Справа № 106/4123/13-а
№ 2а/106/169/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.07.2013 м. Євпаторія
Євпаторійській міський суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - АБЗАТОВОЇ Г.Г.
при секретарі - ПОВАРЧУК Я.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Євпаторії адміністративну справу за адміністративним позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Євпаторійської міської Ради про визнання протиправним та скасування рішення Євпаторійської міської Ради № 5-56\48 від 29.12.2013 року
В С Т А Н О В И В:
18 червня 2013 року фізична особа підприємець ОСОБА_1 звернулося в суд з адміністративним позовом до Євпаторійської міської Ради про визнання протиправним та скасування рішення 56 сесії 5 скликання Євпаторійської міської Ради № 5-56\48 від 29.12.2009 року . Свої вимоги мотивували тим, що рішення 56 сесії 5 скликання Євпаторійської міської Ради № 5-56\48 від 29.12.2009 року була затверджена схема Генерального плану реконструкції парку ім.. Фрунзе у м. Євпаторія. Вважає, що рішення порушує його права та таким, що підлягає скасування, оскільки на схемі відсутнє місце для розташування атракціону «Колесо огляду». Схемою передбачено, що на місці, на якому знаходиться «Колесо огляду» знаходиться у його оренді. У порушення вимог ст.. 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» проект реконструкції парку не був об'єктом громадських слухань, думка громадян стосовно існування атракціону «Колесо огляду», не з'ясовувалася. Просить визнати протиправним та скасувати рішення 56 сесії 5 скликання Євпаторійської міської Ради № 5-56\48 від 29.12.2009 року була затверджена схема Генерального плану реконструкції парку ім.. Фрунзе у м. Євпаторія, поновити йому строк для звернення до суду, оскільки він пропущений ним з поважної причини. Про існування рішення міської Ради йому стало відомо при розгляді іншої справи про скасування рішення Євпаторійської міської Ради про відмову у поновленні договору оренди, 6 червня 2013 року у Господарському суді АРК.
Представник позивача та позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному об'ємі і просив задовольнити їх у повному обсязі
Представник відповідача -Євпаторійської міської Ради з позовними вимогами не погодилася та пояснила, що рішення прийнято в межах виключної компетенції міської ради, на підставі діючого законодавства, є законним і обґрунтованим, не порушує прав позивача, оскільки земельна ділянка, на котрому згідно схеми генерального плану не буде розміщуватися атракціон ФОП ОСОБА_1, надавався йому у тимчасове користування, строк оренди закінчився,вважає, що посилання позивача на порушення ст.. 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» безпідставні, оскільки цим законом не передбачений обов'язок міської ради проводити громадські слухання з приводу затвердження схеми генерального плану, тому просить у задоволенні позову відмовити. Крім того, посилається на те, що позивачу раніше було відомо про наявність цього рішення, ще у 2010 році, просить також відмовити у задоволенні клопотання щодо поновлення строку для звернення до суду
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані сторонами доказі, прийшов до наступного.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Рішенням 56 сесії 5 скликання Євпаторійської міської Ради № 5-56\48 від 29.12.2009 року була затверджена схема Генерального плану реконструкції парку ім.. Фрунзе у м. Євпаторія. Згідно зі схемою земельна ділянка під номером 5.2 ( розкрашена на копії схеми оранжевим кольором) призначена для розміщення дитячого майданчику.
З пояснень сторін встановлено, що у даний час, на цей земельної ділянці розташований атракціон «Колесо огляду», який належить позивачу.
Встановлено, що починаючи з 1998 року ця земельна ділянка передавалася для розташування об'єкту «Колесо огляду» спочатку ТОВ «Евгения» для тимчасового розміщення на підставі рішення Євпаторійської міської Ради від 11.12.1998 року № 23-6\43, від 29.12.1998 року № 23-6\114 «Про надання в оренду ТОВ «Евгения» земельної ділянки про тимчасове розміщення атракціону «Колесо огляду», пуктом 1.2 договору оренди, укладеного між міською Радою та ТОВ «Евгенія» від імені якого діяв саме позивач ОСОБА_1
Згідно договору оренди земельної ділянки , зареєстрованого 2.04.2009 року , укладеного до 3.06.2013 року позивач користувався земельною ділянкою кадастровий номер 040900200032, у парку ім.. Фрунзе у м. Євпаторія для розміщення та обслуговування атракціону «Колесо огляду» на умовах короткочасної оренди.
Рішенням Євпаторійської міської Ради № 6-40\70 від 29.03.2013 року ОСОБА_1 відмовлено в продовженні договору оренди земельної ділянці для розміщення та обслуговування атракціона «Колесо огляду».
Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, захисту підлягають саме порушені чи невизнані права та інтереси особи.
Відповідно до ст. 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Так, ст. 12 Закону України "Про основи містобудування" до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на їх території віднесено затвердження відповідно до законодавства місцевих містобудівних програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про основи містобудування" містобудівна документація є основою для вирішення питань раціонального використання територій; підготовки вихідних даних для розробки землевпорядної документації; вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій; вирішення питань вибору, вилучення (викупу), надання у власність чи користування земель для містобудівних потреб.
Визначення територій і вибір земель для містобудівних потреб здійснюється відповідно до затвердженої містобудівної документації місцевих правил забудови з урахуванням планів земельно-господарського устрою. Державний контроль за використанням і забудовою земель, визначених для містобудівних потреб, забезпечення можливості здійснення на них запланованої містобудівної діяльності провадиться органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, спеціально уповноваженими на це державними органами та їх підрозділами на місцях (ст. 21 Закону України "Про основи містобудування").
