№ 254/4863/13-а
П О С Т А Н О В А № 2а/254/79/2013
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2013 року м.Донецьк
Будьоннівський районний суд м. Донецька у складі: головуючого судді - Реброва С.О., при секретарі Боровик С.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м.Донецьку ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
В С Т А Н О В И В :
05 червня 2013 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м.Донецьку ради неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться у відпустці по догляду за дитиною, самостійного заробітку не має, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради. На підставі її заяви відповідачем було призначено їй виплату допомоги по догляду за дитиною з 16.11.2010 року по 06.06.2013 року у розмірі 130 гривень на місяць. Відповідач не поставив її до відома, що існують норми Закону, які передбачають виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, вона керуючись повідомленням ЗМІ, звернулась до відповідача із заявою про перерахунок і доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до рівня прожиткового мінімуму для дітей віком 6 років. На її звернення відповідачем було надано відповідь, згідно якої відповідач відмовився зробити донарахування та виплатити різницю допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що надається у розмірі встановленого законом про прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років. З таким рішенням позивачка не згодна повністю. На підставі наведеного просила суд, визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради під час нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 16 листопада 2012 р. по 06 червня 2013 року; зобов'язати відповідача перерахувати та здійснити виплату на користь позивачки недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше рівня прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а також стягнути сплачений нею судовий збір у розмірі 34 грн. 41 коп.
У судове засідання позивач не з'явилася, про час та місце судового засідання повідомлена належним чином, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про прични неявки суд не повідомив.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач ОСОБА_1 народила дитину - ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження від 30 червня 2010 року, НОМЕР_1. Позивач знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради з 16 листопада 2010 року та отримує допомогу по догляду за дітьми. 20 травня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради про нарахування допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до листа довідки Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м. Донецьку ради від 22.05.2013 року ОСОБА_1 виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 гривень щомісячно.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно статті 5 цього Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно п. 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка викладена у наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Зазначені зміни неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп.\2008 не визнавались
Відповідно до статті 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010рік» допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 22 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, встановлено, що відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень.
Законами України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік», змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зокрема щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вносилося, рішень про зупинення дії цього Закону на 2009-2010 роки не приймалося.
Згідно ст.. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Тобто, розмір допомоги чітко визначений у відповідному законі України, який регулює оспорювані правовідносини і цей розмір складає різницю між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, а не прожитковий мінімум для дитини до шести років, як зазначено в позові. Тобто, позивач невірно зазначив норму закону.
У зв'язку з чим, суд прийшов до висновку, що дії відповідача в період, за який просить перерахувати розмір допомоги позивачка, є правомірними та виплати позивачці допомоги до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснені у порядку та розмірі, визначеному діючим, на момент виплати, законодавством України.
Стаття 94 КАС України, передбачає стягнення судових витрат на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень у разі задоволення або часткового задоволення її позовних вимог. У зв'язку з тим, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, правових підстав для стягнення з відповідача судових витрат не має, а тому і в цій частині позовних вимог також слід відмовити у задоволенні.
На підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», керуючись 8, 9, 10, 11, 94, 159, 160, 161, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної у м.Донецьку ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відмовити у повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Будьоннівський районний суд м.Донецька, шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.
Суддя: