-Оіл» під час проведення фактичної перевірки перевіряючим були надані всі первинні документи на нафтопродукти, що передбачені законодавством та є підставою для їх оприбуткування, зокрема, товарно-транспортні накладні на всі партії нафтопродуктів, що знаходились в реалізації на АЗС № 2. Крім того, для огляду надавались Журнал обліку надходження нафтопродуктів за формою N 13-НП, та журнал змінних звітів за формою N 17-НП, про що зазначено в п. 2.1.16 акту перевірки. Фактична кількість нафтопродуктів, встановлена за результатами проведеної під час перевірки інвентаризації, відповідала кількості нафтопродуктів, відображеним у звітних документах касового апарату.
Всі вищезазначені документи оформлені у відповідності до вимог діючого законодавства, жодних зауважень щодо їх фактичної наявності, оформлення або невідповідності записів в наданих документах фактичним обставинам в акті перевірки не відображено.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, про неправомірність прийняття Кіровоградською ОДПІ Кіровоградської ДПС податкового повідомлення-рішення від 15 січня 2013 року № 0000040223.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Таким чином, судові витрати 2294,00 грн., здійснені позивачем, підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Ювента-Оіл».
Керуючись ст.,ст. 94, 162, 163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Ювента-Оіл» - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області державної податкової служби від 15.01.2012 р. № 0000040223, яким товариству з обмеженою відповідальністю «Ювента-Оіл» застосовано суму штрафних санкцій у загальному розмірі 422063,07 грн. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 422061,62 грн. за порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Присудити з державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Ювента-Оіл» судовий збір 2294,00 грн.
Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 02 липня 2013 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду К.М. Притула