Нормами ст. 23 Закону України "Про основи містобудування" передбачено, що містобудівний кадастр населених пунктів містить дані плану зонування або генерального плану чи детального плану, належність територій до відповідних зон, правовий статус, допустимі види забудови та іншого використання земельних ділянок, єдині умови та обмеження забудови окремих земельних ділянок, відомості про функціональне призначення, поверховість та матеріал стін будівель, магістральні інженерні мережі, інші відомості згідно з державними будівельними нормами.
Таким чином, Закон України "Про основи містобудування" вимагає неухильного дотримання затвердженої містобудівної документації при вирішенні питань розташування об'єктів містобудування, зокрема щодо генерального чи детального плану населеного пункту, де чітко визначено цільове призначення певної території (земельної ділянки).
Аналогічні вимоги містить Закону України "Про планування і забудову територій", ст. 10 якого передбачено, що планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.
Згідно ст. 12 Закону України "Про планування і забудову територій", генеральним планом населеного пункту визначаються межі функціональних зон, пріоритетні та допустимі види використання та забудови територій; планувальна структура та просторова композиція забудови населеного пункту; загальний стан довкілля населеного пункту, основні фактори його формування, містобудівні заходи щодо поліпшення екологічного і санітарно-гігієнічного стану; території, які мають будівельні, санітарно-гігієнічні, природоохоронні та інші обмеження їх використання. Відповідно до генеральних планів населених пунктів сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи в межах повноважень, визначених законом, готують вихідні дані для розроблення планів земельно-господарського устрою території населеного пункту та іншої землевпорядної документації; вирішують питання щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій.
Враховуючи викладене, суд вважає, що Євпаторійська міська Рада при прийнятті рішення від 29.12.2009 року «Про затвердження схеми генерального плану реконструкції парку ім. Фрунзе у м. Євпаторія» діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, рішення прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття, тому підстави для скасування рішення 56 сесії 5 скликання Євпаторійської міської Ради № 5-56\48 від 29.12.2009 року, відсутні.
Посилання позивача на те, що рішення є незаконним, оскільки питання про затвердження схеми генерального плану реконструкції парку, у порушення вимог ст.13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не обговорювалося на громадських слуханнях перед прийняттям рішення, суд вважає безпідставними виходячи з наступного.
Згідно ст. 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада має право проводити громадські слухання. Порядок організації громадських слухань визначається уставом територіальної громади.
Відповідно до статуту територіальної громади міста Євпаторії, зареєстрованим Євпаторійським міським управлінням юстиції АР Крим 01.07.2004р. (стаття 69) Громадське обговорення (громадські слухання або відкриті засідання) -виявлення громадської думки зацікавленої громадськості з метою її урахування при прийнятті органами місцевого самоврядування рішень з питань, що справляють чи можуть справити негативний вплив на стан навколишнього середовища.
Види рішень з питань, що справляють чи можуть справити негативний вплив на стан навколишнього середовища, які можуть виноситися на громадське обговорення:
- розробка місцевих програм, місцевих планів дій, стратегій та інших документів з питань охорони навколишнього середовища;
- вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також про скасування такого дозволу;
- прийняття рішень про організацію територій і об'єктів місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом;
- надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території міста нових об'єктів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію;
- визначення територій для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства;
- затвердження з урахуванням екологічних вимог проектів планування і забудови
міста.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-У1 громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.
Таким чином, ні чинним на сьогоднішній день, ні чинним на момент прийняття оспорюваного рішення законодавством України, а також статутом територіальної громади р. Євпаторії не передбачено, що питання про затвердження схеми генерального плану реконструкції парку повинен виноситися на громадське обговорення.
З приводу клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом, суд прийшов до наступного.
У відповідності до ст. 5 КАС України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем оскаржуєься рішення від 29.12.2009 року, проте позивач звертається до суду лише 18.06.2013 року, тобто з пропуском строку для звернення до суду встановленим законом. На поважну причину пропуску ним строку звернення до суду позивач посилається, на те, що лише в ході розгляду іншої справи, а саме 06.06.2013 року йому стало відомо про наявність оскаржуваного рішення.
В свою чергу ч.1 ст. 102 КАС України передбачено, що пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що заява фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про поновлення строку для звернення до суду підлягає задоволенню, а пропущений ним строк для звернення до суду поновленню.
Доводи представника відповідача про те, що про наявність оскаржуваного рішення позивачу стало відомо ще 23.11.2010 року, при ухвалені господарським судом рішення по справі № 5002-28/5295-2010, суд не може прийняти, оскільки з тексту зазначеного рішення не вбачається посилань про наявність рішення Євпаторійської міської Ради від 29.12.2009 року № 5-56/48 «Про затвердження схеми генерального плану реконструкції парку ім. М.В. Фрунзе в м. Євпаторія», із зазначенням його номеру та дати ухвалення.
керуючись ст. 121 Конституції України, ст. 10, 30, 31, 59 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні ", ст .ст. 2, 4, 6, 9- 11, 47 , 58 , 60 , 69,71,72 94 , 98 , 99 , 102,122, 128,133 , 158, 159,161 - 163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Заяву фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про поновлення строку для звернення до суду задовольнити. Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду.
У задоволенні позовних вимог фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Євпаторійської міської Ради про визнання протиправним та скасування рішення Євпаторійської міської Ради № 5-56\48 від 29.12.2013 року - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя Абзатова Г.Г.