Постанова № 32436676, 16.07.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2013
Номер справи
820/5074/13-а
Номер документу
32436676
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2013 р. № 820/5074/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заічко О.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом

Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮВІД-2009" про стягнення штрафу,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВІД-2009», в якому просить суд стягнути з ТОВ "ЮВІД-2009" (вул.: Іванівська, б. 1, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 36374287) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 12750,00 грн. (дванадцять тисяч сімсот п'ятдесят гривень).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за порушення відповідачем положень Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12.07.2001 № 2664-III, позивачем, як суб'єктом владних повноважень, на підставі акту від 30.11.2012р. № 115/16/03-ФК було застосовано захід впливу у вигляді штрафу у розмірі 12750,00грн., накладеного згідно постанови від 20.12.2012 року №115/16/03/01- ФК.

На момент пред'явлення позову сума штрафу не була сплачена, тому підлягає стягненню у судовому порядку.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.06.2013 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі на підставі ст.183-2 КАС України, яку відправлено на адресу відповідача по справі - ТОВ "ЮВІД-2009" та вручено службовій особі відповідача 02.07.2013 р.

Відповідно до ч.8 ст.35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Відповідач у відповідності до ст.183-2 КАСУ жодних заперечень або заяв не надав.

Згідно з положеннями ч.6 ст.71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. Частиною 4 ст.183-2 КАС України встановлено, що за результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Дослідивши матеріали суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮВІД-2009» - зареєстрований як юридична особа Виконавчим комітетом Харківської міської ради. Відповідач є юридичною особою, яка має право надавати фінансові послуги, зареєстровано в Державному реєстрі фінансових установ, який ведеться Нацкомфінпослуг, та є суб'єктом його нагляду.

Пунктом 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року №1070/2011 (далі - Положення №1070/2011) визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Судом встановлено, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, відповідно до Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу (затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13.11.2003р. №125) складено акт про порушення ТОВ "ЮВІД-2009" законодавства про фінансові послуги від 30.11.2012р. № 115/16/03-ФК (а.с. 15).

З акту перевірки вбачається, що за результатами аналізу звітності TOB "ЮВІД-2009" за 2 квартал 2012р. (вх. 24.07.2012 року № 9505) та за 3 квартал 2012р. (вх. від 26.10.2012 року №11032), що надійшла до Держфінпослуг у паперовій та електронній формах, було встановлено порушення вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг України, а саме: частини третьої статті 5 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та абзацу першого пункту 1.4 розділу 1 Положення про внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансових компаній, затвердженого Розпорядженням Держфінпослуг від 05.12.03 № 152, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.03 за №1252/8573, в частині надання фінансових кредитів за рахунок залучених коштів без отримання відповідної ліцензії.

Суть допущених відповідачем порушень полягає в тому, що TOB "ЮВІД-2009" за 2 квартал 2012 року укладено 3 договори на суму 18325 тис. грн. за видом фінансової послуги "Надання фінансових кредитів за рахунок власних коштів", а також за 3 квартал 2012 року - 5 договорів на суму 41860 тис. грн., проте власний капітал Товариства станом на 30.06.2012 становив 3562 тис. грн., станом на 30.09.2012 становить 3521 тис. грн., що свідчить про порушення TOB "ЮВІД-2009" вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12 липня 2001 року N 2664-III, із змінами та доповненнями, фінансовою установою вважається - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.

Відповідно до приписів ч. 3 т ч. 4 ст. 5 зазначеного Закону, надавати фінансові кредити за рахунок залучених коштів має право на підставі відповідної ліцензії лише кредитна установа. Можливість та порядок надання окремих фінансових послуг юридичними особами, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, визначаються законами та нормативно-правовими актами державних органів, що здійснюють регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг, виданими в межах їх компетенції.

Згідно з п.п.4.4. Положення №1070/2011, Нацкомфінпослуг відповідно до покладених на неї завдань здійснює відповідно до законодавства державне регулювання та нагляд за діяльністю фінансових установ (крім банків, професійних учасників фондового ринку, інститутів спільного інвестування, фінансових установ, які мають статус міжурядових міжнародних організацій, Державної казначейської служби України та державних цільових фондів).

Відповідно до ст.39 Закону України №2664-III, у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Статтею 40 Закону України №2664-III передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу, зокрема, накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Положеннями п.3 ч.1 ст.40 Закону передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати заходи впливу, у вигляді накладення штрафу в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Судом встановлено, що на підставі акту від 30.11.2012р. № 115/16/03-ФК було застосовано захід впливу у вигляді штрафу у розмірі 12750,00грн., накладеного згідно постанови від 20.12.2012 року №115/16/03/01- ФК за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг .

Згідно абз.2 п.4.3 р.4 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, постанова про накладення штрафних санкцій, передбачених статтею 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", приймається уповноваженою особою Держфінпослуг протягом 10 календарних днів після отримання нею акта про порушення або акта перевірки, висновком якого є встановлення порушення законодавства про фінансові послуги, та документів, які стосуються Справи.

За матеріалами справи судом встановлено, що зазначені вище акт та постанова були надіслані на адресу відповідача, що підтверджується матеріалами справи: 04.12.2012 відповідачу було надіслано листа (вих. №5701/16-8) з актом про порушення; 24.12.2012 листом (вих. №6262/16-8) надіслано постанову про накладення штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.

З резолютивної частини постанови вбачається, що відповідача було зобов'язано повідомити в термін до 20.01.2013 про сплату штрафу та надати, копії підтверджуючих документів. Відповідачем у встановлений термін вимоги постанови не виконані, оскільки документи, які б підтверджували виконання зазначеної постанови, до Нацкомфінпослуг не надходили, сума штрафу у розмірі 12 750.00 грн. до Державного бюджету України перерахована не була.

Відповідно до наявних матеріалів справи судом також не встановлено оскарження дій Нацкомфінпослуг щодо винесення постанови про застосування до відповідача штрафних санкцій.

Згідно з п.п.2.4. "Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу" затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13 листопада 2003 року №125, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 3 грудня 2003 року за №1115/8436, який діяв до 04.01.2013 року, штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила порушення. Рішення про накладення штрафних санкцій приймається у вигляді постанови. У разі несплати штрафу в добровільному порядку у строк, передбачений постановою, він стягується Держфінпослуг у судовому порядку. Про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови Особа зобов'язана письмово повідомити Держфінпослуг у визначений у постанові термін з одночасним наданням у разі сплати штрафу документів, що підтверджують його сплату.

Відповідно до ч.3 ст.41 Закону України №2664-III, штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем не було виконано постанову про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, аналізу чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Окремо суд наголошує, що відповідно до ч.1 ст.138 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення боргу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення боргу у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту, тощо.

При цьому, питання правомірності визначення зобов'язання та виникнення боргу не може бути предметом доказування у межах даного позову, оскільки вони не є предметом позову у даній справі, а отже суд у межах розгляду даної справи не здійснює її правовий аналіз.

Вказаний висновок узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі від 08.10.2012 року по справі №К-24814/10.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення суми штрафу у розмірі 12750,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

Відповідно ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮВІД-2009" про стягнення штрафу - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮВІД-2009" (вул. Іванівська, б. 1, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 36374287) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 12750,00 грн. (дванадцять тисяч сімсот п'ятдесят гривень).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Заічко О.В.